Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şehiriçi Otobüs Markaların da Teknik Ayrıntılar.
05/10/2013, 09:55 PM
Mesaj: #1
Şehiriçi Otobüs Markaların da Teknik Ayrıntılar.
[Resim: 8zj4.jpg]


Şehiriçi Otobüs Üretiminde Teknik Ayrıntılar.

Son iki yıldır AB uyum yasaları ile birlikte taşımacılık mevzuatının değişmesinin ardından, şehiriçi yolcu otobüsleri sınıfında rekabet hareketli bir şekilde devam ediyor.

Geçtiğimiz 2011-2012 yılı ortalarında kamu ihalelerinin ardından bireysel halk otobüsçüleri ve ihale yoluyla gerek kurumsal gerek ise bireysel olarak satış adetlerinde Mercedes-Benz'in alternatifi BMC ve MAN markasının olmaması ile birlikte liderliği göğüslemişti.

Ülkemizde bu pazar üreticiler için iştah kabartmıştı,hatta bir otobüs üreticisinin durumunun,bazı siyasi ve sosyal faktörlerden nedenlerden dolayı belirsiz olması ile sınırlı sayıda olan üretim imkanlarını ve satış adetlerini bu boşlukta avantaja çevirmişti.

Bizler de ilk günlerde % 100 milli sermayemiz olması nedeniyle bir çok üreticinin lansmanını sitemizde yaptık.Ticari araç üst sınıf konusunda yıllardır bilgi birikimi olan arkadaşlarımızla,adeta milli bir görev kabul ederek yayınlanmaya yorumlamaya çalıştık.

Ancak bu yorumları yazarken ve yıllarca ağır ticari araç sınıfnda uzman olan üyelerimizle konular için bizlere bu sektörde faaliyet gösteren gerek kurumsal gerek ise bireysel işletmecilerden bazı bilgi akışları oldu.Bu bilgiler doğrultusunda sizlerle hangi markanın hangi sorunları kronik bir vaka olarak devam ediyor ve kimler bu konuda dez avantaja sahip sizlerle bu bilgileri paylaşmak istiyoruz.
1-Mercedes-Benz Türk A.Ş. ; Conecto markası ile sorunsuz olarak markasının lideri olmaya devam ediyor.Herhangi bir şikayet de yok.Var olan ve ilk yaşanılan bir kaç şikayette ise,Mercedes-Benz Türk A.Ş. araç garantisi dışında marka garantisinin sağladığı avantajlarla,müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmak da ve üretilen tüm otobüslerin de Üretim de kataforez var.ancak yetkili servisler konusunda,servis ağının olmaması gibi müşterilerde bir algı var.

2-Man Otobüs Kamyon Türkiye A.Ş. ;Ülkemizde şehiriçi pazar payı olarak MAN'ın pazara yeni girmesiyle birlikte herhangi bir şikayet gelmemekte ve pazarı CNG ve HYBRID motorlu farklı araç çeşitleri ile yönlendirmeye çalışmakta ve ayrıca Üretimde kataforez var.


3-BMC ; Yenilenmiş olan Procity modeli ile pazar payında yükseleceği kesinlik kazanan bir araçtı.Ancak yerli rakiplerinin ilk etap da cazip olarak gözüken,şık tasarımlı araçları Procity'nin önünü kapadı.Tabi buna fiyatların da etkisi büyüktü.Ancak fabrikanın talihsiz bir şekilde,gerek sahiplerinden ötürü gerek ise CEO'nun sebebini kamuoyu ile paylaşmadan istifası,mali zorluklar BMC'yi ihale ve özel halk otobüs sektöründe sekteye uğramış olsa da,bayileri tarafından ihalelerde İstanbul Otobüs A.Ş. için satışa sunulan Procity markasının rakiplerinin tasarım ve al benisinin aldanılmışlığına karşı oldukça güçlü bir gönderme yaptı.

Procity oldukça sorunsuz ve dayanıklı çıktı ancak aracın far ve bazı aksamlarının diğerlerine nazaran ciddi oranda zayıfı olması şikayetlerin fazla olmadığını göstermekte.4-Temsa ; İlk çıkışı ile umut vaad eden Avenue bugün kullanıcıları tarafından memnun olunmayan bir araç elektronik arızası,sürekli şanzımana format atılması,yolcu dolulukları ile rampalarda zayıf kalması,klima sorunu ve aracın tek servisi olması,BMC Procity ile aynı motoru paylaşmasına rağmen BMC'ye oranla oldukça problemli durumda olan hantal bir otobüs olma ünvanını elinde bulundurmaya emin adımlarla devam edecek gözüküyor.5-Otokar ; Tasarım itibari ile sektörde bir başka ilgiyle izlediğimiz markanın Kent isimli aracı da umut vaad ediyordu,ancak aracın malzemesin dayanıklı olmaması ve sürekli elektronik sorunlar yaşaması ve birkaç aracın bize verilen bilgilerde,marş otomatiğinden (haya yani Big Grin) dolayı kısmi olarak yanması ve otomatik yangın söndürücü sisteminin devreye girmemesi,hava kompresörünün üzerinde döşenmiş olan elektrik tesisatı büyük bir sorun gibi algılanıyor.Bu da C-07x Kodlu yanan halk otobüsünden edilen bilgi.

6-Güleryüz; Bursalı karoser üreticisi oldukça başarılı bu sıralar şartname modasına uyarak farklılıklar yapmaya çalışıyor,ancak ürettiği otobüslerde hala daha Travego direksiyon simidi ile onca yapılan tasarımın yanında sırıtan direksiyonla hatta göğüsdeki düğmelelerle ben kasacıyım demeyi ihmal etmiyor Big Grin

MAN motorlu Cobaları olan bazı yeni araçlarda 2 ve 3 kez motor yaptıranlar var ve araç tribün kesiyor.Bu da aracın maliyeti her ne kadar uygun olsa da esnaf arasında farklı algılara sebebiyet vermekte.

7-Tezeller ; Bursalı karoser üreticisi alçak taban otobüs üretiminde satış adetleri ile dikkatleri çekiyor,rakibi Güleryüz'le aynı motor ve aksamı kullanmakta,aracın ventilleri kışın buzlanma yapmakta bu da araç sahipleri ve şoförler için karlı havada kabus gördükleri bir durum haline geliyor ve ilk gün yazdığımız gibi onlarca kaliteli işlere imza atan fabrika hala daha motosiklet gibi şöför mahalli ile ve Travego direksiyonu ile yoluna devam ediyor galiba üşeniyorlar değiştirmeye.

Ancaaaak sıkı durun tüm alçak tabanlı otobüsler salıncaklı,bu otobüs ise dingil sistemine sahip bu da karoserin dirençli olmasını sağlayan ayrı bir farklı etken.

Sonuç;Bir çok otobüs belli şartnamelere göre üretildiğindne bahsediliyor lakin Mercedes-Benz Türk ve MAN haricinde hiç biri katoforez havuzu bulundurmuyor,bu da aracın metal kısımlarında çabuk çürümesine ve 5 yıl gibi bir süreçte bir çok eksikleri ile birlikte var olamayacaklarını gösteriyor.


Sitemiz de yayımlanan makalelerin ve fotoğrafların her türlü hakkı yazarlarımıza aittir.
İzinsiz Kullanılması ve çoğaltılması 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suçtur.

magazinulasim@yahoo.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
05/10/2013, 11:46 PM
Mesaj: #2
RE: Şehiriçi Otobüs Markaların da Teknik Ayrıntılar.
Tezellerin son sırada olması biraz garibime gitti. Yazıda da bahsedildiği gibi onlarca kaliteli işe imza atan fabrika memnuniyet sırasında sonda...
Tezeller şöför mahalli konusunda ise geçen yıl düzenlediğimiz OTEK'13 de aldığım bilgiyi aktarayım, geçen yıl yeni bir şöför mahalli üzerinde çalışmaları olduğunu söylemişlerdi. Umarım şöför mahalli otobüse yakışır bir hal alır.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
05/10/2013, 11:56 PM
Mesaj: #3
Şehiriçi Otobüs Markaların da Teknik Ayrıntılar.
Haklısın sorun düzeltildi. Big Grin

Sitemiz de yayımlanan makalelerin ve fotoğrafların her türlü hakkı yazarlarımıza aittir.
İzinsiz Kullanılması ve çoğaltılması 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suçtur.

magazinulasim@yahoo.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | MagazinUlasim.Com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS