Türkiye Ulaşım Sektörü İhtisaslaşmış İnteraktif Haber Forum Merkezi

Tam Görünüm: Krauss-Maffei
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Bir gün ilkokuldayken bizi Ankara'da Çankırı Caddesi üzerindeki Roma Hamamı kalıntılarına götürdüler.Geziye götüren otobüs de Ulusoy'dan çıkma olduğunu çok sonradan keşfettiğim önden motorlu bir Scania idi.Müzeyi gezip de çıktığımızda otobüsümüzün hareket etmesini beklerken müzenin önüne çok hoş bir otobüs geldi.O da Fransız turistleri gezdiren bir tur otobüsüydü.Ama müzenin önüne öyle bir ihtişamla yaklaştı ki aklımızı başımızdan aldı.Arka camın altındaki bir plakette "Krauss-Maffei" yazıyordu.O yıllarda Magirus'u,Mercedes'i ve MAN'ı biliyordum ama bu marka bana ilginç gelmişti.Elimdeki sosyal bilgiler defterinin arkasına bu markayı not ettim.Not ettim ama devamında ne yollarda ve de ne de Ankara'daki otobüs terminallerinde böyle bir otobüse rast gelmedim.Sadece 1973 yılında Hitit Müzesi civarında uzaktan bu otobüsü tekrar gördüm.Belli ki turist işinde çalışıyordu.

Otobüsün arkasında gördüğüm plaketin aynısını yıllar sonra askerliğim esnasında Çerkezköy'deki Leopard tanklarında da gördüm.Tankların imalini de Krauss-Maffei yapmıştı.

Aşağıya bu otobüse ait 1950'li yıllara ait bir reklamı ekliyorum.Daha ayrıntılı ve net bir resmi de vardı ama arşivi araştırmam lazım.

İlana dikkat ederseniz bu otobüsün arkadan motorlu olduğu özellikle vurgulanmış.O yıllarda yaygın olarak kullanılan önden motorlu otobüsler yolcu ve şoförleri gerek içerideki gürültüsü,gerek duman ve kokuları ve gerekse işgal ettiği alan itibarı ile bıktırmıştı.Halbuki arkadan motorlu otobüsler bu mahzurların hepsini bertaraf etmişti.İçleri oldukça sessiz,kullanımı keyifli,iniş binişleri rahattı.

Peki bu otobüste motor nedir?Krauss-Maffei markalı motor var mıydı? Tabii ki yoktu.Aynen şimdi otobüs imal eden pek çok firmada uygulandığı gibi Krauss-Maffei de bu otobüsün karoseri aksamını toparlarken motor ve düzeni Almanya içerisinden temin etmişti.

Motor olarak efsanevi F8 L 614 tipi KHD (Deutz) motoru ve buna adapte altı ileri ZF markalı şanzumanla donatılmışlardı.İşte yukarıda anlattığım gibi yanaşırken bizim aklımızı da bu V8 motorun homurtusu almıştı.Wink

[attachment=3070]
Nostaljik Otobüsler Krauss-Maffei Türkiye 1970'ler
[attachment=7471]
[attachment=7472]
[attachment=7473]
Referans Adresler