Türkiye Ulaşım Sektörü İhtisaslaşmış İnteraktif Haber Forum Merkezi

Tam Görünüm: Renault Magnum Bir Efsanenin Hikayesi
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
İlk tantıldığında,herkes böyle bir arabanın sadece konsept olduğundan bahsediyordu sonrasında Mack motorlu olduğu söylenince ''o zaman doğrudur'' yakında piyasaya çıkar denilmişti.Dilek olay tam tamına 20 yıl,ufak tefek tasarım değişiklikleri ile bugüne kadar,kendinden bahsettirdi.
[attachment=10298]

Futuristik Çekici Renault Magnum Bir Efsanenin Hikayesi


Fransızlar ilginç insanlardır,tipik bir Akdeniz ülkesidir.Keyfilerine hep önem vermişlerdir.Mesela bir yemek menüsü ile iki ilâ üç saatlik bir öğle yemeği molası verirler,o yemekte bazen bir şişe şarap içer ve en geç 62'de emekli olurlar.


Renault Magnum AE ; Çekici ve kamyon sınıfında o yıllardan geriye gidilirse Fransız'lar Avrupa da yüksek kabin kamyonların atası Berliet'i Renault Majör'ü üretmişti.Renault Gaul'da üretilen kamyonlar genellikle avrupalı araçlara göre biraz farklı önceliklere sahip olmuştur.Magnum Renault R serisi Majör olarak bilinen aracın şasesi üzerine inşaa edilmiştir.Renault fütüristik bir araçtı, (Advanced Engineering) AE anlamı ise ''İleri Mühendislik'' teknolojisi idi.Daha sonra daha akılda kalıcı bir isme sahip olmak için Magnum ismini almıştır.Renault Magnum kabininin sunduğu rahat ve benzersiz geniş alan ve konforlu araç içi ile yenilikçi tasarım,o yıllarda piyasadaki en konforlu marka haline getirmişdi.


Ünlü İtalyan tasarımcı Marcello Gandini tarafından 80’li yıllarda hayali olan bu tasarım 1990 yılında mimari leşmişti. Kabinin en büyük farklılığı dik ön cam,basit bir düz ızgara ile büyük ilgi uyandırdı.O yıllarda tamamen düz taban ve motor tüneli olmayan araç,küp şeklinde tasarlanarak farklı ve amerikan mimarisi izlenimi uyandırıyordu.Aracın dışındaki bu dik çizgiler ve yüksek mimari diğer araçlardan tamamıyla ayrılarak herkesin dikkatini çekmeye yetiyordu.Öyle ki araca binip çıkmak diğerlerinde aynı iken,ön lastik davlumbazının arka giriş merdiveninden 4 basamakla kabine çıkmak Magnum'un ömrü boyunca birçok karakteristik özelliklerinin yanı sıra dikkat çeken bir ayrıntıydı.


• 1990'da devrim niteliğinde Futuristik bir tasarım doğdu;Düz bir zemin ve 1,87 metre yüksekliğinde bir kabine sahip
• 1991 yılında Renault Magnum "Yılın Kamyonu" seçildi.


YAZI DİZİSİ DEVAM EDECEK


[attachment=10299]
[attachment=10343]
Renault Magnum AE (Advanced Engineering) ''İleri Mühendislik'' Teknolojisi

1990 yılında yollara çıkan,Renault ae büyük ilgi topladı.Renault'nun o zamanlar AE olarak adlandırılan yeni amiral gemisi çekiciler o tarihlerde piyasada olan çekicilere karşılık adeta devrim niteliğinde bir araç olarak görülüyordu.Renault bu tasarım AE ile diğer markalarda rekabette on yıl önde olduğunu düşünüyordu.Kabin ve şasi net bir şekilde birbirinden bağımsızdı.1990'larda üretici rekabet hala kabinde yüksek motor tünellerine sahipti.Renault da ise araca giriş basamakları,kapıların iç davlumbazı altı yerine ön dingilin arkasındaydı.

Bu araçları o yıllarda kullananların; ''Sabah uykulu bir halde kalktığımızda,kafes değil adeta yek pare camlı bir apartmanda uyandığımızı daha dingin olduğumuz hissedilirdi ve kullanırken adeta otobüs havası vardı'' ifadeleri ise,ayrı bir ilgi uyandırırdı.Ancak 90'lı yıllar Türkiye'nin gelişmeye değil emeklemeye başladığı yıllar olduğu için sahipleri belirli firmalar olmuştu.

4 adet körüklü kabin, kabin tabanının motor tünelsiz düz olması, geniş camları sayesinde görüş açısının derinliğinin fazla olması,ön dingil fren sisteminin disk olması, ABS ile ilk kez ASR sisteminin bir arada kullanılması,ilk otomatik şanzıman gibi o senelere göre ilk olan özellikleri taşıyordu.


Ancâk ;İlk seri Renault AE'ler her araçta olduğu gibi bu araçlarda da problemli idi.Kullanılan şöfor mahalinden yatağa kadar bir çok kullanılan malzeme kalite problemleri ve beraberinde 385, 415 beygir 6 silindirli Renault motorların problemleri de,radikal tasarımı olan aracın satışlarını ciddi yönde etkilemişti.Müşterilerinden oldukça sık şikayet alıyordu,bu şikayetlerin arkası kesilmedi ve 1996'da ciddi yapısal değişikliğe gidildi.

Ve 1996 Yılı İkinci Nesil Renault Magnum İntegrale


Renault Kamyon 1992'de üretim serisimdeki tüm kamyonlara “M” harfiyle başlayan bir isim verilmesine karar vermişti ve o andan itibaren Renault AE Renault Magnum olarak anılmaya başlandı.

1996 yılında Renault, Magnum Integral adlı ikinci nesil çekici ve kamyonlarını piyasaya sundu. Renault'un ikonik kamyonu genel tasarımını geliştirmek için ilk olarak kabin içinde şikayet aldığı yeniliklerle işe başladı.Hareketli koltuklar yenilen şöfor mahali,dış tasarımda ise gövde renginde tampon ve yan korumalar ile yeni ön ızgara aracın görünümünü yeni tasarımı ile tamamlamış iç ve dış tasarımının dışında,yürüyen aksamında da değişiklikler yaparak ve ayrıca 6 silindirli Renault motorların yerine,Magnum Integrale serisinde Amerikan Mack üretimi 12 Litre Euro 2 normlarında 390, 430 ve 470 beygir 6 silindir motorlar ve yine Mack E-7 16 Litre 500,560 beygir arasında V8 motorlar ile donatılmıştı.


[attachment=10344]
[attachment=10345]
[attachment=10346]
[attachment=10349]

Yıl 2000 Üçüncü Nesil Renault Magnum

Renault Kamyon ; 2000 yılında tamamen yeni nesil Renault Magnum piyasaya çıktı.1996 da makyajlanan ön ızgara yine yeni bir görünümle tazelenmişti,eskisine nazaran biraz daha sert yüze kavuşmuştu.Ancak en büyük değişiklikler teknikti.Renault Magnum'da 4 sene sonra yine motorlarda güç seçeneklerini yeniledi. Mack’ın V-Mac yakıt püskürtme sistemi401(400)-441(440)-472(480) beygire yükseltilen motor daha az yakıt tüketimi vaad ediyordu. Renault Véhicules Industriels-Renault Trucks,
2001 yılında Volvo Trucks tarafından satın alındı ​​Magnum'da giderek daha fazla Volvo tekniği kullanılmaya başlandı.2005 yılında ise artık Mack motorlar üretimden kaldırıldı ve Volvo FH'da da kullanılan 13 litrelik motorlarla üretimine başlandı.


[attachment=10348]
1995 Senesinde sıfır km 6 adet kamyon römork 1996 senesinde ise 2 adet çekici almıştık. Normalde Daf kullanmamıza rağmen o zaman ki Renault Truck bayisi olan Olpak Otomotiv ile olan yakın dostluklarımızdan kaynaklı bu alım yapılmıştı. Fiyatı o zaman ki Daf 95 çekiciler ile aynıydı. Teşvikli fiyatı KDV ve plaka masrafları hariç 110.000 mark idi.
Çok konforlu araçlardı fakat tamamen hava körükleri üzerinde olması ve devasa camlar yüzünden şöförlerin özellikle sollama yaptıkları ve sürat yaptıkları yollarda aracı olduğundan daha büyük hissetmelerinden kaynaklı rahatsız ederdi. Ekspres tekstil yüklerini hep Daf 95 ler taşırdı o yüzden Big Grin
Kamyon römorklar dan bir tanesi daha ilk servisinde Kapıkuleden Türkiye ye giriş yaparken hararet yapmış ve conta yakmıştı. Bunun dışında uzun yıllar sorunsuz kullandık fakat satarken 2.el de Daf kadar prim yapmamıştı.


[attachment=10353]
[attachment=10354]
][attachment=10754]
[attachment=10755]


Renaul Magnum 2006 yılında Euro 4-5’e motorları tekrar yeniledi Volvo’nun 2005 yılında FH serisinde kullandığı 13 litre D13 motorunu Magnum’da da kullanmaya başlandı.

Ranault Magnum'u DXI13 kodu ile pazara sundu,yeni emisyonlu motor artık daha çevreci,hafif ve az yakıt maliyeti sağlıyordu.Motorlar 460 beygir 2300 nm tork ve 500 beygirg güç 2450 nm tork arasında seçeneklerle sunulmuştu.

Magnum yeni sahibi Volvo’dan alınan I-Shift şanzıman ile Renault’daki adı Optidriver olan,motor devrine ve yüke bağlı olarak uygun vitesi otomatik olarak seçen ve devreye alan, böylece vites değiştirme hatalarını önleyen ve düşük veya aşırı hız riskini ortadan kaldıran otomatik şanzımana geçiş yaptı.Kısaca yürür aksam ile tamamıyla Volvo olmuştu.

Dış tasarımda yeniliğe gitmeyen Magnum'un iç tasarımıdan ise Renault Premium’dan gelen dijital km yeni gösterge paneli dışında bir yenilik olmamış ve farklılığını tekrar pazarda hissettirmek için,sınırlı sayıda
Magnum VEGA özel serisini de üreterek IAA 2006 fuarında sergilemişti.


KABİN YÜKSELDİ

2008 yılına girildiğinde Magnum son bir kez daha tasarlandı.Düz dikey,modüler tasarıma rakipleri kabin yükseklikleri ile yaklaşmıştı.Ve diğerleri ile yüksekliğinin farkını kapatmak için Magnum’un tavanı 20 cm yükseltildi. Renault Magnum, yeni bir tavan tasarımı, aerodinamik yan hava deflektörleri ve ön panel için yeni tutacaklar ile daha modern bir şekil aldı.Sarmal tampon ve ızgara tamamen yeniden tasarlandı.Çift renkli ön tampon ile daha estetik bir görünüm yakalandı, Vega versiyonunda kullanılan krom malzemeler güneşlik ve kornalar aynı şekilde yeni yükseltilen kabinde de kullanıldı.Kabinin büyümesi ile düz bir tavandan eğimli tavan tasarımına kavuşan Magnum daha fiyakalı bir görsellik kazanmıştı.

İç tasarımda ise, çok daha geniş ve ferah ön cam üzerinde ve arka yatak üzerinde dolaplarla hacim kazanıldı,kabin içerisinde premium serisinden gelen şoför mahali hariç yataklar değiştirildi.Yatak altı buzdolabı,hava süspansiyonlu sürücü koltuğu, uzaktan kapı kilitleme,ayak dayama yeri olan döner yolcu koltuğu ve MP3 ve Bluetooth özellikli CD radyo gibi başka güzellikler de mevcuttu.

VE 23 YILLIK SON MAGNUM LEGEND

2011 yılında Magnum halefi AE'nin siyah ve beyaz renkleri ile geçmişi yâd ederek,99 adet ile sınırlı sayıda üretildi.Yıllar ve yollar boyunca kullanılan araçta sunulan tüm özellikler son seride zirve noktasıydı.Volvo'dan gelen güçlü motor DXi EEV 13 520 beygir gücünde bir güç ile satışa sunulmuştu.Kabinde ve sürücü koltuğunda, Magnum Legend logosu ve aracın seri numarası yazılmıştı.Gösterge paneli kaplaması ve yataklarda deri idi.Zerafet ile asil malzemelerin kullanımıyla üretilen güç ve zevkki,aynı zamanda mütevaziliği bir araya getiren 90 ve 2000'lerin efsanesiydi piyasada hala Magnum'a benzeyen başka bir çekici yok yerine gelen T serisi ise eski Magnum'ların havasını veremiyor.


[attachment=10758]
Referans Adresler