Türkiye Ulaşım Sektörü İhtisaslaşmış İnteraktif Haber Forum Merkezi

Tam Görünüm: Polonya'daki Otosan:Autosan
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Bu gün nedense bu Polonya arabalarına kafayı taktım sanki.

Polonya Demirperde Ülkeleri devrinde güzel imalatlara imza atmış bir ülkeydi.

Aşağıya resimlerini eklediğim 37 kişilik Autosan (muhtemelen Otosan olarak okunuyor olmalı) otobüsü de bunlardan birisi.

[Resim: 1972autosanh9bus5.jpg]Bu marka bize ithal edilip de yollarımızda hizmet vermedi.Ancak 1970 li yılların sonlarında ve de 1980 lerin başlarında Sultanahmet Camii civarlarında turist otobüsü olarak;1990 lardaki İstanbul'daki Romen furyası esnasında sahil yolu,Aksaray,Yenikapı civarlarında ben bu otobüsleri hatırlıyorum.Hatta bazı parasız Romen'ler bu otobüsleri otel olarak da kullanırlardı.

[Resim: 1972autosanh9bus11.jpg]

Otobüsün üretim tarihi 1972 yılı.Yan cam yapılarına dikkat edin.Şoför camından sonraki dikmenin eğimli gelişine bakar mısınız?Size bir yerden tanıdık geliyordur mutlaka.Devamındaki camlar ile sondaki kelebek camı da bizde üretilen O302 yan camlarından izler taşıyor.

[Resim: 1972autosanh9bus4.jpg]

Otobüs ilk bakışta önden ya da Büssing'lerde olduğu gibi döşeme altından motorlu gibi dursa da aslında arkadan motorlu.

[Resim: 1972autosanh9bus62.jpg]

Resimde de göreceğiniz gibi basit bir dizaynı var.Bana Mercedes'in O6600 modelini hatırlattı.

Şoför mahalli de oldukça sade ve basit bir tasarıma sahip.Göstergeler Skoda'larda da görmeye alıştığımız meşhur Çek markası PAL olmalı.Direksiyon simidi üzerindeki parmaklıklar da ilginç.

MAN 590 larda gördüğümüz el fren koluna burada da rastlayışımız bana ilginç geldi.

[Resim: 1972autosanh9bus7.jpg]

[Resim: 1972autosanh9bus72.jpg]

[Resim: 1972autosanh9bus6.jpg]

Ön panelin dizaynı da oldukça güzel ve fonksiyonel.Sanıyorum farlar kısa ve uzun farlar olarak ayrı ayrı komutlanmış.

[Resim: 1972autosanh9bus63.jpg]


Otobüsün iç görünümü bana vinyleks koltuklu Magirus'ları hatırlattı.Tavan pencereleri ve şapkalıklar güzel.Tavan lambaları da O302 lerle benzerlikler taşıyor.

[Resim: 1972autosanh9bus8.jpg]

Kazım Şen

İlk defa gördğüm bu marka otobüs ilgimi çekti google.pl de görsellerde çok sayıda fotosunu buldum eski modellerde boyunun kısalığı gıcık edici bi durum ama zamanla normale dönmüş boyu posu Wink Mercedesin Polonya versiyonu gibi bir şey olmuş her yenilenen model
http://forum.infobus.pl/viewtopic.php?f=...a&start=30
Birçok markadan esintiler taşıyan bir model...Bussing, Mercedes, Setra vs. izler taşıyan çizgi ve donanıma sahip...Bu kadar karışıma rağmen bence yine de nevi şahsına münhasır bir otobüs olmuş, kendine özgü bir karakteristik yakalamışlar velakin bu modeli takip eden sonraki yıllara ait modeller tasarım olarak tam bir facia...Fotograftaki araçta kullandıkları motoru merak edip biraz araştırdım ama pek te doyurucu bir bilgi bulamadım, motor olarak "Autosan Jelcz" ismiyle anılıyor, H9-H10 ve H11 modellerinde kullanılmışlar...Ayrıca Setra'nın 1967 de üretimine başladığı S110 modelinin birebir aynısını da Autosan adıyla üretmişler sanırım zira aşağıdaki fotograf Autosan A11 modeline ait.

[Resim: 2ynqz48.jpg]
Referans Adresler