Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türk Motor Platformu (Birliği)
29/11/2012, 10:52 PM
Mesaj: #1
Türk Motor Platformu (Birliği)[Resim: 171717q2suy.jpg]

İETT’nin öncülüğünde Türk Motor Platformu resmi olarak dün yapılan işbirliğiyle ilk temelleri atılmış oldu. Üniversite,sanayi işbirliği ile kurulan bu birliktelikde gelişen teknolojiye uyumlu olarak Türkiye’nin kendi motoru üretilecek.


Ülkemizde özellikle kasa üretimiyle %70 yerli otobüs üretimi yapan yerli butik üretici firmaların, tedarikçileriyle birlikte ve üniversiteler Türk Motor Platformu’nda işbirliği yaptı. Bu işbirliğinde,teknolojik yeniliklere uyumlu, serbest piyasada rekabet edebilecek bir motor hatta şanzıman ve aks da dahil olmak üzere güç ünitesinin geliştirilmesi ve üretilmesi hedefleniyor.


Motor üretiminin Türkiye’de yapılmasıyla birlikte yan sanayinin güçleneceğini de dile getiren Hayri Baraçlı, “Üretilen ürünlerin katma değeri de artacak. Bu imza yerli motor üretimi için bir milattır. İETT’nin İkitelli garajında bir motor yenileme ünitemiz var. Burada oluşmuş büyük bir bilgi birikimi var ve bu bilgi birikiminin harekete geçmesiyle birlikte büyük bir Ar-Ge’ye sahip olacağız. Bu da sanayimizin gelişmesi anlamına geliyor. Sanayi gelişirse büyüme de hızlanır” açıklamasını yaptı.

İETT'nin kurulması için öncülük yapmış olduğu platformun kuruluş bildirgesini aralarında BMC, Güleryüz, Karsan, Otokar, Temsa ve Tezeller'in bulunduğu 6 üretici firma ile İETT ve Yıldız Teknik Üniversitesi imzaladı.

Yan sanayiyi güçlendirmek, tasarım, Ar-Ge, planlama alanlarında kazanım sağlamak, istihdamı ve ürünlerin katma değerini artırmak adına hazırlanan bildirgeye İETT adına Genel Müdür Dr. Hayri Baraçlı, Yıldız Teknik Üniversitesi adına Rektör İsmail Yüksek, BMC adına Direktör Turgut Cankılıç, Güleryüz adına Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Keskin, Karsan Adına Satış ve Pazarlama Genel Müdürü Vançın Kitapçı, Otokar adına Basri Akgül, Temsa adına Murat Akgül, Tezeller adına Genel Koordinatör Ali Zanat imza attı.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
02/12/2012, 11:43 PM
Mesaj: #2
Türk Motor Platformu (Birliği)
Tezeller Üzerimize Düşeni Yapmaya Hazırız.


[Resim: dsc8197.jpg]


Tezeller Otobüs Karoseri Genel Koordinatörü Ali ZANAT transist fuarında sitemize özel açıklamalrda bulundu.Ali Zanat ''Türk Motor Platformu'' konusunda ''Tezeller karoseri olarak,otobüs üretiminde ihtisaslaşmış ve köklü bir marka olduklarını ve tecrübeleriyle birlikte,bu projede yer almalarının kendileri açısından milli ve kutsal bir görev olduğunu'' belirtti.

Ali ZANAT Açıklamalarında 'otobüs karoser üretiminde bu ülkeye ihracatımızda geçmiş yıllarda büyük katkılar sağladık,mevcut üretmiş olduğumuz araçlarda, altyapı teknolojimiz mevcut önümüzdeki yıl itibariyle yeni yatırımlarımızla birlikte bu projeyle,ekibimizle beraber dahada güçleneceğiz,yapacağımız güç birliğiyle üretmiş olacağımız % 100 Türk motorlu otobüslerimizle,maliyet girdisinin fiyatlardaki etksini azaltacağını yan sanayininde,nihayi tüketicininde bundan fayda göreceğini ayrıca,sosyopolitik alanda büyük etkisinin de olacağını Afrika, Orta Doğu, Türk Cumhuriyetleri'nde rahatlıkla satılabileceğini geçmişde bunu kendilerinin,mevcut karoser üreticilerinin başardıklarını,hatta hazır portfoylerindeki yurt dışı müşterilerine ayrıca Balkanlarda da satılabileceğini ve Türkiye'nin şartlarınında son yıllarda ''ucuza üretilen'' Çin otobüslerinden çok daha iyi olduğunu belireterek,bu projede bizleri destekleyen, vizyon sahibi olduğuna inandığımız İett Genel Müdürümüz Sayın Hayri Baraçlığolu'na da yerli sanayiciye katkısından ötürü teşekkür ederek,elimizi taşın altına koymaya hazırız'' dedi.

[Resim: 18350739530113387641412.jpg]


[Resim: dsc8204d.jpg]

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
31/12/2012, 05:16 PM
Mesaj: #3
RE: Türk Motor Platformu (Birliği)
Motor konusunda çalışan ancak hakettiği değeri görmeyen Motosan firması var. Bu oluşuma katılsa iyi mi olur veya nasılsa otobüs dahil her alanda kullanılabilecek bir motora yerli diğer firmalarında katılımında fayda var, diye düşünüyorum..Bu arada Altay tankının motorununda yerli olmasu düşünülüyor.Ve Hema, Tümosan ve BMC istekli görünen firmalar. Ancak BMC nin yaşadıklarından dolayı katılımı imkansız.
Alıntı Yaparak Cevapla
24/12/2013, 10:53 PM
Mesaj: #4
RE: Türk Motor Platformu (Birliği)
Türk Motor Platformu,
‘Türk Motor Platformu Stratejik Planlaması’ ortak akıl çalıştayı ile Transist 2013 Sempozyum ve Fuarı'nda yeni bir aşamaya geçecek..

http://www.otometre.com/2013/12/defile-s...istte.html
Desteklenmesi gereken bu oluşum, artık uygulamaya geçmeli....
Alıntı Yaparak Cevapla
30/11/2014, 04:23 PM
Mesaj: #5
RE: Türk Motor Platformu (Birliği)
Tam tamına 2 yıl oldu proje sanırım rafa kaldırıldı.

Sitede yayımlanan fotoğrafların her türlü hakkı sitemiz ve yazarlarımıza aittir.İzinsiz Kullanılması ve Çoğaltılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

magazinulasim@gmail..com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
02/04/2016, 10:09 AM
Mesaj: #6
RE: Türk Motor Platformu (Birliği)
Bu işin başlangıcından beri 4 yıl geçmiş. Kimse sahiplenmdeği arada bazı firmalar kapandığı veya eldeğiştirdiği için, yeni Euro 6 normları falan derken sanırım projeyi birisinin kapısının önüne veya çöpe bıraktılar!!!
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | MagazinUlasim.Com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS