Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bir Ömrün Emektarları
07/10/2010, 06:27 PM
Mesaj: #1
Bir Ömrün Emektarları
Bu Konuya Yorum yapamıyacağım.Gereğini Üstadlara Saygı Sunmak İsterim.
Sitemize Katkılarından Dolayı Has Otomotiv Yöneticilerinden Sami Acerüzümoğlu Ağabeyimize Teşekür Ederim.


[Resim: dsc03820i.jpg]
[Resim: dsc03821k.jpg]

Sitemiz de yayımlanan makalelerin ve fotoğrafların her türlü hakkı yazarlarımıza aittir.
İzinsiz Kullanılması ve çoğaltılması 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suçtur.

magazinulasim@yahoo.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08/10/2010, 12:36 PM
Mesaj: #2
RE: Bir Ömrün Emektarları
Önce bu resimdeki değerli büyüklerimin ellerinden saygı ile öperim.Beni çok eskilere götürdüler....

İnşallah kendileri de sağlık sıhhattedirler....Resmin yeni yada yakın bir zaman da çekildiğini tahmin ediyorum...

Araç ise L 3500 MERCEDES 1950 - 53 MODEL arası olabilir.Nakliyeciliğe çok emeği geçmiş bir kamyon....Bu arada benim çok sevdiğim araçlardan biri....

Bu aracı da tanıyor gibiyim.... Yanılmıyorsam 2008 de bir ara satılık olarak bir sitede görmüştüm...Sanıyorum vaz geçmişler....

Mercedes fazla yük görmemiş ve ezilmemiş bu güne kadar sahipleri tarafından gözü gibi bakılmış....Her halinden belli...

Resim de bana çok yakınlarımı hatırlattı.....Önce babamı....

Bu aracın yanındaki değerli büyüklerimi tekrar tekrar kutlarım.Daha fazla duygulanıp yanlış birşeyler yazmadan bana müsade arkadaşlar...

Osman Sezai
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08/10/2010, 11:15 PM
Mesaj: #3
RE: Bir Ömrün Emektarları
Sitede bazı başlıklarda genç arkadaşlarım "MAN'dan otobüs, Mercedes'ten de kamyon olmaz" Smile diye bir atasözü üretmişler.Peki bu kamyon için de aynı atasözü geçerli mi sizce?Bence pek değil.

Osman Sezai üstad çok güzel ve çok duygulu yazmış.Gerçekten böyle bir kamyonu böylesine güzel adeta "pamuklara sararak" saklayabilmek her babayiğitin harcı değildir.

Bunu görünce bir anım aklıma geldi.Sıkılmazsanız anlatayım.

Ben askerken orada bütün nakliye işleri 2,5 ton kapasiteli benzinli Amerikan malı Reo kamyonlarıyla yapılırdı.Bu kamyonlar düzgün bir yük almadığı gibi bir kilometrede neredeyse yarım kiloya yakın benzin yakardı.

O ara bir furya oldu ve Alman ordusunun hurdaya çıkardığı Mercedes,Magirus ve MAN kamyonlar akın akın gemilerle Derince'ye gelmeye başladı.Bizim de şansımıza bir adet LG 315 modeli,bu resimdekinin biraz daha uzun burunlusu ve lastikleri 1400x20 ebadında dört çeker bir Mercedes düştü.

Araç aslında çok çok temiz bir araçtı.Ama bir kusuru vardı ki biraz can sıkıyordu.Biraz çalıştıktan sonra hava yaparak stop ediyordu.Ama kimi zaman iki saat,kimi zaman on saat,kimi zaman da onbeş dakikada bir kafasına göre hava yapıyordu.

O yıllarda askeriyedeki teknisyen denilen tamirci astsubaylar benzinli araç ustasıydı.Yani platinli,distribütörlü,karbüratörlü motorların uzmanlarıydılar.Ama aralarında gerçekten kendini çok yetiştirmiş insanlar da vardı.

İşte böyle işbilen bir astsubayla birlikte yakıt sistemini komple elden geçirdik.Depoyu sökerek iyice temizledik.Depo çıkışındaki cam şişeli çökertmeli filtrenin yenisini taktık.

Depo üzerinde bir elektrikli yakıt pompası vardı,onun yenisini bulup taktık.Depodan filtrelere giden yakıt borularını ve rekorları yepyeni bakır boru ve rekorlarla değiştirdik.Mazot filtrelerini sivil tip elemanlı modelle tadil ettik.

Ve efsanevi sıra tip Bosch pompayı ve enjektörleri de yerinden dikkatlice söküp İstanbul'daki ünlü bir pompacıya ayara gönderdik.

Bütün bu işlemler tamamlanıp da bu efsane araç çalışıp adeta Singer dikiş makinası gibi şıkır şıkır ses çıkarmaya başladığında gerçekten büyük keyif almıştık.

Ve tahmil-tahliye işlerinde kullandığımız benzinli Reo'ları bir kenara çekip emekli etmiş ve bütün işleri bu zavallıya yüklemiştik.

Kayıtlarda beş tonluk olarak geçmesine rağmen üzerine on-oniki ton yük attığımız çok olmuştu.Yağı,suyu ve yakıtı tamam olduğu müddetçe de hiç bir gün çalışmam dememişti.

Mercedes kamyon ve otobüslerin özellikle de savaş sonrası 1950 li yıllardan 1980 lerin sonlarına kadar üretilenlerinde yukarıdaki resimlerde de görüldüğü gibi gerçekten belli bir kalite,estetik ve sağlamlık tutturulmuştur.

Çok güzel bir araç.Sahiplerini ve bu güne kadar koruyanları can-ı yürekten kutluyorum.

Herkese selamlar ...

Herkese Selamlar...

Sitede yayımlanan fotoğrafların her türlü hakkı sitemiz ve yazarlarımıza aittir.İzinsiz Kullanılması ve Çoğaltılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
magazinulasim@yahoo.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
25/04/2011, 01:31 AM
Mesaj: #4
RE: Bir Ömrün Emektarları
Mercedes Eğitim Araçlarından..
Uygun başlıkta olmayabilir.
[Resim: dscf4331.jpg]

Faruk Gürbüz

Sitede yayımlanan fotoğrafların her türlü hakkı sitemiz ve yazarlarımıza aittir.İzinsiz Kullanılması ve Çoğaltılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | MagazinUlasim.Com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS