Türkiye Ulaşım Sektörü İhtisaslaşmış İnteraktif Haber Forum Merkezi

Tam Görünüm: VOLVO - Euro 6 Motor Teknolojisini Tanıttı
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
İsveçli ağır kamyon üreticisi Volvo, mevcut kullanımda bulunan 12,8-Litrelik D13 motorunun Euro 6 emisyon normuna uygun teknolojiler ile donatılmış versiyonunu tanıttı. Motor mevcut SCR katalizörüne ek olarak, tümü aynı tek bir susturucu içinde yer alan bir DOC (Dizel Oksidasyon Katalizörü), bir Dizel Partikül Filtresi (DPF) ve bir Tepkimeye Uğramamış Amonyak Katalizörü (ASC) ile donatılmıştır. D13K adı verilen Euro 6 motor ilk etapta 460 beygir güç seçeneğine sahip olarak 2013 yılının ikinci çeyreğinde piyasaya sürülecek ve daha sonra ailenin diğer üyeleri pazara sunulacak.


[Resim: d13kr.jpg]
Volvo yüksek hacimli amiral gemisi D16 motorunun Euro 6 emisyon normuna uygun versiyonunu tanıttı. Üretici tüm diğer markalar arasında Common Rail yakıt püskürtme sistemine geçen son marka oldu. Normu karşılamak adına atılan bu adım ile öncekine oranla oldukça komplike bir hale getirilen Turbo ünitesine ek egr sistemi ile motorun sağ tarafı oldukça kalabalıklaşmış görünüyor, bende iki versiyonun fotoğraflarını karşılaştırmak açısından ekledim. Fotoğraflarda görülen diğer bir husus ise motor kapağının değiştirilmiş olması. Yeni detaylar geldikçe önceki versiyonu ile olan farkları daha iyi analiz edebileceğiz, ayrıca bu motora sahip versiyonlar Haziran 2014'te kullanıcıları ile buluşacak.

Ve güç seçenekleri;

750-Beygir Güç / 3550-Nm Tork
650-Beygir Güç / 3150-Nm Tork
550-Beygir Güç / 2900-Nm Tork

şeklinde olacak. Herkesin beklediği 800 beygir barajına Volvo bu sefer çıkmadı, diğer üreticiler mevcut güce ulaşmadığından ötürü bir güncelleme yapılmadı. 4 farklı güç seçeneği ile kalabalık bir güç yelpazesine sahip olan motor bundan böyle 3 farklı güç seçeneği ile pazara sunulacak. Eski seçeneklere oranla daha homojen bir dağılıma sahip bu güç seçenekleri ile 13 litrelik versiyon ile çok yakın olan tork değerlerinin arası açılmış oldu.

Herkese sevgiler, saygılar.




[Resim: 0ppq.jpg]

[Resim: b8xl.jpg]
Referans Adresler