Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni DAF XF
19/11/2011, 09:31 PM
Mesaj: #1
Yeni DAF XF
Hollandalı ağır ticari araç üreticisi DAF 2012 yılı sonunda yürürlülüğe girecek Euro 6 normu için testlerine devam ederken objektiflere yakalandı. Başarılı motor serilerini yeni norm için güncelleyecek olan üretici aynı zamanda XF ve CF modelellerine makyajda yapacak. Kamuflajlı olan araçların ön tasarımı güncel modellere oranla daha agresif çizgiler barındıracak gibi görünüyor. 4. makyajını görecek olan ve yıllar geçtikçe müşteri sayısı artan XF kabininin bir 5 sene daha yollarda olması kesinleşti gibi, CF'de ha keza öyle görünüyor bekleyip göreceğiz.

Herkese sevgiler, saygılar.


[Resim: dafeuro6.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
11/04/2012, 02:29 PM
Mesaj: #2
RE: DAF Euro6 Testleri
DAF'ta Euro 6 motor serisini Amsterdam RAI fuarına az bir süre kala tanıttı. Eylül ayında yapılacak IAA fuarıyla birlikte tanıtılacak olan 2013 model araçlarda yerini almaya başlayacak motor serisinde yeni silindir kapağı, değişken geometrili turbo sistemi, geliştirilmiş ve basıncı arttırılmış common-rail enjeksiyon sistemi başta olmak üzere birçok geliştirme yapılmış durumda.

[Resim: dafeuro6.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08/09/2012, 12:18 PM
Mesaj: #3
RE: DAF Euro6
DAF'ın, IAA fuarında tanıtacağı makyajlı ve Euro 6 motora sahip XF modeli kameralara yakalandı. Diğer yandan araca ait çizim çalışmaları da bizlere 5. neslin nasıl görüneceğini açıkça gösteriyor. Yüzü tamamen değişen aracın kapı etekleri ve çamurluğu değiştirilerek önceki modelden ayrılması sağlanmış, iç mekan ve teknik detaylarındaki değişimi ise tanıtımda göreceğiz.


[Resim: dafeu6.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
18/09/2012, 02:58 PM
Mesaj: #4
RE: DAF Euro6
Hollandalı ağır ticari araç üreticisi DAF amiral gemisini yeniledi.


[Resim: dafxf01.jpg]

[Resim: dafxf02.jpg]

Bundan böyle numara kodlarının kullanılmayacağı araç sadece XF adı ile anılacak. Euro 6 motor normuna geçiş ile birlikte yürüyen aksamı güncelleştirilirken emektar kabini de bir kez daha elden geçirilmiş oldu.


[Resim: xf200113.jpg]

Euro 6 normuna göre tekrar yapılandırılan ve daha önce birçok kez Paccar grubuna bağlı marka modellerinde kendini ispatlamış olan MX-13 motor serisi mevcut güç seçenekleri ile yola devam edecek. Bu güncelleme ile birlikte Common-Rail yakıt enjeksiyon sistemini kullanan motor 2000 yerine 2500 bar basınç ile yakıtı püskürtecek. Değişken geometrili Turbo’nun (VGT) kullanıldığı motorda hem yakıt tüketimi kontrol altına alınmış hem de motor fren gücü arttırılmış. Yeni motora göre tekrar yapılandırılan ve yakıt verimliliğinin artmasını sağlayan manuel ve otomatik ZF şanzımanların yanında yürüyen aksamın tamamlayıcısı arka akslarda elden geçirilmiş ve ağırlıkları azaltılmış. Bu düzenlemelerin yanında şasi derlenip toparlanmış ve elden geçirilmiş. Euro 6 motorların ihtiyaç duyduğu ekstra temiz havayı karşılamak için yapılandırılan şasi eskisine oranla daha güçlü bunun yanında daha hafif hale gelmiş.

Tasarım detaylarına baktığımızda ise ben artık evrimin son aşamasına gelindiğini düşünüyorum. 1998 yılında tanıtılan 95XF modelinde devasa bir ağız olarak gözümüze çarpan alt ızgara bu modelde üst ızgara ile bütünleşmiş ve marka logosu ile birlikte çok daha heybetli bir görünüm kazanmış. İçinde kısa-uzun farlar ı, sinyalleri ve ledli gündüz ışıklarını barındıran Lotus çiçeği yapraklarının formunda tasarlanan far grubu metal görünümlü çerçeveleri ile birlikte araca önceki ince yapılı farlara oranla daha güzel bir hava katmış sis lambaları ise tamamlayıcı olmuş. Kapı etekleri ile çamurlukların tasarımının değiştirilmesi uzun zaman sonra yan panelin farklılaşmasını ve aracın daha atak bir görüntü sergilemesini sağlamış.

Üretici iç mekanda ise birkaç ufak rötuş yapmış bunlar ise, yenilenen koltuklar, direksiyon simidi, yeni döşeme renkleri, pedallar ve yeni bilgi ekranı olarak sıralanabilir.

1998 yılından günümüze Avrupa’da 16 ton üzeri kamyon pazarında sürekli yükselen bir satış grafiği yakalayan DAF özellikle XF105 modeli ile önemli bir prestij ve güven kazandı. Çekici segmentinde 2011 ve 2012 yıllarında lider olan üretici yeni modeli ile de bu başarıyı daha da yukarıya taşıyacağı bir gerçek.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
27/09/2012, 03:07 PM
Mesaj: #5
Yeni DAF XF
[Resim: dsc01799y.jpg]


Şevkinin Yazdıklarına ilave olarak İaa 2012 64.Hannover Fuarında aldığımız bilgilerde iki yeni Daf XF’in üretimine 2013'ün ilkbaharında başlıyor belirtilen yeni DAF XF, tamamen yenilenmiş şasisiyle, Euro 6 PACCAR ATE MX motoru ve hem dış hem de iç tasarımı ile DAF’ın üst segmentindeki yeni “amiral gemisi” olarak nitelendiriliyor.

Ön yüzüde değikliğe gidillmesiyle alt hava ızgaralarının yeni tasarlanan çelik tamponun altına doğru devam etmesi, yeni tasarlanmış üst ızgaranın geniş ve net hatları, aynaların yeniden tasarımı ve baştan aşağı yeniden tasarlanmış Super Space Cab tavanın bir araya getirilmesi XF105'e güçlü ve aynı zamanda agrasif bir görünüm kazandırmış.İsteğe bağlı olarak sunulan parlak Xenon farlar, tampondaki cazip kombi farlar ve Super Space Cab tavan ile bütünleştirilmiş spot lambalarıyla siparişlerde aksesuar meraklısı Türk nakliyecilerin ''benim arabam özeldir'' duygusuna sahip olanlara güzel bir seçim sunabilir.[Resim: dsc01804q.jpg]

Sitede yayımlanan fotoğrafların her türlü hakkı sitemiz ve yazarlarımıza aittir.İzinsiz Kullanılması ve Çoğaltılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
magazinulasim@yahoo.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | MagazinUlasim.Com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS