Türkiye Ulaşım Sektörü İhtisaslaşmış İnteraktif Haber Forum Merkezi

Tam Görünüm: SCANIA Euro 6 Sistemini Tanıttı
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
İsveçli ağır kamyon üreticisi Scania Euro-6 emisyon normunu karşılayacak sisteme sahip motorunu dünyaya tanıttı.

Halihazırda kullanılmakta olan 12,7 Litre hacime sahip 6 silindirli Common-Rail teknolojili DC13’ün geliştirilmiş bir hali olarak göze çarpan motora daha önce tanıtılan 16 litrelik V8’den alınan teknolojiler eklenmiş, ilginç bir unsur ise yağ karterinin ağırlığı düşürmek adına mukavemetli plastikten yapılmış olması. Normu karşılamak adına motorda uygulanan teknolojiler ise şu şekildedir; XPI (ekstra basınçlı enjeksiyon), EGR (egzoz gazı devirdaimi), SCR (seçiçi katalatik konvertörü), VGT (değişken geometrili turbo sistemi), DOC (dizel oksitleyici katalizör), DPF (dizel partikül filtresi), ASC (amonyum kayma katalizörü).

Daha önce SCR sistemini sadece V8 motorlarında kullanan Scania artık 6 silindirli motoruna da bu sistemi entegre etti. Euro-6 normunun gerçekten sıkı sınırlamalar getirmesinden ötürü egzoz gazı iki kez SCR ve ASC sisteminden geçiyor yani daha önce tek olan SCR artık iki adet bulunmakta.

R serisi ve G serisinde sunulmaya başlanan Euro-6 motor ilk etapta 440 ve 480 beygir güç üreten versiyonları ile karşımıza çıkacak, Euro-5 versiyonu ile aynı güç-tork oranlarına sahip olan motorun daha az oranda yakıt tükettiği iddia ediliyor. İleriki dönemde diğer güç seçenekleri de yelpazeye eklenecek. 16,4 Litrelik V8’in Euro-6 versiyonunun bir dahaki sene pazara sunulması ve güç seçeneklerinin çeşitlenmesi beklenirken, 15,6 Litrelik eski V8’in üretimi ise sonlanabilir.


[Resim: sceuro6.jpg]

[Resim: euro6.jpg]
Referans Adresler