Türkiye Ulaşım Sektörü İhtisaslaşmış İnteraktif Haber Forum Merkezi

Tam Görünüm: İrizar PB Türkiye
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
[Resim: dsc1295001.jpg]
Çamurluk üstünde dolap olduğuna göre 3934 mm olan yüksek kasa olduğu anlaşılıyor kesin olarak. 3734 mm olan da çamurluk üstündeki kapaklar yok. O kapak kadar alçak kasa. Bu irizarların bir güzel yanı çamurluklar gerektiğinde bagaj kapağı gibi açılıyor ve o bölgede bakım tamir yapmak çok kolaylaşıyor.
(19/05/2013 12:36 PM)Şevki DAĞDELEN Yazılan: [ -> ]Yürüyen aksam güncel B13R olmalı sonuçta Irizar ne kadar isteğe göre araç yapsada Volvo'dan eski model şasi alamaz. Araçta 13 litrelik motor var ise bu şasi B13R şasisidir diğer seçenek ise 11 litrelik motorun olduğu B11R ikisininde 460 beygir seçeneği mevcut fakat 13 litrelik D13 motor vardır bu i6'da zira radyatör tertibatı sağ tarafta.

Yüksekliği 3934 mm yani araç yüksek model ama yandan bakıldığında tasarım kaynaklı pek yüksek görünmüyor, ön çaprazdan ve arkadan bakıldığında ebatları daha belli oluyor.


[Resim: b13u.jpg]

Haklısınız B11R olma ihtimali de var. Ama sizin de altını çizdiğiniz gibi B11 de radyatör solda konunlanmış durumda. Bir ayrım daha var ki o da 11 litrelik motor Euro 6 olarak geçiyor. Bu gelenler Euro 5 dendiğine göre kesinlikle B13R diyebiliriz.

Merak ettiğim bir nokta bu araçların yürüründe önler bağımsız süspansiyon mu yoksa rijid aks mı? Bağımsız ise tadından yenmez.
Alıntı:Olabilir mi? Şimdi tam yılına baktım B10B şasi 2002 de bitmiş. 2002 yılında üretimi Volvo tarafından durdurulan şasi 2013 yılında nasıl isteğe bağlı sunulsun bir karoserci tarafından. Hurdalıktan araç alıp soyup üzerine yeni kasa yapmadılarsa tabi. Araç Euro 5 olduğuna göre bu ihtimal de yok.

Burakçığım.

Karosercilerde her zaman motorların seçenekleri farklılık gösterir,kaldı ki Mercedes-Benz,Man,Scania veVolvo ayrıca motor kompenentleride satmaktadır.Kendi üretimlerindeki otobüslerle diğer tedarikçilere sunmuş oldukları motorlarda farklılık olabilir bu konuda Türkiye ve Türkiye dışında bizzat yakinen çeşitli davet aldığımız etkinliklerde ve ziyaretlerde görüştüğümüz karosercilerin mühendislerin bana ve sitemizdeki birkaç arkadaşımıza söylemiş oldukları bu yöndedir.

Mesela Euro 3 motor üretimi tarih olmuştur,ancak bu motorlar hali hazırda hem ana üreticilerin hem karosercilerin stoklarında mevcuttur,örneğin Suudi Arabistan,İran, Mısır,Fas gibi ülkelerdeki karosercilerin yeni üretilen otobüslerini bir inceleyelim Big Grin Bu konuda oldukça takipçiyim (son 1 ay hariç) hatta sitemizde de o markalar yer almışlardır. Big Grin

Bayal kapanıp İrizar ülkemize girmek istediğinde mümessilliği Doğuş grubu devr almıştı o yıllarda da geçmiş sayfalara bakarsan Scania motorlu arabalar ülkemize gelmeye başlamıştı.2 adet deneme amaçlı olarak aldık As Turizm'de çalıştırmaya başladık aynı o gün olduğu gibi K124'mü K113 şasesi mi diye karmaşıklık yaşamıştık.Sonrasında yedek parça konusunda şuan yatırım yapan Ulusoy kadar şanslı olmadığımız için iade yapmıştık.Hatta mevcut filo kuranlarda araçları Araplar'a satmıştı.


Gelelim yükseklik konusuna işte aracın uzunluk yükseklik ölçü birimlerini gösteren plaketi.Motoruna dair olanı da var onuda onca fotoğraf arasından bulursam paylaşacağım.


[Resim: pwaUzJp.jpg]
(19/05/2013 08:50 PM)Fatih Kocaoglu Yazılan: [ -> ]
Alıntı:Olabilir mi? Şimdi tam yılına baktım B10B şasi 2002 de bitmiş. 2002 yılında üretimi Volvo tarafından durdurulan şasi 2013 yılında nasıl isteğe bağlı sunulsun bir karoserci tarafından. Hurdalıktan araç alıp soyup üzerine yeni kasa yapmadılarsa tabi. Araç Euro 5 olduğuna göre bu ihtimal de yok.

Burakçığım.

Karoserciler'de her zaman motorların seçenekleri farklılık gösterir,kaldı ki Mercedes Benz Man Scania Volvo ayrıca motor kompenentleride satmaktadır,kendi üretimlerindeki otobüslerle diğer tedarikçilere sunmuş oldukları motorlarda farklılık olabilir bu konuda Türkiye ve Türkiye dışında bizzat yakünen görüştüğümüz kasacıların bana ve sitemizdeki bir kaç arkadaşımıza söylemiş oldukları bu yöndedir mesela Euro 3 motor üretimi tarih olmuştur,ancak bu motorlar hali hazırda hem ana üreticilerin hem karosercilerin stoklarında mevcuttur,örneğin Suudi Arabistan,İran, Mısır,Fas gibi ülkelerdeki karosercilerinin yeni üretilen otobüslerini bir inceleyelim Big Grin Bu konuda oldukça takipçiyim (son 1 ay hariç) hatta sitemizde de o markalar yer almışlardır. Big Grin

Bayal kapanıp İrizar ülkemize girmek istediğinde mümesilliği Doğuş grubu devr almıştı o yıllarda da geçmiş sayfalara bakarsan scania motorlu arabalar ülkemize gelmeye başlamıştı,2 adet deneme amaçlı oalrak aldık As Turizm'de çalıştırmaya başladık aynı o gün olduğu gibi K124'mü K113 şasesi mi diye karmaşıklık yaşamışdık sonrasında,yedek parça konusunda şimdiki yatırım yapan Ulusoy kadar şanslı olmadığımız için iade yamıştık.Hatta mevcut filo kuranlarda araçları araplara satmışdı.


Gelelim yükseklik konusuna işte aracın uzunluk yükseklik ölçü birimlerini gösteren plaketi motoruna dair olanıda var onuda onca fotoğraf arasından bulursam paylaşacağım.


[Resim: dsc1179dl.jpg]

Evet şasi-motor üreticileri farklı pazarlarda farklı ürün gamları bulunmakta. Misal Güney Amerikada halen bizim 0302 nin biraz modernize edilmiş ama temel olarak aynı araçlar halen şasi-motor olarak çıkartılıyor. Bunu bir yana bırakalım. Sizin 113 / 124 şase Scania olayı da benzer bir durum. Hatırlıyorum bir süre iki tip de Scania tarafından piyasada tutuldu. O zamanlar işler biraz daha farklıydı. Euro normları çok belirgin değildi daha. Ama buradaki durum B10B tamamen üretimden kaldırılmış bir alt yapı. Hindistan, Çin, Brezilya nereye gidersen git Volvo artık B10B ve 10 litre motoru sunmuyor. Kaldı ki oralarda olsa bile Türkiye'ye bu kadar eski bir teknoloji getirilmezdi şu zamanda. Euro-5 altında araç olamaz bugünün Türkiyesinde hatta EEV olmalı.

Benim bu konudaki itirazım Ulusoy'un verdiği bilgideki yanlışlığı düzeltmek adına idi. Tuhaf gerçekten. Aldığın aracın teknik verilerini bilmiyorsan bari hiç oralara girme.
Bilgide yanlışlık olabilir bizde de hata olabilir,ama bu motor B13R olduğu kuvvetli,önemli olan bu farklılığı sunmaları.

Fakat bir şey dikkatimi çekiyor yarın eğer toplantılarım erken biterse aracı tekrar incelemeye gideceğim,bagajlar ve motor kapakları elle açılmayıp otomatik açıldığı için eksik olan bir kaç güzel noktayı daha sizlerle paylaşacağım.
Neyse bu şase olayını burada noktalayalım.

Irizar Scania, Volvo, MAN, Mercedes şasi olur.

Bir de buna ne dersiniz.

[Resim: Volkswagen-Irizar_mp53_pic_40716.jpg]


Volksbus 18.320 yapılı.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Referans Adresler