Türkiye Ulaşım Sektörü İhtisaslaşmış İnteraktif Haber Forum Merkezi

Tam Görünüm: VOLVO FH16 750 - 25.YIL ŞEREFİNE
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
[Resim: t20111258.jpg]

VOLVO 16 litrelik motorunun 25. yaşını kutlarken bir sürpriz yapıp top modelinin gücünü 750 beygire çıkarttı. Güç savaşlarının hız kesmeden devam ettiği bu 10 yıl boyunca üretici sürekli güç arttırımına devam etti. Modelde efsanevi F16 modelini çağrıştıran detaylara yer verilirken yeni model öncesi jübile serisi gözüyle de bakabiliriz bu modele. 1600-1800 d/d arasında 750 beygir güç üreten D16 motor 1050-1400 d/d 3550 nm tork üreterek bayrağı tekrar Volvo'ya taşımış oldu.

Volvo'nun FH16 610 ile başlayan D16 motor serisi Scania'nın en yüksek gücü 620 beygire yükseltmesi ile 660 beygire Man'ın 680 beygire çıkması ile 700 beygire ve yine Scania'nın 730 beygire çıkması ile 750 beygire çıkmış oldu.

Nihayet Volvo F serisine vefa borcunu ödemeye yönelik girişimlerde bulundu, bunu söylememdeki amaç sanki böyle bir model üretmemişlercesine takındıkları tavırdı ve bu son buldu. (Bu arada kuşaklar çok hoş)


Herkese sevgiler, saygılar.

[Resim: t201112511.jpg]

[Resim: t20111255.jpg]

[Resim: t20111250.jpg]

[Resim: t20111254.jpg]
Öncelikli sunu belirteyim 750 olmus , ama bence artik Volvo 6 silindiri asmasi Lazim ben Volvo dan V8 veya V10 motor beklerdim
(08/09/2011 08:45 PM)Serdar Aksoyek Yazılan: [ -> ]Öncelikli sunu belirteyim 750 olmus , ama bence artik Volvo 6 silindiri asmasi Lazim ben Volvo dan V8 veya V10 motor beklerdim

Sektöre yön veren üreticilerden biri olan Volvo geleneksel olarak sıralı 6 silindirli motorlar geliştirmeye devam edecektir. Üreticinin 25 yıl önce başlayan yüksek hacimli 6 silindirli motor serüveni başarılı olmasa buna devam etmezdi. Diğer üreticilerin de geçmişten bugüne V tipi motorları terkettiği düşünüldüğünde Volvo'nun tutumunun doğru olduğu görülüyor. 25 seneyi 2 adet motor serisi ile geçiren üretici sürekli güncellemeler yaparak başarısını devam ettiriyor.

Çalışan parça sayısının fazla olması, soğutmasının zor olması, fazla yer kaplaması, bazı uygulamalarda sarsıntı problemleri yaşatması V tipi motorların aşılması öncelikli sorunları olarak göze çarpmakla birlikte şu an sadece Mercedes-Benz, Scania ve Man firmaları V tipi motorları kullanmaktalar.

Yakıt tüketimine önem vermeyen otomobillerinde bile yüksek hacimli V tipi motorlar kullanan Amerikan pazarında bile Cat ve Cummins ile düz tip motorlara alışılmıştır ve artık V tipi motor aranmamaktadır. Endüstri tipi ihtiyaçlarda MAN gibi üreticiler 10 12 16 silindirli V tipi motor uygulamaları yaparken bunlar hafiflik ve az yakıt tüketimini gerektiren günümüz ağır vasıtalarında çalışması mümkün olmayan uygulamalardır.

Mercedes-Benz gibi V tipi motor konusunda yıllardır birçok örnek sunan bir firma bile artık düz 6 silindirli uygulamalara geçmiştir ve yüksek hacimli motor serisinde de V tipini terk ederse bayrak tamamen Scania ve Man'a geçecektir e bu üreticilerde Volkswagen çatısı altına girdiğinden yeni nesil motorları ortak geliştirecekler ve bizlere sadece bir tane V tipi motorla yetinmek kalacak. Tabi bu söylediğim V tipi motor tasarlamaya devam edeceklerini varsaydığımdan yoksa Volkswagen, Scania'nın geleneklerine önem vermez ekonomik politikalarında sert davranırsa V tipi motorun Ar-Ge yatırımına girmektense tek tip bir motor serisi ile yola devam ettirir bu iki üreticiyi.

Bende üzülüyorum bu duruma V motorların gümbür gümbür seslerini, güçlerini, dayanıklılıklarını ama maalesef yapacak birşey yok. Araçlar güçleniyor fakat ruhları zayıflıyor, sesleri kısılıyor Sad


[Resim: 25years16.jpg]
Ahmet Yiğit Ağır Nakliyat, Volvo en güçlü çekicisi FH16 750 ile filosuna güç katıyor.

Ahmet Yiğit Nakliyat, toplam üç adetlik teslimat ile Volvo FH16 750 çekicilerin Türkiye’deki ilk dünya da sayılı sahiplerinden oldu. 1971 yılında Konya da Ahmet Yiğit tarafaından kurulan şirket 2003 yılından bugüne kadar Proje taşımacılığı konusunda çözümler sunuyor.

”Bir ilki gerçekleştirmekten dolayı mutluyuz”

Üç adet Volvo FH16 750’yi filosuna katan Ahmet Yiğit Ağır Nakliyat’ın Genel Müdürü Mustafa Yiğit, düzenlenen teslimat töreninde yaptığı açıklamada; “Ahmet Yiğit Ağır Nakliyat olarak uzun süredir bu sektöre hizmet vermekteyiz ve hep en güçlü firmalardan biri olmak için emek verdik. Müşterilerimizin lojiktik operasyonlarına değer katmak için güçlü iş ortaklarımız ile çalışmalarımıza devam ettik. Bugün Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmekten ve dünyanın en güçlü çekicilerinden biri olan Volvo FH16 750’yi filomuza katmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu çekicinin bizim için filomuzun gücünü temsil eden ayrı bir manevi anlamı var. Volvo Kamyon’un en son teknolojideki araçlarını yakinen takip etmeye ve tercih etmeye devam edeceğiz” dedi.

”Türkiye’deki ilk Volvo FH16 750 teslimatı”

Volvo Kamyon adına törene katılan Volvo Kamyon Bölge Satış Temsilcisi Bora Gür ise açıklamasında “Ahmet Yiğit Ağır Nakliyat’a öncelikle seçimlerinden dolayı teşekkür ederiz. Artık dünyanın en güçlü çekicilerinden biri olan Volvo FH 16 750’ye sahipler. Türkiye’deki ilk Volvo FH16 750 teslimatı olduğu için Volvo Kamyon olarak bizim açımızdan da bugünün önemi büyük. Ahmet Yiğit Ağır Nakliyat’ın yeni çekicilerinin performansından ve verimliliğinden çok memnun olacağına inanıyoruz. Umarız bu deneyimden sonra Ahmet Yiğit Ağır Nakliyat ile iş birliğimiz daha uzun yıllar devam edecek” dedi.


[Resim: volvo1b.jpg]
Referans Adresler