Türkiye Ulaşım Sektörü İhtisaslaşmış İnteraktif Haber Forum Merkezi

Tam Görünüm: Fiat Karsan 662 N2 Özel Üretim
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Sayfalar: 1 2
Fiat Otoyol Karsan İmali İlginç Bir Otobüs.

[attachment=4431]


1970'lı yıllara ait bu afişi küçülterek tarayarak,yüklemek kolay olmadı tam 40 dakikamı almış olsada,keyifli bir muhabbet için değeceğine inanıyorum.

Azami Boy; 9,10
Azami Genişlik; 2,50
Yükseklik Bagajsız; 2,80
Motor; 6 Silindir Ön Şase Üzerine Oturtulma
Şanzıman; 5+1 Sekromeçli Hipoid Dişli.
Azami Güç; 3200 Devir/dakika 110 Beygir



[attachment=4433]
[attachment=4432]


Yahu arkadaş nerden bulur çıkartırsın böyle şeyleri.

Üreticisinin, kasacısının böyle bir otobüsten haberi yokken, daima ilklerin sitesi olan bizim sitede yine namımızı yürüterek Türkiye'de hiç kimsenin görmediği , bilmediği resimleri paylaşmak ,tarihe ışık tutmak aynen böyle olur.Tebrik ediyorum.

Bu emsalsiz resimleri biraz ayrıntılı olarak inceleyelim,daha sonra görüşlerimizi hep beraber paylaşırız.

Tekrar tebrik ediyorum Fatih üstad.

İşte Magazin Ulaşım .Com sitesinin diğerlerinden farkı budur.
TEBRİKLER.
Emsalsiz bir belge. KOCAOĞLU emeğine sağlık.

Selamlar.
25 Nisan 2011 de "Karsan Fiat Otobüs Nostaljisi" başlığımıza aşağıdaki mesajı yazmıştım.

Arşivlerde Magirus için ,MAN için ve de Mercedes için oldukça bol demeyelim ama yeterli miktarda başvuru kaynağı olmasına rağmen o yıllarda Oto-Yol firmasının önderliğinde ve Karsan'ın karoser desteği ile
imal edilen Fiat otobüsler için çok fazla bilgi yoktur.

Benim gibi Karsan Fiat hayranı değerli dostumuz Yılmaz Büktel'in arşivinden çıkan bir kaç reklam ve de OSD'nin üretim istatistiklerinin ışığında aşağıdaki mesajda bu konuya bir açıklık getirmeye çalışmıştım.

Aslında 662 Fiat konusunda yine de tereddütlerim vardı.Çünkü yerli üretimlerde o yıllarda bir standart söz konusu değildi.Bu gün "gülen yüz" panjuru takılan bir otobüse yarınki üretimde bu panjur ters takılarak "ağlayan yüz" haline gelebiliyordu.

Belediyeler tarafından da oldukça tercih edilmiş bir otobüs olan Karsan Fiat'lar konusunda kesin bir karara varabilmek mümkün değildi.

Polatlı'da nakliyecilerin bulunduğu bir garajda terk edilmiş olarak bulduğum ve siteye resimlerini yüklediğim otobüs de kısa şaseliydi.Ama kasa yapısı bizim bildiğimiz "gülen yüz" Fiat'lara göre farklıydı.

Uzun şaseli Fiat'lar konusu muammaydı.Acaba 662 veya 650 şaselerine mi uzatma işlemi yapılarak uzatılmıştı,bilinmiyordu.

Elimizde bu otobüslere ait sadece aşağıdaki mesajda yer alan Tokat İnan Seyahat'e ait otobüsün resmi vardı.

Fatih üstadımın üstün gayretlerle elde ederek bize sunduğu net ortamında bir ilk olan bu resimler pek çok konuda aydınlanmamızı sağladı.Yılmaz üstadımın yolladığı belediye tipi Karsan Fiat'ların ön panjur ve kasa yapılarına bakarsanız bu resimlerde net olarak görünen ayrıntıları içerdiğini görürsünüz.

Resim içerisindeki metinde "önden kapılıdır(tekerlek önü)" hususu özellikle vurgulanmış.Vurgulanmasının sebebi bence 650 şaseli otobüslerdeki "ortadan kapı"lı düzenin güncel otobüsler olan Magirus,O302 ve de MAN'lara göre ters düşmesi ve gerek yolcu ve de gerek mal sahipleri açısından tepki çekmesi olabilir.Bu yüzden 662 şaseli otobüslerde bu şekilde bir dizayn çalışması yapılmış olabilir.

662 N2 orijinal kamyonda 4,7 lt 110HP dizel motoru vardır.Halbuki o yıllarda üretilen bizdeki yerli imalat bir TM 140 BMC kamyon bile 5,6 lt motor hacmine sahiptir.Bu yüzden bu motorun metin kısmında yazdığı gibi ekonomik olacağını değerlendirebiliriz.

Bir de direksiyon simidi konusu var.Bu resimlerdeki otobüsün direksiyon simidine bakarsanız iki kollu kanatlı gibi duran hoş bir simit.Polatlı'daki otobüsü değerlendirirken ben de yanılıp
Alıntı:Direksiyonun orijinal olduğunu düşünmüyorum.Kendi direksiyonları bizim 643 Fiat çekicilerde de kullanılan "T" kollu kemik direksiyonlardandı.Üzerindeki farklı bir model.Belki de direksiyon kutusu ile de beraber değişmiş olabilir.
demiştim.Halbuki o da bir 662 N2 olduğuna göre direksiyon simidinin orijinal olduğunu söyleyebiliriz.

Bu sayede 650 E ve de 662 N2 Fiat kamyon şaseleri üzerine Karsan'da toplanan Fiat otobüslere bir açıklık getirmiş oluyoruz.

306 Fiat otobüs şaseleri üzerine çatılmış 60 adet otobüs için de inşallah böyle belgeler bulabiliriz.Ben ümitliyim,Fatih onları da gün yüzüne çıkaracaktır.

Bu muazzam belge için Fatih üstada tekrar teşekkür ediyorum.



Alıntı:[b]Yukarıdaki bilgiler ışığında şimdi de konuyu birazcık gerilere giderek toparlayalım isterseniz.

Demokrat Parti'nin iktidara gelişi ile ülkeye yapılan karayolu ağırlıklı yatırımların semerelerini vermeye başladığı 1950 li yıllarda otobüs satın alabilmek hele ki orijinal otobüs alabilmek fiyatından dolayı oldukça zordu.İşte bu yüzden Bursa ve yurdun diğer yerlerindeki karoser sanayii orijinal otobüse göre ucuza imal ettiği kamyondan bozma otobüsleri girişimcilerin hizmetine veriyordu.

Piyasadaki bu açlığı görerek 1960 lı yılların başında üretime geçen Ünver Sanayii'nin piyasayı ele geçirmesi ve ilk üretimleri olan 10 sıralı arkadan hava soğutmalı motorlu Magirus otobüslerin tutulması üzerine pek çok firma bu pastadan pay kapma yarışına girişmişti.

Özellikle de 1968 yılında üretime başlayacak olan Mercedes-Benz Davutpaşa fabrikasının kurulması pek çok markaya doping yaptı ve herkes karınca kararınca bir şeyler üretmeye çabalar oldu.

Bu firmalardan bir tanesi de Oto-Yol Sanayii A.Ş. firmasıdır.Oto-Yol'un ilk kurucu ortakları Koç Holding ve Akbank'tır.İstanbul/Gülsuyu'ndaki fabrikada ilk önceleri 643T modeli Fiat çekiciler üretilmiş,daha sonra ürün gamı genişleyerek çekici üretimi 1995 yılına kadar sürmüştür.

1968 yılında bu fabrikaya otobüs karoseri üretimi bölümünün eklenmesiyle burada Consul-U47D modeli Büssing otobüsler ağırlıklı olarak belediye tipi olarak olmak üzere monte edilmeye başlanmıştır.Bu otobüslerden de bir kaç satırla bahsedeyim.

Consul-U47D otobüsleri karmaşık otobüslerdir aslında.Çünkü şase ve askı donanımları Fiat 643; motor,şanzuman ve diferansiyeller ise Büssing firmasından alıntıdır.Çekici şaselerinin uzatılıp güçlendirilmesiyle elde edilen şase ve askı donanımı yapısı aslında bu otobüslere çok da uymamıştır.

Ama Oto-Yol A.Ş.'nin ilk otobüs üretimi bu Büssing'ler değildir.İlk otobüs üretimi bu başlıkta bahsedilen ve "Karsan Fiat" olarak bilinen otobüslerdir.Bu otobüsler de aynen yukarıda bahsettiğim Büssing otobüsler gibi Fiat kamyon şaseleri üzerine çatılmadır.Ancak 1967 yılında Gülsuyu'ndaki fabrikada karoseri bölümü bulunmadığından , Bursa'daki Karsan fabrikası ile işbirliği yaparak bu otobüsler üretilmiştir.

İlk üretimde de 650E Fiat kamyon şaseleri kullanılmıştır.İşte 650E Fiat kamyonun otobüs yapılmamış hali de şudur:

[Resim: 2z9jdxu.jpg]

Bu otobüste muhtelif dizaynları görebilmek mümkün.İşte ilk örneğimiz.Bol nikelajlı panjuru ile o yılların bile popüler firması olan Kamil Koç'da iş bulmuş bir 650E.

[Resim: a2u3au.jpg]

Aynı kasayı yukarıda "Tatlı Dillim" adlı filmde de görüntülemiştik.

[Resim: 4iyfcp.jpg]

[Resim: 2llhn9l.jpg]

Üretim miktarları ise 1967 yılında 40,1968 yılında 103 ve 1969 yılında ise 157 adettir.

Bu otobüslerin üretimi sanıyorum Fiat'ın elindeki 650E şaselerini eritmesiyle bitmiş olabilir.Çünkü bu modelin hemen arkasından 306 modeli otobüs şaseleri gelmiş ve uzun şaseli uzun yol otobüslerinin montajına başlanmıştır.

306 modeli otobüsü yukarıdaki mesajımda resimlemiştim.Konunun kopmaması adına buraya da ekliyorum.

Aslında 306 Fiat gösterişli bir otobüstür.Aşağıdaki resimde bizde yukarıda anlattığım ve benim "gülen yüz" olarak adlandırdığım 650E Fiat otobüslerde kullanılan panjurların bir benzeri ile görüntülenen otobüsün özellikle ön tamponunun estetiğine bir dikkat edin.

[Resim: 344qfkg.jpg]

Bizdeki uzun şaseli Fiat'lar tabii ki bunlara benzemezdi.Bunda da o zamandaki üretim teknolojileri,maliyet ve üretim şartları etkendir.Daha ziyade düz saclar üzerinde dizayn çalışmaları yapılmıştır.

306 modeli Fiat otobüsler toplamda da çok az sayıda üretildikleri için ve bunların da muhtemelen bir kısmı ihrac edildiği için resimleri de çok yaygın değil.Şu ana kadar görebildiğim en güzel resmini Mert 1969 üstadım bulmuştu.Aşağıdaki resim kendisinden alıntıdır.

Bu otobüsler de üretildikleri 1970-71 yıllarında fiyatı ucuz tutularak Mercedes,Magirus ve MAN'a ait pastadan pay almak maksatlı piyasaya sürülmüş olabilirler.

Alıntı:[Resim: 2iqh5js.jpg]

Burada şunu da belirteyim, yukarıda 1968 yılında Gülsuyu Oto-Yol fabrikasına karoseri bölümü açıldığını yazmıştım."O zaman neden bu otobüsler orada toplanmadı?" şeklinde bir soru sorabilirsiniz.

Bu otobüsler Bursa'da toplanırken ana fabrikada da Consul U47D Büssing fason otobüsünün üretimi devam ediyordu.Fabrikada sanıyorum bu iki modeli birden üretebilecek kapasite yoktu.Veya belki de Karsan'a yaptırmak daha da ucuza geliyordu,işin o tarafını bilemem.

306 modeli Fiat otobüsler toplamda 60 adet üretilmiştir.Ama bunların içerisinde belediye tipi olan var mı,varsa da kaç adettir ,bilemiyoruz.

Oto-Yol'un son Fiat otobüs macerası ise 662 model kamyon şaseleri üzerine yine Karsan'da yaptırılan otobüslerdir.Benim hurdasının resmini yüklediğim Fiat'ın da kaybolmayan genel özelliklerine bakarsak bir 662 olduğunu söyleyebiliriz..

Genel özellik olarak bu otobüslerde şoför kapısı ve ön kapı (akordeon kapısı olmayan modellerde) camının bol nikelajlı üçgenimsi yapısı karakteristiktir.Bu tip kapı camını 306 model otobüste de görüyoruz.

Ama bu modelde şehirlerarası tip çok azdır.Daha ziyade belediye tipi olarak üretilmiş otobüslerdir.Zaten bulduğumuz bütün resimlerin de belediye otobüsü olması bunun bir göstergesi olsa gerek.

Bu otobüsün temeli 662 N Fiat kamyona ait "Flickr" sitesinde bulduğum resim de şu:

[Resim: 2zqbrj7.jpg]

1972 yılında 72,1973 yılında 70 ve 1974 yılında 11 adet üretilmiş bu otobüslerin büyük kısmı belediye tipidir.Bu otobüsler de aynen 650E ler gibi kısa şaselidir.Ancak resimlerden de fark edileceği üzere yükseklikleri farklıdır.

1973 yılında bu 662 şaseli otobüslerden Libya'ya 10 adet ihracat yapıldığı bilinmektedir.

Bu otobüslere ait Yılmaz Büktel üstaddan alıntıladığım resimlerle konuyu bitiriyorum.

[Resim: buktel4884.jpg]
ortadan kapı
Bu da aynı aracın, belediye tipi ama daha uzun modeli. Araç şimdi tarih olmuş İzmir-Yeşilyurt belediyesinin filosundan. İzmir'de Gültepe ve Çamdibi belediyesinde de aynı model otobüsler vardı. M.Ali Sade'nin yukarıda yer verdikleri ise İzmir -Narlıdere belediyesinin kısa model Karsan Fiatlarıdır.


[Resim: 0006ds.jpg]
[Resim: 001fiat662n2.jpg]

Selamlar.
Sayfalar: 1 2
Referans Adresler