Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mercedes Benz Yeni Tourismo
22/10/2016, 04:25 AM
Mesaj: #1
Mercedes Benz Yeni Tourismo
Mercedes-Benz Türk, 2006 yılında ürettiği ve öncelikli olarak ihraç etmiş olduğu ve bugüne kadar 10.000 adet üretilen, Tourismo 15-16-17 tip serisi araçları yerini, tahminimce 2017 yılı itibari ile yeni Toruismo serisine bırakacak.


Yeni Tourismo

Sizce Nasıl ?[Resim: 30392381641_034e121b03_c.jpg]

[Resim: 30392382541_e9728e4b14_c.jpg]

Sitemiz de yayımlanan makalelerin ve fotoğrafların her türlü hakkı yazarlarımıza aittir.
İzinsiz Kullanılması ve çoğaltılması 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suçtur.

magazinulasim@yahoo.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
22/10/2016, 02:04 PM
Mesaj: #2
Mercedes Benz Yeni Tourismo
En merak ettiğim soru, RHD Travego'nun Avrupa'nın en çok satan otobüsü Tourismo'nun yerini mi alacağı?

Eğer yanıt evetse, fiyat muhtemelen güncel Tourismo'dan da yüksek olacak ve Avrupa'da başarısını sürdürse de Türkiye'de satışlar olumsuz etkilenebilir. Tabi eğer Mercedes de 90 da titremeye başlayan zayıf bir şase, darbe alınca direkleri buharlaşan bir kasa, yolcunun oturduğu yerden bagajdan dışarısını görebileceği yalıtımsız ferah bir kasa kullanarak fiyatı düşürmezse.

Eğer yanıt hayırsa, yani Tourismo da kalacaksa, bu durumda 10 yıllık Tourismo yenilenecek mi? Yenilenirse bu ne boyutta olacak? Sadece makyaj mı? Şase ve kasa da yenilenir mi?

Göreceğiz...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
22/10/2016, 02:30 PM
Mesaj: #3
Mercedes Benz Yeni Tourismo RHD-SHD L
Mercedes'in Avrupa'da başarılı satış rakamlarına ulaşan Tourismo'yu kaldıracağını zannetmiyorum. Avrupa'da miadı dolan Travego RHD'nin yerine ise bizdeki SHD'nin RHD'simi üretilir oda bir muamma bence. Eğer bizdeki kasayı kullanacak olsa neden bu kadar beklesinki Mercedes, Türkiye ile aynı anda Avrupa'da da RHD'yi piyasaya sürebilirdi . Beklenen beğeniyi alamamasıda cabası. Bana Avrupa'da bir sürpriz yapabilir gibi geliyor.
Travego RHD muhtemel yüksek fiyatıyla Tourismonun yerini dolduramayacağı için ,bence Tourismo yine ön arka makyaj ve ufak rütuşlarla devam edecektir diye düşünüyorum.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
23/10/2016, 11:11 PM
Mesaj: #4
Mercedes Benz Yeni Tourismo RHD-SHD L
Fatihçim ellerine sağlık, çizimler çok güzel olmuş..

RHD olan birinci araç için, SHD otobüsleri seven bir kişi olarak, bu konuda objektif bir görüş yazabileceğimi de zannetmiyorum..

Daha önce muhtelif sohbetlerimizde de belirttiğim gibi, Yeni Travego'da en çok eleştirilen, benim en beğendiğim yer olan devasa ön panjurun ve benim bile alışmakta zorlandığım yan dikmelerin RHD otobüste çokta güzel durmayacağını düşünüyorum..

Fatih'in RHD olan çiziminde bile belli.. O dikmeler sanki oraya zorla sıkıştırılmış, sokuşturulmuş gibi.. Aslında RHD'de de o dikme ölçüleri SHD ile aynı ama otobüsün yüksekliği bagaj yüksekliğinden kısaltıldığı için, o kısım SHD'ye göre orantısız gibi görünüyor.. SHD'de bile gözlerimiz o dikmelere yeni alışıyorken, RHD de hepten yandık demek ki..

Bence Yeni Travego'yu tasarlayan mühendisler de muhtemelen yan dikmelerin bir bakışta insanı çarpacak güzellikte olmadığını, bir alışma devresi gerekeceğini görmüş olacaklar ki, ön kapının camından alt kısmındaki siyah boyayı geriye doğru devam ettirerek üstteki tuhaf şekilli dikme ile bir simetri oluşturmaya çalışmışlar.. O da bence tam olmamış ama, yine de hiç olmamasından iyidir..
Yani yan dikmenin kendi şeklinin tuhaflığını, araca yan profilden bütün olarak bakınca, yukarıda anlatmaya çalıştığım simetrik siyah boya ile gidermeye çalışmışlar..

Tam bu noktada, İstanbul Seyahat'in rengini siyah olarak seçtiği, 0001 Numaralı İlk Yeni Travego olma özelliği taşıyan Trevgo'da, mecburen siyah olan bu kısmın, aracın komple siyah olan renginden dolayı kaybolduğunu hatırladım.. Genel olarak araç özel renginden dolayı büyük beğeni toplarken, ben o kısma da sırf bu yüzden şerhimi koymak istiyorum.. Aslında burada bu kısım yeni Travego'nun önemli alameti farikalarından birisi iken, komple siyah olan araçta o kısmı zıt bir renkle boyayıp, yine belirgin hale getirmek Mercedes'te neden kimsenin aklına gelmemiş hayret doğrusu..
Müşteri aracı siyah mı tercih etti, o zaman komple boya gitsin, bu mudur yani?

Aynı durum MKG plakalı Kamil Koç'ta çalışmak üzere Erzurum'lu bireyselciler tarafından teslim alınan 2 adet Yeni Travego için de geçerli.. O araçta da Kamil Koç logosu, o siyah kısmın üzerine denk gelmiş..Logonun biraz geriye yapıştırılması, ya da o kısma özel başka bir çözümün üretilmesi çok mu zor yani? Yok, aman sakın o çok matah logonuzdan fedakarlık etmeyin de, otobüsün asıl çizgisisindeki yan dikmenin tuhaflığını (elinden geldiği kadar) telafi etmeye çalışan boyayı mahfedin, ellerinize sağlık..
Yani dışarda yapılsa anlarım da, o logolar araçların teslim töreni için hazırlandığı Hoşdere'de yapıştırıldı.. Bu işin sorumlusu kimse, insanın koskoca bir yuh çekesi geliyor da şimdi burası yeri değil..Aracın teknolojik ve kalite olarak üstünlüğünün, bu tip görsel hatalarla gölgelenmemesi için gerekli özenin gösterilmesi gerektiğini acizane olarak düşünüyorum..

Aslında RHD yeni Travego yorumu, yan dikme konusunda ne zamandan beri içimde kalan düşünceleri de yazıya dökmemi sağladı.. Şimdi burada lafı bu kadar uzattığım için özür dileyerek bitiriyorum..

Otobüs tepesine balyoz yemiş veya baştan sona preslenmiş gibi 25 cm kadar alçalınca, anlatmaya çalıştığım dikme ile simetrik olan siyah boyalı alt kısmın yüksekliği de haliyle azalmış.. Zaten göze batmakta olan, üstteki zorlama dikme daha belirgin şekilde insanın gözünü rahatsız eder hale gelmiş..

Actros farlı, büyük Mercedes Logolu benim 10 üzerinde 10 vererek beğendiğim ön panjura gelirsek.. Aracın yüksekliği azalınca Fatih'in çizimlerinde, o boy kısalmasının sadece ön camın yüksekliğinden gittiği görülüyor..Aslında aracın ön kısmına da photshopla bakabilseydik daha iyi olurdu.. Buradaki boy kısalması, zaten SHD'de bile yüksekliği az olan panjurla ön cam arasındaki firma isminin yazıldığı kısımdan olursa, devasa ön cam panjuru ağırlığı ile eziyormuş gibi bir görüntü oluşabilir..Boy kısalması ön camdan olursa belki o zaman farkedilmez..

Sonuç olarak olmayan bir şey üzerinden tahmin yürüttüğümüz için muhtemelen yorumlarımız zaten en baştan hatalıdır, bunu da peşinen kabul etmemiz lazım..
Lafı fazla uzattığım için özür dilerim.
Sürç-ü Lisan ettiysem affola..

Saygılarımla
Ramazan DOĞAN

Konunun ilerleyişine göre fiyat üzerine de spekülasyonlar yapabiliriz..
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24/10/2016, 01:25 AM
Mesaj: #5
Mercedes Benz Yeni Tourismo RHD-SHD L
Yeni Travego yu Isparta Petrol de izine kalan bir arkadaşın yerine 1 hafta gibi kısa bir süreliğinede olsa kullandım,Sivrihisar-Polatlı ve İzmir-Aliağa arasındaki meşhur ağır vasıta teker izlerinde müthiş derecede savrulduğuna tanık oldum,bu meşhur yerlerden milim bile oynamadan geçen bir otobüs var oda Tourismo,ilk çıkan ve bizim tabirimizle alçak İntouro dediğimiz rhd serisi araçlar bizim yollarımızın arabaları,yollar değişiyor yenileniyor,duble yollar yapılıyor tamamda öylesine rüzgar esen yerler varki akıllara zarar,yüksek kabin tamam göze çok hoş görünüyorda kullanımı git gide zorlaşıyor,yollar kaymak asfalt,eskisi gibi pütürlü değil en ufak yağışta,fırtınada 4 metre yüksek otobüsü kullanmak tehlikeli olmaya başladı,konunun incelenip rhd modelin hayata geçmesi gerek derim ben,şekil olarakta çok hoş olmuş....

Sitede yayımlanan fotoğrafların her türlü hakkı sitemiz ve yazarlarımıza aittir.İzinsiz Kullanılması ve Çoğaltılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
magazinulasim@yahoo.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24/10/2016, 12:21 PM
Mesaj: #6
Mercedes Benz Yeni Tourismo RHD-SHD L
Alıntı:en ufak yağışta,fırtınada 4 metre yüksek otobüsü kullanmak tehlikeli olmaya başladı,konunun incelenip rhd modelin hayata geçmesi gerek derim ben,şekil olarakta çok hoş olmuş...

Kemal Bey araç sürücüsü olarak çok önemli bir noktaya değinmiş, bende bir yolcu olarak tek katlı bir otobüsün 4.00 metre yükseklik sınırına dayanmasını çok anlamlı bulmuyorum.

13 metrelik TRAVEGO, 3,70 - 3,80 metre yükseklikteki RHD versiyonu ile hem 2+1 koltuk dizilimine uygun olacak hem de bagaj hacmi olarak Marmara - Ege - Akdeniz bölgesi yolcularının ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecektir. Fiyat olarak da 15.000-20.000 €'luk avantaj sağlayacaktır.

Tasarım olarak da bence SHD versiyonundan daha şık duracaktır.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | MagazinUlasim.Com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS