Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 2 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IVECO Yeni Motor ve Kabin Testleri
27/11/2011, 10:59 PM
Mesaj: #1
IVECO Yeni Motor ve Kabin Testleri
İtalyan ağır ticari araç üreticisi IVECO bir yandan Euro 6 motor testlerini yaparken diğer yandan tamamen yenileyeceği kabin üzerindeki testleri de eşzamanlı olarak yürütüyor. Uzun zaman önce kış testlerinde yakalanan araç daha derli toplu ve yuvarlak yapısı ile göze hoş görünecek gibi duruyor.

Diğer yandan Brezilya'da düzenlenen Fenatran fuarında yenilenmiş iç mekana sahip Stralis Active Space modeli sergilendi. Şimdilik sadece Brezilya pazarında sunulacak Stralis modellerinde kullanılacak kokpit, güncel kokpite oranla araca daha elit bir hava katarken daha fonksiyonel görünüyor. Belki de IVECO bu yeniliği Avrupa pazarında tamamen yenilenecek kabininde sunacak bunu da bekleyip göreceğiz.

Herkese sevgiler, saygılar.

[Resim: straliseuro6.jpg]

[Resim: straliseuro62.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
07/02/2014, 06:40 PM
Mesaj: #2
RE: IVECO Yeni Motor ve Kabin Testleri
Yabancı sitelerde bu konuda yazmışlar benimde dikkatimi çekti ve bende inceledim konu raporu.

Iveco markasının motor tedarikçisi Fiat grubuna bağlı FPT (Fiat Powertrain Technologies) firmasının bahsi geçen raporunda, motor yelpazesinin aktarıldığı bir tabloya yer verilmiş. Burada dikkat çeken ise mevcut Cursor serisi motorlara bir kardeş daha geleceği ve bu motorun Iveco markasının uzun zamandır boş bıraktığı büyük hacimli motor segmentinde yer alacak olması.

Yeni motor sıralı 6 silindire, 15,9 Litrelik bir hacme ve 600 ila 800 beygir aralığında güç seçeneklerine sahip olacağını anlıyoruz tablodan. Gabari dışı taşımaların arttığı günümüzde 560 beygirlik seçeneği ile pazarda talep gören Iveco modelleri bu seçenek ile daha da iddialı olabilir, fakat motorun mevcut kabinlemi yoksa testleri devam eden yenilenmiş kabinlemi piyasaya sunulacağı belirsiz.

Kamyon sınıfında yüksek hacimde V8 motorları terk eden bir firma daha oldu Iveco, kocaman hacimli 17,2 Litrelik V8'in gümbür gümbür sesi kulaklarımda hala.


[Resim: rist.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10/05/2014, 12:20 AM
Mesaj: #3
RE: IVECO Yeni Motor ve Kabin Testleri
Evet daha öncede bahsettiğim üzere FPT yeni yüksek hacimli motorunu Samoter 2014 fuarında tanıttı. Teknik özellikleri de açıklanan motor mevcut Cursor serisi motorların üzerine geliştirilmiş ve aynı ailenin mensubu. 15,9-Litrelik sıralı 6 silindirli, turboşarjlı ve Common Rail yakıt püskürtme sistemine sahip olan motor, Hi-eSCR teknolojisi ile Euro 6 emisyon normunu karşılıyor.

İş makineleri, yol dışı ve uzun yol segmentinde birçok marka altında kullanılmaya başlanacak bu motorun bizi ilgilendiren kısmı Iveco'nun Stralis modelinde veya onun devamı olacak modelde karşımıza çıkacak olması.

Güç değerleri ise oldukça yüksek ve bu Iveco'yu ilerleyen dönemlerde iddialı bir konuma getireceği anlamına geliyor.

İlk etapta 650 beygirden 775 beygire kadar 3 farklı seçeneğe sahip olacak motorun, ilerleyen dönemde 860 beygire ve 3500 nm torka kadar çıkacağı öngörülmüş ve bu nedenle güç savaşları tekrar kızışacağa benziyor, sektör için güzel haber bekliyoruz!

480 KW - 650-BG - 2990-Nm Tork
515 KW - 700-BG - 3100 Nm Tork
570 KW - 775-BG - 3320-Nm Tork


[Resim: 7ssi.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10/05/2014, 11:26 PM
Mesaj: #4
IVECO Yeni Motor ve Kabin Testleri
Bu soru son bir kaç yıldır kafamda,neden V8 motorların üretimi terk ediliyor.

Sitemiz de yayımlanan makalelerin ve fotoğrafların her türlü hakkı yazarlarımıza aittir.
İzinsiz Kullanılması ve çoğaltılması 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suçtur.

magazinulasim@yahoo.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
11/05/2014, 07:31 PM
Mesaj: #5
RE: IVECO Yeni Motor ve Kabin Testleri
(10/05/2014 11:26 PM)Fatih Kocaoglu Yazılan:  Bu soru son bir kaç yıldır kafamda,neden V8 motorların üretimi terk ediliyor.


Tüm üreticilerin bu soruya cevabı aynı, bunları;

-Çalışan parça sayısının fazla olması
-Buna bağlı olarak yüksek çalışma ısısının oluşması
-Yine buna bağlı olarak daha fazla soğutma ihtiyacı hissedilmesi
-Sıralı tipteki motorlara oranla daha fazla yer kaplaması
-Parça sayısının fazla olması nedeniyle daha fazla maliyete sebep olması
-Ve Daha ağır olmaları

olarak sıralayabiliriz fakat tabiiki maliyet kaygısı burada en ağır basan unsurdur.

Yıllar geçtikçe motor hacimleri ve silindir sayıları azaldı, günümüzde orta seviye motorlar 11 ila 13 litre, yüksek seviye motorlar ise 16 litre hacminde buluştular. Üreticilerin yakıt püskürtme sistemlerindeki genel yöneliş ise Common-Rail direk enjeksiyon sistemine oldu buradaki istisna ise Volvo’da, onlar hala pompa meme teknolojisini kullanıyorlar, fakat Euro 6 motorlar ile yavaş yavaş Common Rail'e geçmeye başladırlar. Önceki dönemlerde üreticilerin motor hacimleri gerçek anlamda farklılık göstermekteydi şöyleki, Scania 14,2-Litre V8 motora sahipken Iveco 17,2-Litre V8, Man 18,4-Litrelik V10, Mercedes 16-Litre V8 ve Volvo 16-Litre düz 6 motorlar ile aynı güçleri yakalayabiliyorlardı.

Yıllar ilerledikçe motor güçleri yükseldi daha az hacim ve silindir sayısı ile üreticiler ekonomik şekilde makul güçler çıkarabildiler. Emisyon normları üreticileri sıkıştırdıkça birbirlerine çok yakın formüller üretmeye başladılar ve yukarıda saydığım gibi büyük farklılıkları ortadan kaldırdılar. Artık tüm markalar birbirlerine yakın hacimlerde aynı güçlerde ve aynı torklara sahip modelleri müşterilerine sunuyorlar.

Gelelim maliyet kısmının nerede devreye girdiğine.

Üreticiler araçlarında artık diğer modellerinde de kullanabilecekleri veya çok az değişiklikler ile başka modellerine adapte edebilecekleri parçalar kullanmak istemektedirler. Bu bir cam açma düğmeside olabilir, bir motorda, böylece maliyetlerini düşürebilirler. V8 motorun sonu da aslında burada başlıyor, üreticiler alt segment modellerinde, az güç isteyen uygulamalarda bu motor tipini araçlarına uygulayamazlar, bu aşırı maliyetli olur. Fakat sıralı 6 silindirli bir motoru çok fazla ortak parça kullanarak 10, 11, 12, 13, veya 16 litre hacme göre güncelleyip piyasaya sunabilirler. Böylece üreticiler iki farklı motor tipine üretim bantlarında ayrı yerler açmak, araştırıp geliştirmek için zaman harcamak veya birçok farklı parçanın üretimini yapıp maliyetleri yükseltmek zorunda kalmazlar.

Diğer yandan üreticiler 6 silindirli motorlarını farklı tipteki araç ve modellerinde daha rahat uygulayabilmektedirler. Kamyon, otobüs, iş makinası, askeri araç veya deniz araçlarında bu tipteki motoru yerleştirmek daha rahat ve zahmetsizdir. Bu sayede dünya çapında fabrikalarında üretebilir ve global anlamda maliyetleri düşürebilmektedirler.

V tipi motorun en büyük geliştirici ve kullanıcılarından Mercedes-Benz’in de sıralı 6 siindirli motorlara ağırlık vermesinin nedeni budur. Grup firması Detroit Diesel’in geliştirdiği tüm pazarlarda farklı hacimlerde OM 47x ailesine mensup sıralı 6 silindirli motorları farklı markalar ve modeller altında müşterilerine sunmaya başladılar. Dünyanın birçok bölgesinde parça üretip ana motor fabrikalarında birleştiriyorlar ve bu yatırım ile planlamanın Daimler grubuna oldukça yüksek bir kar getirisi oluyor. Ama benim hala Mercedes’ten bir umudum var, yüksek güce ihtiyaç olan niş pazarda bir V8 ile rakiplerinin karşısına çıkması muhtemel, zira hala 625 beygir bariyerinde kaldılar ve bu motorun tanıtımını o kadar öne çıkarmadılar.

Iveco’da aynı şekilde grup firması FPT’nin geliştirdiği kendini kanıtlamış Cursor serisi motorları kullanıyor, aynı altyapının geliştirilerek kullanıldığı yeni 16 litrelik yüksek güçlü versiyonunu daha az masraf yaparak aracına uygulayacak ve masrafları düşürecekler.

Son kale Scania’da ise işler ilerleyen dönemde değişebilir. VW grubunun Man ve Scania’yı çatısı altına alması ile bu iki üretici aynı motorları ilerleyen dönemlerde paylaşacaklar ve ortak ar-ge bölümleri oluşacak. VW grubu Scania’nın V8 motor üretimine devam etmesini istermi bilinmez fakat halihazırda kullandıkları motor onlara en az bir 10 sene daha hizmet edebilir durumda olacaktır.

Evet durum bu.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | MagazinUlasim.Com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS