Türkiye Ulaşım Sektörü İhtisaslaşmış İnteraktif Haber Forum Merkezi

Tam Görünüm: İrizar PB Türkiye
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
(19/05/2013 09:37 PM)BurakDemir Yazılan: [ -> ]
(19/05/2013 09:30 PM)Burak KAYNAŞ Yazılan: [ -> ]Şevki bey'in paylaşmış olduğu üretici firma kataloğun da bulunan modellerin hepsinde cam çıta sayısı daha az gözüküyor... Üstelik küçük olan cam bölmesi araçların orta veya arka kısmında yer alıyor... Acaba Ulusoy'a, özel bir üretim mi? söz konusu...

Evet bu benim de dikkatim çekti sanıyorum katalogtaki ilustrasyonlar Scania yapılı olarak verilmiş. Zaten radyatör ızgarası sağda olmadığı görülüyor bu katalog sayfasında. Scania ve Volvo yapılı olanların toplam uzunlukları aynı ama iki aks arası mesafeleri ve kuyruktaki mesafe farklı kombinasyonlarda olduğundan camları öyle denk getirmek durumunda kalmış olabilirler.


Yada bagajdan klimalı araçlarda ön kısmı tek direkle geçip 5 camlı tavandan klimalı tiplerde tavandaki ağırlığı desteklemek için bir dikme fazladan atıp 6 camlı yapmış olabilir üretici. Bu sanki demin dediğimden daha mantıklı oldu. Şimdi soru şu Ulusoy'un arabalar tavanda mı klima üniteleri bagajda mı? Bagajda göremedim.


(19/05/2013 10:08 PM)Burak KAYNAŞ Yazılan: [ -> ]Tavanın ön kısmındaki yükselti zaten klima olması gerekmiyormu?... Setranın 417 hdh sinden başka kendim adına söylemem gerekirse bagajdan klimalı araç görmedim ama, İrizar da bu tip klima yerleşimli modeller var mı bilmiyorum..

(19/05/2013 10:26 PM)Şevki DAĞDELEN Yazılan: [ -> ]Kafayı taktık Pazar gününün eğlencesi oldu bu fikir jimnastiği Smile

Şimdi alttaki iki fotoğrafa bakmanızı rica ediyorum, biri bizim i6 diğeri Scania i6. Tamam Scania daha kısa olay o değil ama yükseklik konusunda şu lastik üzeri kapaklara bakıyorum sanki Scania'nın kapakları biraz daha büyük fotoğraflar orjinal boyutundadır çekme germe yok ama göz yanılgısıda olabilir gördüklerim. Diğer yandan üretici firmada bir standart yok diyebilirmiyiz bu konularda veya şasiye göre bu yükseklikler ile oynuyorlarmı bilinmez.


[Resim: 11368005.jpg]Butik olduğu için yapabilirler.

Arabaların fiyatlarını yazmamız etik olmaz,ama bu rakamlar bana söylendiğin de,bunun olamayacağını düşündüm ama unuttuğum İspanya da kriz var. Big Grin
(19/05/2013 10:26 PM)Şevki DAĞDELEN Yazılan: [ -> ]Kafayı taktık Pazar gününün eğlencesi oldu bu fikir jimnastiği Smile

Şimdi alttaki iki fotoğrafa bakmanızı rica ediyorum, biri bizim i6 diğeri Scania i6. Tamam Scania daha kısa olay o değil ama yükseklik konusunda şu lastik üzeri kapaklara bakıyorum sanki Scania'nın kapakları biraz daha büyük fotoğraflar orjinal boyutundadır çekme germe yok ama göz yanılgısıda olabilir gördüklerim. Diğer yandan üretici firmada bir standart yok diyebilirmiyiz bu konularda veya şasiye göre bu yükseklikler ile oynuyorlarmı bilinmez.


[Resim: 11368005.jpg]

Üstadım karar vermek zor ama sanki resimlerin çekildiği mesafeler farklı olduğundan böyle görünüyor. O kapaklar aynı olmalı. Bu iş kalıp işi sonuçta sonuçta fabrikasyon bir üretimi var butik derken tamamen sipariş ve müşteri isteğine göre seri üretim yapmak pek akıllıca değildir. Adamın kataloğunda iki yükseklik yayınlı. Bence farklı farklı yükseklikler yok ortada. Alt yapıların farklılığından dolayı karoserde bazı farklılıklar olmak durumudna radyatörün yeri gibi. Dikkat ettiyseniz Ulusoya gelen Volvoların 1. ve 2. aks arası daha uzun Scania'ya göre. Başka bir Volvo altyapılı bulmak lazım internetten.

O ekstra dikme hakkında klima teorim çürüdüğüne göre yeni teorim şu. Gelen müşteri şikayetlerinden sonra (klima ağırlığından dolayı tavan esniyor olabilir) oraya bir dikme konmuş olabilir.

mustafaoe

Kardaslar kasinin üstünde gözü varlardan cikarsak
Ulusoy icin Hayirli ugurlu olmasini dilemekten baskasi yersiz olur.Fotoğraflardan bakıldığın da (iscilik temiz görüküyor demisken)anlatmadan gecemeyceğim

Kisaca..Almanyanin en ileri gelen mobilya magazasindan bir takim deri koltuk takimi aldim
daha iki ayi gecmedi oturulan yerlerin kenarlari cöktü garantisi var bildirdik , bir bilir kisi usta geldi
üclü koltugu tumba ettik altindaki ayibini örten bez parcayi taka lardan söküp adam icine müdehale etti ama inanin icini görünce sok oldum portakal kasasi derler ya keske olsa inanin bickiyla kesmemisler parcalamislar kiymiklari ikiser santim ama kesilen parca kalinligi yarim santim ayaginin altina bile koymazsin o yetmiyor dal düsünün dali üc yüzeyinden kesmis dördüncü yüzü dalin tabii hali kabugu bile üstünde keserken bir yerine fazla girmis bosluk olmasin diye arkasina takoz koymus civilese can kurban takalamis bilir kisi dedigim kiside cökük yere bosta duran iki süngeri yapistiriciyla tutturdu utanmaz herif otururken oturcak kisiler bölümlerin ortalarina oturmasi gerekir diye uyardi Big Grin .

Yani avrupa malesef bu durumda Sad ilerde bunlarin filodan ciktiktan sonrasi o zaman tartisilir Ulusoy'un veya iki üc büyük firmanin defalarca Fuarlarda bir orduyla islerini büyük bir ciddiyetle yaptiklarina sahit oldum onlar profesyonel , buz daginin arkasini, altini ,hesap kitap eden insanlar bunlari elbette raftan almadilar firmaninda gereksinimlerini göz önüne alarak, bu araclar filolarına giriyordur.

Belkide arabalar sefere girmeden arabalarin beşte iki maliyetini ödemistir bile nedersiniz?

Bir yerde her sey maliyet hesabi bu araclari zaten ancak böyle büyük firmalar yürütebilir sahislarin isletmesi cok zor, canlarini acitir. Sad
Asil simdi Firma ismi altinda calisan sahis arabalari,bu yenilerin elbetteki onlarida yeniliğe zolryacak olmasi Cool
veya yeni acilim avrupa hattlari haberinin dogruluk habercisi de olabilir
Canını Acıtır.

Evet maalesef öyle Ülkemizde otobüs üretim satış servis yedek parça konusunda en iyi hizmet ve maliyet sunan,ayrıca ikinci el satışında da bireyselci tarafından tercih edilen marka malumunuzdur.


Bu markada aynı şekilde bireyselcinin elinde olması sıkıntı yaşatabilrde yaşatmayabilirde.

Yücel Özgören

şahsen cok sevindim ülkemiz adına cok sevindirici bir gelişme irizar gercekten lüks kasalar üretir ve yıllarca avrupada gördüğümde cok güzel keske olsa dediğimiz arac nihayet ülkemizde fakat bir iki birsey demek istiyorum öncelikle bagajdaki buzdolabı fazla kullanılmıcak sanırım ama fırın cok güzel olmus ozellikle sabah kahvaltısı ve öğle aksam yemegi verilen varan için 2 dk durup pişirmek için ideal Smile ama koltuklar cok güzel ve lüks görünsede sahsi fikrim cok kirlenecek ve bu güzel görüntü gidecek ne yazıkki
Geçen gün İstanbul Yolu üzerinde durakta beklerken uzaktan simsiyah bir otobüs kopup geldi.Baktım Viseon'muş.Üzerinde de "Ataşehir Belediyesi ......etkinliği " gibi bir şey yazıyordu.Bir kaç yıl önce Viseon'lar büyük ümitlerle ithal edilmiş ama neticesinde bir yere gelinememişti.İşte bu Viseon'un da Ataşehir Belediyesi'ne kadar düşmesi de bunun sonucu olsa gerek.

İrizar görünüm olarak oldukça gösterişli,alt yapıları da Çinlilerin elinde de olsa Volvo'dan dolayı güçlü.Avrupa'da gerçekten bilinen ve tutulan bir kasa üreticisi.İsveç'li alt düzen üreticileri ile dirsek temasında güzel işler yapıyor.

Ancak İrizar da neticesinde bir kasa üreticisi.

Az sayıda ithal edilen markaların en büyük sorunu şu:Esenler'de peronda dururken benim gibi şoförlüğü zayıf kaptanın birisi geldi arkadaki o uzun stop lambasına patlatıp kırdı.Ya da yolda motordan bir arıza verdi.Parça nereden,kimden bulunacak?Servis olarak Volvo servisleri mi bakacak,yedek parçasını kim getirecek,nerede ve kaça satacak?Bunlar en önemli işler.

Bizim Bursa'lı kasa üreticilerimiz bu alt yapıyla aynı iç düzen ve lüksle bir otobüs yapsa ve İrizar'dan da ucuza satsa maalesef alan olmaz.Çünkü yolcu da otobüscü de buna markalı olmadığı için sıcak bakmaz.Bu otobüslerin altındaki B12 Volvo alt yapısını sanıyorum Güleryüz veya Tezeller daha önce kullanıp yaptığı otobüsleri de ihraç etmişti.Resimlerini Fatih sitede ilgili başlığa yüklemişti.Kaldı ki B12 Volvo'ları biz yıllar öncesindeki çift katlı furyasında hem çift katlı ve hem de jumbo (1,5 katlı) olarak görmüştük.

Netice:Maliyet olarak satınalma ve işletme maliyetleri düşük olur da bireysel otobüscülere inebilirse yaşar ve devam eder.Ulusoy/Varan koruması altında bireyselciye düşmeden hayatını sürdürebilir.Ama o zaman da Kırşehirlilerin Van Hool otobüsleri gibi olur.Kendilerinden başka kimse kullanmaz.

Hem fiyatı pahalı olup hem de oluk oluk mazot yakar,en ufak parçası için İspanya'dan kargo beklenirse ilerleyen zamanda bunlar da Keçiören Belediyesi Çamkoru etkinliklerinde boy gösterir.

Bütün bunları zaman gösterecek.Hayırlısı neyse o olsun.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Referans Adresler