Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NOSTALJİ TİCARİ TAKSİLER VE TAKSİ DURAKLARI
15/02/2012, 02:17 PM
Mesaj: #1
NOSTALJİ TİCARİ TAKSİLER VE TAKSİ DURAKLARI
Bu başlığı M. Ali Sade üstadıma ithafen açıyorum.....

Yurdumuzda eskiden bizlere hizmet vermiş ticari taksilerin ve taksi duraklarının şimdilerde nostalji olmuş fotoğraflarını ve anılarını paylaşabiliriz...

Osman Sezai
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
15/02/2012, 02:19 PM
Mesaj: #2
RE: NOSTALJİ TİCARİ TAKSİLER VE TAKSİ DURAKLARI
BİR NOSTALJİ,

[Resim: ticaritaksi600a.jpg]

1940’lı yıllarda Çorlu Taksileri....
KAYNAK:Bu resim Ramadan Cesur’un arşivime katkısıdır.Kendisine teşekkür ederim....

Osman Sezai
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
16/02/2012, 01:27 PM
Mesaj: #3
RE: NOSTALJİ TİCARİ TAKSİLER VE TAKSİ DURAKLARI
Osman Sezai üstadıma teşekkürler...

Madem kendisi Çorlu taksileriyle başlamış ben de Türkiye'de en sevdiğim yerlerden birisi olan Çorlu'dan çok kısa bahsedeyim ve 1980 lerdeki Çorlu taksileriyle devam edeyim.

Çorlu Trakya bölgesinde kendi il merkezi olan Tekirdağ'ı bile çoktan sollamış,müthiş sanayileşmiş,bu sanayileşmenin iyi ve de kötü yanlarını doya doya görmüş,yıllardır "küçük İstanbul" benzetmesiyle yaşamasına rağmen "il olmak istiyoruz" gazına gelmemiş ve de aslında zaten bir il olan şirin bir ilçedir.

1980 li yılların başında Çorlu'da iki ana meydan vardır.Cumhuriyet Meydanı ve de Atatürk heykelinin bulunduğu Atatürk Meydanı ya da halk arasında söylenişi ile sadece "heykel".

1980 li yıllarda Çorlu'da Osman Sezai üstadın resmindeki gibi Amerikan otomobillerinden taksi yoktu.Taksilerin tamamı yerli otomobillerden,çoğunlukla Murat 124 ve Renault 12 lerden oluşmaktaydı.İlerleyen zaman içerisinde 1982 de Tofaş'ın Kartal modelini çıkartmasıyla SW otomobiller ve 131 modeli otomobiller de taksi duraklarında yerlerini aldılar.

Çorlu'da o yıllarda kendi halkı bir yerden bir yere gitmek için taksi kullanmazdı.Çünkü her yere yürüyerek gidilebilirdi.Belki hastalık vb.nedenlerle çok nadir taksi çağırılırdı.

Çorlu taksicilerinin iki ana faaliyeti vardı.Birincisi bu meydanlarda otobüsten inen yabancıların adres bulmalarına yardımcı olmaktı.Bu yabancıların çoğu da Çorlu Kolordu'sunda askerlik görevini yapan binlerce askerin yakınlarıydı.

Bu yolcular askeri birliklerin bulunduğu Havaalanı'na,Ulaş'a,Ağıltepe'ye,Çırak Bayırı'nın altındaki tümene taşınarak taksi esnafının en sevdiği uzak mesafeli kazançlarına katkıda bulunurlardı.

Yabancılar dedim,çünkü Çorlu'nun yerlisi İstanbul ya da Edirne istikametinden gelirken evine en yakın noktada otobüsü durdurup inerdi.O yıllarda otobüslere durma yasağı da yoktu.Neredeyse on on beş adımda bir yolcu indiği olurdu.

Yukarıda bahsettiğim yabancı yolcunun tamamı da aşağıya o yıllardan kalma bir fotoğrafını eklediğim Cumhuriyet Meydanı'nda inerlerdi.

Bu meydanda iki tane taksi durağı vardı.Birincisi fotoğrafın çekildiği yönde hemen önümüzde sıra sıra dizilmiş taksilerin durduğu durak.Sanıyorum adı da Meydan Taksi'ydi.

Bir de karşıda resimde Sana Yağı kamyonunun hemen arkasındaki sokakta yer alan bir taksi durağı daha vardı.Burada inen yolcu bu iki taksi durağı arasındaki tatlı çekişmelerle bir taksi bulurdu.

Gelelim ikinci faaliyete.Çorlu ve de Trakya bölgesi genelde içki tüketimi biraz fazladır.Gece belli bir saatten sonra bu taksici esnafının ana faaliyeti bu tüketimde bulunarak biraz sarhoş olanları evlerine sağ salim ulaştırmaktı.

Hele ki meyhanelerin kapanmasına yakın ve daha sonra bu taksicilerin işi zor bir hale gelirdi.Alkol duvarını aşanlardan evini hatırlayamayanlara,eve gitmek istemeyenlere,gezmek isteyenlere,daha da içmek isteyenlere,başka mekanlara da gitmek isteyenlere ,taksileri ifrazatlarıyla kirletenlere büyük bir sabırla tahammül ederek görevlerini yapmaya ve para kazanmaya çalışırlardı.

Resme bakıp da "Kardeşim bu Çorlu'da o yıllarda ne çok zengin adam varmış,arabalara bak hep 123 kasa Mercedes" diyebilirsiniz.Bu resim yazın çekilmiş.Dolayısıyla Almanya'da çalışan kardeşlerimiz izin için gelmişler,burada alış-veriş yapacaklar,karınlarını doyuracaklar ve tekrardan yola koyulacaklar.Peki ne tarafa?

Şayet seyyar tezgahlarda satılan karpuzlar yerli karpuz ise bu Almancı'lar Almanya istikametine gidiyor demektir.Çünkü o yıllarda Çorlu'da yerli karpuz Ağustos sonundan itibaren olurdu.

Resimde üzerinde Marlboro sigara reklamı olan 124 ler de ilginç.Bir tanesi su eksiltmiş olmalı ki kaputu açmışlar.

Neyse,konuyu dağıtmayalım.Çorlu aslında Anadolu'daki pek çok ilden yüksek potansiyelli,gerek tarım ve de gerekse sanayi faaaliyetleriyle güzel bir ilçedir.[Resim: malisadecorlu.jpg]

Herkese Selamlar...

Sitede yayımlanan fotoğrafların her türlü hakkı sitemiz ve yazarlarımıza aittir.İzinsiz Kullanılması ve Çoğaltılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
magazinulasim@yahoo.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
16/02/2012, 05:46 PM
Mesaj: #4
RE: NOSTALJİ TİCARİ TAKSİLER VE TAKSİ DURAKLARI
BİR NOSTALJİ,

[Resim: 39032825615202778427110.jpg]

Üstadım,eline emeğine sağlık Çorlu ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.....
Marlboro sigara reklamı olan 124 ler akrobasi gösterileri için gelmiş olanlar olabilir... Bir zamanlar stadyumda seyirciler toplanıp gösterileri izledik...Bir iki ufak tadilatlı idiler... (Diferansiyel vs.) .Yan iki tekerle falan gidiyorlardı. Güzel bir gösteri idi....Bunlar bu araçlar olabilir de veya yakın bir zaman farkıda olabilir...........Benim hatırlayabildiğim kadarıyla 88-89 yazı gibi geliyor bana...

Üstteki resim ise 1940’lı yıllar Çorlu taksilerinden....

KAYNAK: Bu resim Ramadan Cesur’un arşivime katkısıdır.Kendisine teşekkür ederim....

Osman Sezai
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | MagazinUlasim.Com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS