Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Otomotive ve Ulaşıma Çin Etkisi
28/11/2007, 11:30 PM
Mesaj: #1
Otomotive ve Ulaşıma Çin Etkisi
Bu gün Çin'lierin otomotiv üretiminde taklitçiliği ne kadar ileriye götürdüklerine dair bir e-posta aldım.Taklit otoların resimlerini aşağıya yükleyeceğim.Oradan inceleyebilirsiniz.Ancak anlatacağım aslen o değil.

Çocukken yaz tatillerinde bir saatçinin yanında çalışarak günlerimi geçirirken bir gün rahmetli babam artık bana da bir kol saati alınmasının gerektiğini müjdeledi.O yıllarda kol saati pahalı bir şeydi.Çalıştığım dükkanda sadece mekanik yani elle kurulan,zemberekli saatlerin onarımı yapılıyordu.Usta saat siparişi olursa Tahtakale'ye giderek oradan getiriyordu.İşte sipariş geldiğine göre ertesi gün dükkanı kapalı tutarak Tahtakale'ye gitmeyi kararlaştırdık.

O yıllarda saat olarak en yaygın marka Nacar,Hislon,Vetur,Cortobert gibi markalardı.Zenginlerin kollarında da Zenith,Omega,Movado ve Tissot markaları görülürdü.

Ustam gitmeden bize kısa bir brifing verdi.Alacağımız saate çok dikkat etmeliymişiz,piyasada "Kızıl Çin"malı pek çok taklit Hislon,Nacar ve benzeri markalar varmış,bunları orijinalinden ayırd etmek de oldukça zormuş,taklit saatler dıştan orijinaline benzemekle birlikte çok kısa ömürlü ve kolay arızalanır tipteymiş gibi ana bilgileri bize verdikten sonra Tahtakale'ye yollandık.

Biz usta bizi bir dükkana götürecek diye beklerken o bizi seyyar tezgahlara yöneltti.Dükkandaki malların aynısı daha ucuza bu tezgahlarda var dedi.Şimdikilere benzer camlı seyyar tezgahlarda pek çok saat vardı ama usta hiçbirini beğenmedi.Kısmen tanıdığı belli olan bir tezgaha yanaştı.Onca saat arasından bir tane Hislon beğendi.Yanında getirdiği çakısı ile kapağını açıp içine baktı,onay verdi.O saati piyasaya göre ucuz sayılabilecek bir paraya aldık.

Bir hafta sonra bizim saat badem oldu.Ustaya gösterdim,pandülü eğilmiş,kolay hallederiz dedi ama bir türlü de halledemedi.Saat çalışmasına çalışıyordu ama günde 3-4 saat ileri gidiyordu.Bir gün arka kapağındaki yazıları incelerken acı gerçeği yakaladım.Arkasında "Fond Acier İnoxidable" yazısına ilaveten küçücük de "Made in China"yazısı vardı.Demek ki o kadar güzel bir taklit ortaya koymuşlardı ki bizim ekmeğini saatten çıkaran usta bile yanılabilmişti.Okul açıldığında biraz da ben kurcaladıktan sonra saat iyice elden çıktı ve evdeki diğer hurda malzemelerin yanında yerini aldı.

Bu olayın yaşandığı yıl 1969-70 yılı.Çin malı saatler çok yaygın,hatta "tel maşa" tabir edilen taşsız ve iyice adi ama bir o kadar da gösterişli Çin saatleri de piyasada oldukça boldu.

Yani Çinlilerin taklitçiliği son bir kaç yıla dayanmıyor.Aslında Japonların sanayisi de aynı şekilde gelişmiştir.II.Dünya Savaşı sonrası ünlü Alman fotoğraf makinelerinin ucuz taklitlerini piyasaya süren Japonlar bir de bakmışlar ki yaptıkları fotograf makinelerinin kalitesi Almanların orijinalinden çok daha iyi,kendi markalarını üretmeye karar vermişler.

Keşke biz de iyi markaları taklit edip Devrim otomobilini sürdürebilseydik herşey daha değişik olabilir miydi acaba? Ne dersiniz?

İşte bunlar da şimdilerde benim saat gibi olsalar da ileride orijinal modellerinden daha kaliteli olacağına şahsen inandığım Çin malı taklitler.

Önden baktım Hyundai Santa Fe:

[Resim: nsantafeue2.jpg]

Arkadan da Kia Sorento:

[Resim: arkasorentorw7.jpg]

İşte Çinli BMW X serisi:

[Resim: bmwvesceogw2.jpg]

Toyota + Kia harmanı:

[Resim: inlisceotoyotakiauh6.jpg]

Land Cruiser mi Lan bu ne işler mi?

[Resim: toyotalandcruiservedadibm7.jpg]

CRV'ye gel:

[Resim: hondacrvvelaibaosrvpy5.jpg]

Smart ve ikizi:

[Resim: smartfouttwopt1.jpg]

Bunları biliyoruz zaten:

[Resim: zondaveneoplaneq0.jpg]

Ve işte son bomba:

[Resim: sonbombany2.jpg]

Herkese selamlar...

Herkese Selamlar...

Sitede yayımlanan fotoğrafların her türlü hakkı sitemiz ve yazarlarımıza aittir.İzinsiz Kullanılması ve Çoğaltılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
magazinulasim@yahoo.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
13/03/2008, 12:06 AM
Mesaj: #2
Otomotive ve Ulaşıma Çin Etkisi
Otomotive ve Ulaşıma Çin Etkisi
Çİn firmaları yavaşta olsa kendilerini hissettirmeye başladı.Bu gün istanbul plakalı Chery Tiggo gördüm.
Dünde itlayan Motori Tv' de Great Wall markalı bir firma tanıtımı yapılıyordu..İtalya'da sattığına göre ülkemize yakında gelir.Buyük firmalar da Çinden araç getirmek için uğraşıyolar.
Zonda ; otobüsleri nin satışı durduruldu her an herşey olabilir..
XCMG; iş makinesi satıyor.Jac bir dönem satılmıştı ülkemizde.Foton yakında gelecek firmalardan biri.Artrak traktörleri Çin lisansıyla http://www.artrak.com.tr.1999-2000 yıllarında Nurtek adlı firma Tianjin firmasının otomobillrini ithal etmiş.Bazı gazetelere göre..
Bisan firmasıda çürük çıkan Lifan otomobillerini Türkiyede de yerli parça ekleyerek üretmek istiyor.
Bir ara çok motosiklet geliyordu.Azalmasına rağmen ithalat sürüyor herhalde..
Alıntı Yaparak Cevapla
13/03/2008, 10:10 AM
Mesaj: #3
Re: Otomotive ve Ulaşıma Çin Etkisi
Son günlerde dikkatimi çeken bir şey var,çinli otobüs üreticileri bazı lider maraklar tarafından dikakt ettiğim kadarı ile ortak üreitm yaparak kontrol altına alınmaya çalışılıyor.Bunlara en yakın örnek ise Youngman ve Higer'dır[/size]
Scania Higer Üretimi. Tongue İrizar'dan kopya
[Resim: 1336895670_432275814f_o.jpg]

Sitemiz de yayımlanan makalelerin ve fotoğrafların her türlü hakkı yazarlarımıza aittir.
İzinsiz Kullanılması ve çoğaltılması 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suçtur.

magazinulasim@yahoo.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
13/03/2008, 01:36 PM
Mesaj: #4
Re: Otomotive ve Ulaşıma Çin Etkisi
Çin'in tabiiki otomotive etkisini daha iyi farketmek için bu (Dünya Otomotivi ve Çin ) sayfayı incelemenizi öneririm..
Firma sayılarına dikkat edin.Gün geçtikçe durum onların lehine değişiyor..

Dünya Otomotivi ve Çin
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.otometre.com/otometre/id12.htm">http://www.otometre.com/otometre/id12.htm</a><!-- m -->
Alıntı Yaparak Cevapla
14/03/2008, 11:44 PM
Mesaj: #5
Re: Otomotive ve Ulaşıma Çin Etkisi
http://www.autovideo.hu/id_0168.html
Ve Zonda Garip Haliyle Piyasada.

Sitemiz de yayımlanan makalelerin ve fotoğrafların her türlü hakkı yazarlarımıza aittir.
İzinsiz Kullanılması ve çoğaltılması 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suçtur.

magazinulasim@yahoo.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19/03/2008, 04:59 PM
Mesaj: #6
Re: Otomotive ve Ulaşıma Çin Etkisi
Çinlilerin taklitlerinden bir örnek..
Smart

Çin İşi.
[attachment=1]<!-- ia1 -->080222_Cinisi-01.jpg<!-- ia1 -->[/attachment]
<!-- m --><a class="postlink" href="http://otomobil.ntvmsnbc.com/haberler_080222_Cinisi.asp">http://otomobil.ntvmsnbc.com/haberler_080222_Cinisi.asp</a><!-- m -->

Esas iş.
[attachment=0]<!-- ia0 -->pulse.jpg<!-- ia0 -->[/attachment]
<!-- m --><a class="postlink" href="http://otomobil.tnn.net/modelgoster.asp?Make_ID=56">http://otomobil.tnn.net/modelgoster.asp?Make_ID=56</a><!-- m -->
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | MagazinUlasim.Com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS