Anket: Aynı firmaya ait aynı marka ve model 2 otobüsten hangisini tercih edersiniz?
Multimedyalı, prizli, sıcak ikramlı
Sadece su ikramı ve çıplak koltuklar
[Show Results]
 
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 2 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Otobüs Yangınları
08/08/2019, 01:45 PM
Mesaj: #1
Otobüs Yangınları
Otobüslerde motor bölmelerinden çıkan yangınlar, yaz aylarında 3-5 kez duymaya alıştığımız olaylar haline gelmişken, geçen hafta farklı bir yangınla ve maalesef can kaybıyla “tüm otobüsseverler” üzüldü ve şaşırdı. 34 yolcudan 5’i hayatını kaybetti; 15’i yaralandı.

-Henüz resmi bir açıklamaya en azından ben ulaşamasam da- görünen kadarıyla bu kez yangın motorda değil; otobüsün içinde… Yine tahminen 10 numara yağ kullanılmış olması olasılığı –hem fotoğraflara bakarak, hem de otobüsün ait olduğu firmayı göz önüne alarak- çok gerçekçi görünmüyor. En korkunç yanı ise, yolcu ifadelerine göre içeride başlayan yangın, kapıların açılması ile bir anda nefeslenerek bütün otobüsü sarıyor. Yangın o kadar hızlı büyüyor ki 34 yolcunun 20’si temas edip, 5’i hayatını kaybediyor. Aslına bakarsanız görünen o ki, sadece 5 kişinin kaybedilmiş olması Allah’ın bir lütfu…

Bu yıllardır kendi başıma çıktığım şehirler arası yolculuklarda “sırf otobüs sevdiğim için, zevk olsun diye” uçak ya da otomobil yerine otobüsü tercih eden benim gibi bir otobüsseveri bile “bir daha mecbur değilsem asla” noktasına getirecek kadar kaygı verici bir hadisedir.

Otobüs yangınlarının üreticilerle, otobüsün markasıyla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Yollarımızda her üreticiye ait 90 lardan kalma otobüsler cirit atarken buna inanmak mümkün değil. Uygun kullanılan ve bakımları düzgün yapılan bir otobüs yanmaz! Eğer otobüsün elektrik sisteminin kaldıramayacağı sistemleri kurarsanız; 10 numara yağ kullanırsanız; ya da bakım ve onarımlarını ehil ellerde yaptırmazsanız başınıza bu tür işler gelebilir.

Ancak bu acı olayı bir fırsata çevirmek te mümkündür. Şimdi sektör ve yolcunun çıkarları ortak noktada buluşmuştur: otobüslerden sıcak içecek ikramları, multimedya sistemleri, sonradan eklenen prizler ve benzeri “orijinal olmayan tüm donanımlar” kaldırılmalıdır. Tüm sektör en azından bu konuda anlaşmalı ve hızla harekete geçmelidir.

Üretici tarafından sunulmayan ya da ön hazırlığı yapılmayan, üretici onayı olmayan hiçbir donanımın onlarca can taşıyan bu taşıtlarda yeri yoktur ve olmamalıdır!
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08/08/2019, 07:42 PM
Mesaj: #2
RE: Otobüs Yangınları
Avrupa O Kanunu Uygulamaya Başladı(!)

Avrupa,otobüsler de yangınla mücadele de Temmuz sonu itibari ile, otomatik yangın söndürücü sistemlerini tüm otobüs üreticilerinde zorunlu hâle getirerek kanunlaştırdı ve uygulamaya başladı.


Dünya Sağlık Örgütü'nün,2020'ye kadar kara yollarında meydana gelen ölüm ve yaralanmaların sayısını yarıya indirmeyi planlıyor. Ayrıca, Avrupa Birliği Avrupa'daki trafik kazasında ölümlerinin sayısını 2050'ye kadar neredeyse sıfıra düşürmek için hedefini belirlemiş otobüsler ve kamyonlar başta olmak üzere 2014 yılından itibaren bir dizi standartların belirlenmesini kanuni olarak duyurmuştu.

Türkiye'de ise yaşanılan elim kazanın ardından gözler otobüs işletmecilerinin,üreticilerin,tedarikçilerin ve sanayi bakanlığının üzerinde.Yaşanılanlar ardından geçtiğimiz hafta basına bilgi veren TOF Başkanı Mustafa Yıldırım, "Türkiye'de üretilip Avrupa'ya ihraç edilen otobüslerde bu sistem ekleniyor. Ancak bizde yasal zorunluluk olmadığı için eklenmiyor. Yasa koyucuların bu sistemi acilen zorunlu hale getirmesi gerekiyor" demişti. Ancak Avrupa Birliği Komisyonu,2014'ten bu yana üretilen şehir içi ve şehirler arası otobüslerde "ara çözüm" kapsamında yangın alarm sistemi kurarak bu durumu kısmen önlemiş durumda.Ve Avrupa da bu yıl itibariyle de otobüs kamyonlarda üreticiler artık kanuni olarak standartlaşmışTIKLA OKUOtobüsler de yangınla mücadele de ise geçtiğimiz Temmuz ayı sonu itibariyle de,motor odası yangın söndürme sistemlerinin kurulmasını zorunlu kılan bir kanun ile üreticilerle birlikte standartları uygulamaya başladı.Hatta geçtiğimiz yıl IAA Hannoover fuar'ında Evobus Setra otobüsleriyle,bu kanuna dair uygulamayı seçenek değil,artık setra otobüslerinde standart güvenlik önlemleri arasında olduğunu ilk duyuran şirket oldu.


''Yolcu Memnuniyeti'' SorunuGelelim ülkemize. Türkiye de ise,otobüsçünün üzerinde sorunun çözüme yönelik parçaları ise çok yönlü birbirinden bağımlı ve bağımsız olarak tartışılıyor. Öyle ki durum sosyal medya da ''Avrupa'da Otobüs Yanmıyor'' tezi ile yeni bir boyuta doğru gidiyor,ancak çıkan yeni kanun ise durumlarının bizden nispeten farksız olduğunu gösteriyor.Türkiye otobüs üretiminin ve işletmeciliğinin Avrupa da en büyük aktörleri arasında iken, standartlar dışında ''Yolcu Memnuniyeti'' adına yapılan yatırımlar artık,yollarımızda ciddi hizmetler veren bireysel veya kurumsal otobüs işletmecilerinin milli servetlerinin ziyan olmasına sebep olmaya devam edecektir.Artık otobüs sektörü bu aşırı memnuniyet rekabetinden tümüyle kendi adına vazgeçip zararsız teknolojilerle hizmet vererek, bu facialardan kurtulmanın yine kendilerine bağlı bir durum olduklarını unutmamalıdır. Kaldı ki ''Türkiye' de üretilen otobüs'' aynı şartlarda artık, hem ülkemizde hem Avrupa'da da Orta Asya'da da Orta Doğu'nun en ücra ülkelerinde de kullanılmaktadır.Avrupa'dan satın alınan donanımla,ülkemizde satın alınan donanım arasındaki farkın seçimi yine otobüs işletmecisinin yarınları ön gören,güven vizyonlu maliyet opsiyonlarına bağlıdır.

Kısaca bir çok otobüs işletmecisi ve şoförlerin sosyal medya da bahsetmiş olduğu üzere,artık ''yolcu memnuniyeti yerine'' Avrupa'da yanmamaya başlayan otobüslerin durumunu tespit etmek,otobüs üreticilerinin onay vermediği merdiven altı eğlence ve ikram dolapları gibi, harici donanımı tehlikeye sürükleyen sistemlerden kaçınmalıdır. Yolcusuna hizmeti yine basit daha zararsız TIKLA OKU yeni teknolojilerle (tıkla oku)<devam ettirmek artık kaçınılmaz bir hakikatdır.Kısaca otobüs markaları,sektör için tam zırhlı yanmaz füzeye karşı koruma kalkanı ya da askeri personel taşıyan otobüs üretmiyor.Normal ve kanuni standarda bağlı seyahat otobüsü üretiyor

İşte tecrübeli,Sektör Mensuplarının Yorumları
   
   
   
   
   
   

Sitemiz de yayımlanan makalelerin ve fotoğrafların her türlü hakkı yazarlarımıza aittir.
İzinsiz Kullanılması ve çoğaltılması 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suçtur.

magazinulasim@yahoo.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | MagazinUlasim.Com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS