Türkiye Ulaşım Sektörü İhtisaslaşmış İnteraktif Haber Forum Merkezi

Tam Görünüm: Döşeme altı motorlar...
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Forum içerisinde hep konuşuyoruz.Eski otobüslerin kimisinin motorları önde,kimisi arkadaydı,bazılarının motorları da "döşeme altı"ndaydı.

Bazı arkadaşlarımız "döşeme altı" deyince bizim aklımıza Antalya'daki Döşemealtı Plajı geliyor deyince bu açıklamayı yapmak durumunda kaldım.Tongue

Döşeme altı motorlar otobüsün taban döşemesi altında yer alırlar.Tabandaki muhtelif büyük boyuttaki kapaklar bu motorların ipucunu verir.Aslında aynen önden motorlu otobüslerde gördüğümüz, önden itibaren, motor-şanzuman-şaft-diferansiyel dörtlüsü otobüsü hareket ettirir.

Ancak buraya bir motoru sığdırmak da bir o kadar incelik ister.Dizel bir motoru o yıllarda diklemesine bu boşluğa sığdırmaya çalışmış olsalardı "erken Travego" modelini de yapmış olurlardı.Big Grin

O yüzden bu dar bölgelere uygun ve aksesuarlarına kolay ulaşılan "yatık" tabir edilen motorlar tasarlanmıştır.Bu sistemi ilk icad eden firmanın Alman Büssing olduğundan daha önce bahsetmiştik.Ancak buradaki resmimiz farklı bir firmaya ait.Bu bir Skoda.

Motor aynen resimde görüldüğü pozisyonda döşemenin altına bağlanmıştır.Dikkat ederseniz mazot pompası,el pompası,enjektörler,yağ çubuğu,filtre,termostat ve kayışlar yukarıda bahsettiğim iç kapak açılınca kolayca ulaşılabilecek şekilde yerleştirilmiş.

O yılların teknolojisi şimdiki gibi değil."Bilgisayara bağla da ne var ne yok gör.Arada sağlam malzemeyi de at gitsin " devri henüz başlamamış.Her şeye görerek,kontrol ederek ulaşılıyor.Bilgi ve tecrübe önem taşıyor.

Bunu derken "o yıllara geri dönelim" gibi bir iddiam yok.Şimdi herşey daha kolay ve rahat.Ama o yılların şoför ve muavinlerinin gerçekten konularına hakim,bilgili insanlar olduğunu belirtmek istiyorum.

Skoda da o yıllara göre çok güzel bir dizel tasarlamış.Bu motorumuz 11 lt kapasiteli ve 180 HP.


[Resim: hlmz.jpg]
Bir belediye otobüsüne bindiyseniz ve ayaklarınızın altı motor titremesinden dolayı karıncalanıp kaşınmaya başladıysa biliniz ki Üstad'ın bahsettiği bir motorlu otobüsdür.

Misal; İkarus Smile

asan70

(19/10/2013 01:17 PM)Magazinulasim Yazılan: [ -> ]Bir belediye otobüsüne bindiyseniz ve ayaklarınızın altı motor titremesinden dolayı karıncalanıp kaşınmaya başladıysa biliniz ki Üstad'ın bahsettiği bir motorlu otobüsdür.

Misal; İkarus Smile

Aslında ulaşımın yanında biraz olumlu bakarsak, yocularına masaj yapan bir motor türü de diyebiliriz! Smile

1980'lerde İETT'ye giren körüklü Man SG'lerde motor yataydı !
Unutmadan SG; Standart körüklü/mafsallı otobüs ün kısaltılmışı-ymış.

Alıntı:Bir belediye otobüsüne bindiyseniz ve ayaklarınızın altı motor titremesinden dolayı karıncalanıp kaşınmaya başladıysa biliniz ki Üstad'ın bahsettiği bir motorlu otobüsdür.
Misal; İkarus


Alıntı:Aslında ulaşımın yanında biraz olumlu bakarsak, yocularına masaj yapan bir motor türü de diyebiliriz!


Aynen bahsettiğiniz gibi.

Döşeme altı motorlarda ne kadar güzel izole edilirse edilsin,ne kadar güzel kulaklanırsa kulaklansın (motoru şaseye bağlayan kauçuk esaslı bağlantı parçalarına kulak denilir) ses ve titreşim ve hatta kokuyu engellemek zordur.
Referans Adresler