Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lada Vega Saat Tamiri
02/04/2015, 10:13 PM
Mesaj: #1
Lada Vega Saat Tamiri
Bu tamirat hikayemi 4 yıl önce diğer sitesindeki kişisel sayfama anlatmıştım.Burada da paylaşıyorum.

Bu gün hep beraber bir saat tamiri yapacağız.Lada Vega otomobile ait bu saat Rus'ların prestij markası Vostok markalı.

Sitemizde Lada Vega kullananlar vardır mutlaka.Bu otomobiller dışarıdan biraz estetikten yoksun görünseler de aslında umulmadık performanslar sergileyebilen otomobiller.En güzel tarafları da çok az yakmaları.Hatta burada bir ustası var,LPG yaptıranlara kızıyor(benim gibi).

Bu otomobilde en çok hoşuma giden yer de göğüsteki saat.Biraz sesli çalışsa da çok fonksiyonel.Ama geçenlerde nazar mı değdi ne olduysa birden bozuluverdi.

Ben de yerinden sökerken biraz zorluk çeksem de çıkarıp benim atölyeye Big Grin getirdim.

Göğüsteki yerinden sökebilmek için alt ve üst tarafındaki toplam dört adet ve yanındaki bir adet tırnağın ince bir tornavida yardımı ile bastırılması gerekiyor.Torpido gözünü açarak sol taraftan biraz ittirmek de çare olabiliyor.Arkasındaki cereyan soketini de çıkarınca saatimiz artık özgür demektir.

Bu saate ait onarımı da sizler için görüntüledim.Bakalım beğenecek misiniz?

İlk resimimiz saatin kendisine ait.Göründüğü gibi analog bir saat.Saniyesi tık-tık ilerliyor.Kadranda görülen "B" harfinden de anlaşılacağı üzere bu bir Vostok.Sağdaki ayar kolu çekilerek ayar yapılabiliyor.Ve yine sağ tarafında bu araçları ihraç ettikleri için bu defa Latin alfabesi ile yazılan "Lada" yazısı görülüyor.

   

Arkasını çevirdiğimizde buradaki kapakta Kiril alfabe ile Vostok ve Rus Malı yazıları görülüyor.Burada iki adet vidamız var.Bunları sökerek alt bölüme geçiyoruz.

   

Alt bölümde beyaz kablolarla irtbatlanan soketlerin uçlarında park lambalarıyla paralel yanan aydınlatma ampulleri var.Bu ampuller bu soketleri dışarı çekilerek arıza halinde değiştirilebiliyor.
Burada da alta geçiş için iki vida var.Vidalardan birisi orijinalliği belgelemek adına balmumu ile kapatılmış.Rus malı cihazlarda çok rastlanan bir garanti şekli.Balmumunu tornavidamızın ucu ile kaldırıp vidayı söküyoruz.

   

   

Osilatör bölümü üst kapakta step motor bölümü ise yerdeki kapakta görülüyor.Bu işlemi yaparken dikkatli olmak gerekir.Step motora giden iki kablo bu işlem esnasında gerilip kopabilir ve ilave lehim işlemi çıkarabilir.

   

   

Yaptığım incelemede saatin çalışmama nedeni olarak çarkların aralarına dolan plastik kırıntılarını tespit ettim.Bu kırıntılar mavi renkteydi.Bu mavi kırıntılar da aydınlatma ampulleri etrafında muhafaza olarak konan mavi plastiklere aitti.Zaman içerisinde ampullerin sıcaklığından etkilenerek un ufak hale gelmişler.İşte ispatı.

   

   

Bu plastik kırıntılarını basınçlı havayla güzelce temizledim.Plastik oluşları dolayısıyla üzerlerindeki statik elektrikten dolayı bulundukları yerlerden ayrılmamakta israrcı olan bu kırıntıların pek çoğunu da ince fırçayla aldım.

Daha sonra çark takımının yataklarına çok çok az yağ verdim.Bazı çarkların üzerlerinin kapalı oluşu işimi zorlaştırdı.Alt yataklara ulaşmak için de mecburen kadranı söktüm.Kadran resimde görülen şeffaf parçalı çerçeve ile sabitlenmiş.Akrep,yelkovan ve saniyelerini sökerken çok dikkat etmek gerekir.Aydınlatma ampullerinin sıcaklığından bunlar da nasibini almış,biraz gevremişler.


   

Yaptığım temizleme ve yağlama işlemini mütaekip 12 V adaptörle denediğimde çalıştı.Ampullerdeki mavi plastikleri söküp atıp yerine yanmaz makaron taktım.Yukarıda yaptığım işlemleri tersine uygulayıp saati topladım.Ve otomobildeki yerine monte ettim.

Şu an için sorunsuz çalışıyor.Ancak saat genel yapısı itibari ile toz almaya çok müsait.Ve otomobilde de böyle bir yerde duruyor.Çok fazla uzun ömürlü olmaz ve yeniden arızaya geçebilir diye düşünüyorum.O zaman da parçacılarda 25 TL.ya gördüğüm Jaeger modeli yeni tipi ile değiştiririm diye planlıyorum.

Herkese selamlar...

Herkese Selamlar...

Sitede yayımlanan fotoğrafların her türlü hakkı sitemiz ve yazarlarımıza aittir.İzinsiz Kullanılması ve Çoğaltılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
magazinulasim@yahoo.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | MagazinUlasim.Com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS