Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
B600 Modeli Ford Otobüs
26/09/2012, 05:41 PM
Mesaj: #1
B600 Modeli Ford Otobüs
B 600 model Ford askeri servis araçlarını hatırlayanlarınız mutlaka vardır.Hatta bu otobüslerin bir kısmının montajının Otosan tarafından yapıldığını da eski mesajlarımızda konuşmuştuk.

Aşağıdaki resmi internette gezerken buldum.Renkleri dolayısıyla çok da hoşuma gitti.Birkaç gündür masa üstü arka planı olarak da kullanıyorum.

Bu otobüslerde Amerikan karayolları kanunları geçerlidir.Önde şoför tarafından mekanik bir düzenekle açılıp kapanan uyduruk kapısı , eski vapurların camları gibi aşağı-yukarı hareketlerle açılan yolcu camları ve resimde görüldüğü gibi arka taraftan acil çıkış için kullanılan kapısıyla ilginç otobüslerdir.

Tekerlek mesafelerinin şaselerin uzun boyutlu olarak seçilmesi sebebiyle oldukça açık aralı olması manevralarda askeri şoförleri zorlasa da, 300 kübik inç düz altı benzinli motoruyla oluk oluk benzin yaksa da yıllarca hizmet etmiş orijinal kamyon bozmalarıdır bunlar...


[Resim: wallp348.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
27/09/2012, 09:07 AM
Mesaj: #2
RE: B600 Modeli Ford Otobüs
Ben sıkılmayasınız diye çabuk geçiştirdim.Biraz daha yazayım o zaman.

Kamyondan bozma ve aslı Amerikan okul taşıtı olan bu Ford otobüsler çok çeşitlidir.Ancak bizde yaygın olarak kullanılan askeri Ford otobüsler iki modeldir.Birincisi F262 modeli olanlarıdır.Bunlar hem daha küçük motorlu ve hem de daha kısa şaseliydi.Adından da anlaşılacağı üzere üzerinde 262 kübik inç (4,3 L.) hacimli, sıra altı silindirli, tek boğaz karbüratörlü bir Ford motora sahiptir.

Yaygın modeli ise B600 modeli olarak bilinen F300 modelidir.Bu otobüste de 300 kübik inç (4.9 L.) hacimli, yine düz altı dizilişli ve tek boğaz karbüratörlü bir Ford motoru vardır.

Burada bir karışıklık var aslında .Çünkü 1967 sonrasında üretilmeye başlanan B serisi otobüslerde kullanılan motorlar hep V8 dizilişlidir.Halbuki bizim 1968 sonrası otobüsler düz altıdır.Burada da kakalama tipi bir tür Amerikan kurnazlığı yaşanmış olabilir.

Üzerindeki şanzuman dört ileri ve birinci vitesi senkromeçsizdir.Yani otobüs tamamen durmadan birinci vitese geçmez.Şayet çift debriyaj-ara gazı tekniğini biliyorsanız bile bu şanzuman vitese geçmemek için oldukça inat eder.

Vakum yardımcılı frenleri beş para etmez.Çok zor tutar.Hatta askeriyedeki otobüslere 1990 lı yılların sonlarına doğru , fren sistemlerindeki hidrovakların bulunmayışı sebebiyle Reo askeri kamyonların hidrovakları adapte edilmiş ve bu sebeple bu otobüsler pek çok da kazaya da karışmışlardı.

Bu otobüslerde kalorifer sadece ön taraftadır ve şoförü bile ısıtmaz.Koltuk araları oldukça dardır.Süspansiyon hele ki arka tarafta normal bir boş kamyondan dahi çok daha serttir.Yolcuyu pinpon topu gibi zıplatır.

Uzatmayalım,ilk baştaki mesajda da yazdığım gibi uyduruk ,Kemal üstadın da belirttiği gibi iş yapmaktan ziyade kendine baktırmayı seven araçlardır.Ben hiç sevmem.

Herkese Selamlar...

Sitede yayımlanan fotoğrafların her türlü hakkı sitemiz ve yazarlarımıza aittir.İzinsiz Kullanılması ve Çoğaltılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
magazinulasim@yahoo.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17/12/2014, 12:25 AM
Mesaj: #3
RE: B600 Modeli Ford Otobüs
iskenderundayken 39 tugaya servis çekerlerdi sehirde bol bol bunlardan görürdüm kaza yaptıkları hakkında tv de ankarada üst geçitten yonun altına düştügü bir haberi bügün bile hatırlıyorum
ayrıca askerlikyaptıgım yerde karahgah bölügünde bi bundan birde reo vardı ikisininde motor aksamı söküldükten sonra hurdaları çöplük arazisine çakildi bayırdan asagı ataılarak kullanılmaz hale getirildiler o zaman içim sızlamıştı
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17/12/2014, 01:05 AM
Mesaj: #4
RE: B600 Modeli Ford Otobüs
1983 yılında Ağrı'da yedeksubay iken bu aracı çok arardık. Çünkü Ağrı Garnizonunda bir tane vardı ve oda Tümen Karargah servisi olarak kullanılırdı. Bizlerse her sabah ona bakarak, her tabura ayrılmış, kasası kapatılmış, içine koltuk konulmuş buz gibi reolara binerdik. Nadiren bu servise bindiğimde M.Ali sade'nin söylediğinin aksine bu aracın daha sıcak olduğunu söyleyebilirim. Ah anılar, karlı günlein soğuk anıları. 30 yıl öncesinden.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
18/12/2014, 01:46 AM
Mesaj: #5
RE: B600 Modeli Ford Otobüs
otokar fabrikası tarafında üretilen b 600ler üretim bandında
[Resim: A0mMlp.png]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | MagazinUlasim.Com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS