Konu Kapalı 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YENİ ACTROS
15/04/2011, 12:22 PM
Mesaj: #1
YENİ ACTROS
Yeni aracın fotoğraflarını artık bu konuda paylaşabiliriz.
[Resim: ac2011.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
02/05/2011, 07:26 PM
Mesaj: #2
RE: YENİ ACTROS
Yeni Actros'un en alttaki siyah ön ızgarası yani plakanın olduğu bölüm ile ön panjurda
Mercedes yıldızının altındaki 3 çizgi halindeki bölüm BMC Pro 1144'e ne kadar benziyor!
Hep bizim markalarımız mı bu çizgileri takip edecekler!

Yerli Araç Kullan TÜRKİYE Kazansın.Bizim İnsanımız KAZANSIN.
http://otolist.blogspot.com
http://otorama.blogspot.com
http://panorama24.blogspot.com/
03/07/2011, 07:59 PM
Mesaj: #3
RE: YENİ ACTROS
[Resim: act201101.jpg]

Yeni Actros tanıtıldı aracın farklılık yaratan özelliklerine bir gözatalım.

Öncelikle Mercedes-Benz alışılagelmişin dışına çıkarak kabin sayısını ilk etapta 7 olarak duyurdu, ilerleyen dönemde de aşağıda detayları yazılı kabinlere kısa ve alçak tipleri eklenecek. Actros ve Axor olarak iki ayrı model ismi ile piyasada var olan firma bundan böyle dağıtım, inşaat, uzunyol kullanımlarına uygun kabin tiplerini tek bir model ismi ile tüketiciye sunacak. Bunun yapılmasındaki amaç Actros’un yüksek imajının itici bir güç olarak kullanılmak istenmesi yani bir pazarlama taktiğidir, zira Axor ismi ile piyasaya sürülecek bir araç insanların algısında 2. Kalite Actros olarak yer edecekti. Her parçanın ortak olarak kullanıldığı araçta tek bir model ismi bana göre gayet uygun olmakla beraber markanın zaten lider olduğu dünya kamyon pazarında daha agresif olacağınında bir göstergesi niteliğinde bu durum. Öte yandan mevcut Axor’un üretimine devam edilecek ve Avrupa dışı pazarlarda yüksek satış rakamlarını devam ettirecektir.


[Resim: xubo6cah6ujt6qsxnipx.gif]

Modüler bir yapı sayesinde tüm kabin tiplerinde ortak parçaları kullanan üreticinin 2.5 metre genişliğe sahip olan üç farklı kabin tipinin hepsi düz bir taban sunarken, 2.3 metre genişliğe sahip dört farklı kabin tipinin ise ikisi yine tamamen düz bir zemin sunarak bu genişlikteki kabinlerde bir ilki başarıyor. Serinin Top modeli GigaSpace kabin 11.6 m3 hacim ile Avrupa kamyon kabinleri içerisinde liderliği eline geçirdi. Onun bir alt versiyonu BigSpace isimli kabin önceki Mega Space kabine benzer ölçülere sahip yüksek kabin olarak karşımıza çıkıyor. Başlangıç versiyonu StreamSpace kabinin boyutları ise BigSpace kabin boyutlarından sadece 3 ila 8 cm’lik aşağı değerler sunuyor. Neden bu kadar yakın ölçülere sahip başka bir kabin yapıldığının cevabı ise bence yine pazarlama taktiği, çünki bu kabin tipi daha eğimli ve rüzgar direncini daha iyi kırabiliyor bu sayede üretici aracın yakıt tüketim değerlerini daha aşağı çekebiliyor ve bu değerler üzerinden pazarlamasını yapabiliyor. Zaten araç tanıtıldığı gün başlatılan Record Run 2011 testi halen devam etmekte ve bahsettiğim kabin tipi bu teste katılıyor. Testte yeni Actros 1845 Euro 6, yeni Actros 1845 Euro 5 ve Nardo pistinde en az yakıt tüketen kamyon rekorunun sahibi olan Actros 1844 Euro 5 yer alıyor, test için açılan internet sitesinden canlı veriler ile bu test izlenebilmekte böylece yeni Actros’un önceki nesline göre daha az yakıt sarfiyatı olup olmadığı görülebilecek.

[Resim: 11c705010.jpg]

Oldukça ferah bir ortam sunan kabinin rüzgar direncini kırmak adına köşeleri yuvarlatılmış, ön cama %15 oranında hafif bir eğim verilmiş ve ön cam üzeri alın kısmına bir çıkıntı yapılmış, böylece iç mekan serbestisinden ödün verilmeden aerodinamik bir kabin elde edilmiş. İç tasarımda otomobil modellerinden alışılan elit kumanda elemanlarından faydalanılırken, çift renkli kokpit ve kullanılan açık renk döşemeler daha da ferah bir ortam yaratmış durumda. Önceki neslin tersine köşeli kumanda paneli tasarlanmış ve eşya gözleri daha da büyütülmüş durumda.

Tasarım detayları Mercedes-Benz’in otomobil segmentinde yer alan unsurlarını barındırdığından ötürü dinamik, estetik ve kaslı bir görünüm elde edilmiş durumda. Bi-xenon opsiyonunun sunulduğu far tasarımı aracın gülümsemesini sağlarken, viraj içi aydınlatmalara sahip sis lambası ve otomobil segmentinde görmeye alıştığımız Led gündüz farları güvenliği destekleyen unsurlar olarak göze çarpmakta. Rüzgar tünelinde 2600 saat geçiren mühendisler kabinin yan yüzeylerinde oldukça akıcı çizgiler kullanırken, tampon, çamurluk ve yan panel çizgilerini sertleştirerek az evvel bahsettiğim dinamik – sportif etkiyi bırakabilmişler.


[Resim: act201103.jpg]

Daha önceki yazılarımda teknik detaylarını yazdığım yeni nesi Euro 6 normuna haiz OM 471 isimli motor aracın ve Mercedes-Benz’in en güvendiği nokta. Gerçek şartlar altında 60 milyon kilometre test edilen motor serisi firma adına en fazla kilometre test edilen motor ünvanına sahip. Mercedes-Benz motorun normal şartlarda 1.2 milyon kilometreyi revizyona girmeden tamamladığını, öncekilere oranla daha çevreci, daha homojen güç dağılımı sunduğunu ve daha az yakıt tükettiğini belirtmiştir. Radyatör ızgarası motorun hava ihtiyacına göre otomatik olarak açılıp kapanabilmekte ve bu özellik yine aerodinamik yönden araca avantaj sağlamaktadır. Bakım aralıkları 150.000-km’ye uzatılan yeni motorun 400 kW (544 beygir) frenleme gücü uygulayabilen üç aşamalı motor freni, opsiyonel olarak sunulan retarderin ise 850 kW (1156 beygir) frenleme gücü mevcuttur. Araçta PowerShift adı verilen tam otomatik şanzıman serisine ait iki model olan G211 ve G281 kullanılmaktadır. Actros’un önceki nesillerinde kendisini kanıtlamış olan bu 12 ileri şanzıman güncellenerek daha hızlı ve sarsıntısız vites değişimleri vaat etmektedir.

Şerit takip sistemi, lastik basınç kontrol sistemi, aktif fren yardımcısı, yağmur ve ışık sensörleri, tepe yardımcısı, ABS, ASR gibi birçok aktif ve pasif güvenlik paketlerinin yer aldığı araçta bundan böyle anahtarsız olarak tek bir düğme ile motor çalıştırma özelliği mevcut olacak. Opsiyonel olarak sunulan LCD ekrana sahip anahtarlık ile aracın merkezi kilitleri, ışıklandırma ve havalandırma sistemleri gibi birçok fonksiyonu kontrol edilebilmekte ve sürücüsüne rahatlık sağlamaktadır.

Herkese sevgiler, saygılar.


[Resim: act201102.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
04/07/2011, 11:42 AM
Mesaj: #4
RE: YENİ ACTROS
Güzel bir iş çıkarmışlar.
Bir önceki Actros'da hala tanıtılıyor bu da Türkiye ile alakalı olduğu malumumuz,acaba rakiplerinden ne gibi cevap gelecek orası muamma,ama kafam çok karıştı,kabin seçenekleri çok fazla,bir önceki seçeneklerde L LH Mega seçenekleri vardı.

Sitemiz de yayımlanan makalelerin ve fotoğrafların her türlü hakkı yazarlarımıza aittir.
İzinsiz Kullanılması ve çoğaltılması 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suçtur.

magazinulasim@yahoo.com
Tüm Mesajlarını Bul
24/07/2011, 10:52 PM
Mesaj: #5
RE: YENİ ACTROS
Arka akstaki ilginç ayrıntı. Bugüne kadar defransiyel şasi bağlantısında V kol kullanan Mercedes bu yeni Actrosta bunun yerine iki adet çapraz bugi koluna (tork/çeki kolu) döndürmüş sistemi. Bir önceki kasada V kolun merkezdeki burcunun sekmandan kurtularak sık sık çıkarak aracın yolda kalmasından dolayı çok sorun yaşamıştı. Bunda orijinal ekipmanı tasarlayan ZF'in bir tasarım hatası olduğu anlaşılmış ve sekman sisteminde değişikliğe gidilmişti. İşin garibi her zaman bu sistemi yani iki tane çarpraz bugi kolunu gelenkesel olarak kullanan Scania ise 2009 dan itibaren bazı şasi tiplerinde V kola geçmiş olması.Bu sistemde son zamanların en yenilikçi tasarımı MAN'dan gelmiş olup 3 bağlantı noktalı V kol yerine 4 bağlantı noktalı rijid bir X kol kullanması bana göre şasi-defransiyel bağlantısında en yenilikçi sistem. İşin dezavantajı bu X kol yenilenmek istendiğinde çok astronomik rakamlara mal olmasıdır.

Saygılar...


Ekli Dosya(lar) Resim(ler)
       
Tüm Mesajlarını Bul
25/07/2011, 09:26 AM
Mesaj: #6
RE: YENİ ACTROS
(24/07/2011 10:52 PM)BurakDemir Yazılan:  Arka akstaki ilginç ayrıntı. Bugüne kadar defransiyel şasi bağlantısında V kol kullanan Mercedes bu yeni Actrosta bunun yerine iki adet çapraz bugi koluna (tork/çeki kolu) döndürmüş sistemi. Bir önceki kasada V kolun merkezdeki burcunun sekmandan kurtularak sık sık çıkarak aracın yolda kalmasından dolayı çok sorun yaşamıştı. Bunda orijinal ekipmanı tasarlayan ZF'in bir tasarım hatası olduğu anlaşılmış ve sekman sisteminde değişikliğe gidilmişti. İşin garibi her zaman bu sistemi yani iki tane çarpraz bugi kolunu gelenkesel olarak kullanan Scania ise 2009 dan itibaren bazı şasi tiplerinde V kola geçmiş olması.Bu sistemde son zamanların en yenilikçi tasarımı MAN'dan gelmiş olup 3 bağlantı noktalı V kol yerine 4 bağlantı noktalı rijid bir X kol kullanması bana göre şasi-defransiyel bağlantısında en yenilikçi sistem. İşin dezavantajı bu X kol yenilenmek istendiğinde çok astronomik rakamlara mal olmasıdır.

Saygılar...Teşekkkürler,

Görüntü olarak Mercedes'in tasarımı daha hafif izlenimi veriyor firmanın videolarında da bu sistem anlatılıyor ve başarılı gözüküyor, MAN'daki çözüm ise daha ağır hizmetlere uygun daha dayanıklı ancak ağır gibi bir izlenimi var kullanım avantajlarını aracı kullananlara sormak lazım o noktada kalıyorum ben. Smile
Tüm Mesajlarını Bul
« Önceki | Sonraki »
Konu Kapalı 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | MagazinUlasim.Com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS