Türkiye Ulaşım Sektörü İhtisaslaşmış İnteraktif Haber Forum Merkezi

Tam Görünüm: Daf Jonckheere
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Sayfalar: 1 2
Bosfor Turizm
İşletme ile ilgili çok bilgi var ancak görseller kısıtlı.Dikkatimi çeken ise, çok eski reklamlarında 22 AD 061 plakalı Daf marka otobüs.

Arabayı bilen üstadlarımızın yorumlarını bekliyorum. Wink


[attachment=4486]
Biraz arastirdim, orijinal DAF üretimi olmadigi agir basmakta ama kesin bir sonuc cikaramadim, büyük ihtimal Van Hool parmagi var isin icinde.
Bosfor Turizm'in DAF otobüslerini ben hatırlamıyorum.Ben O302 lere yetiştim.

Benim dikkatimi çeken de otobüsün 22 yani Edirne plakalı oluşu.Edirne'ye değil öyle orijinal DAF ,Magirus bile yıllar sonra Tanerler Turizm'in kurulmasıyla gelebilmişti.

Ama reklam da çok ilginç.Yollardaki ikramlar,garsonların kalitesi ,tuvalet imkanı ve non-stop seferler bu günkü otobüslerin bile yakalayamadığı ,yakalasa bile hepsini aynı anda yakalayamadığı hususlar.Helal olsun Bosfor'a.

Ben Bosfor'la 1974 yılında bir defa O302 ile Ankara'dan İstanbul'a gittim.O zaman Bolu'da Çizmeci Otel'de yemek ikramı vardı.Çok keyifli bir yolculuktu.
Bosfor Turizm
1960'lı Yıllar


[attachment=4487]
[attachment=4488]
Bosfor Turizm bir zamanların revaçta Avrupa otobüsüydü.Daha önceden de yazmıştım,yegâne yurt içi seferi İstanbul-Ankara arasıydı.

Lüks firmaların her nedense otogarlarla muhatap olmama gibi bir alışkanlıkları o yıllarda çok daha baskındı.Mutlaka otogar harici yerlerden hareket edip otogar dışı terminallere yolcu indirirlerdi.Mesela Varan Ankara eski otogarı AŞOT'da yazıhanesi olmasına rağmen Bahçelievler'de şimdi Milli Kütüphane'nin olduğu yerde bulunan bir benzin istasyonundan hareket ederdi.AŞOT yazıhanesini -belki Hasan Durmuş bilir- Tozcan Turizm ile beraber kullanırlardı.Ulusoy da 1990'lı yıllarda Söğütözü terminali ile kendisini otogardan ayırmıştı.

Bosfor da Ankara'da AŞOT'un normal peronlarını değil hemen girişte sağ tarafta kendine has park yerini kullanırdı.Buradaki bir kulubemsi yazıhanede de bekleme ve bilet kesme işlemleri yapılırdı.

Ankara-İstanbul arası tek mola ile ve otobüslerin azami sürati olan 80 km/h aşılmadan,yolcular hiç sarsılmadan,zaman zaman küçük ikramlarla gidilirdi.Mola yeri Bolu Çizmeci Oteli'ydi.Burada bilet parası içerisine dahil olan yemek ikramı yapılırdı.Otelin yemekleri de gerçekten güzeldi.Buradan sonra yola devamla İstanbul Kadıköy ve akabinde Taksim'e gidilirdi.Bu DAF'ların bir özelliği de içinde tuvalet ve ikramlar için mutfak bölümü olmasıydı.

O yıllarda piyasa tamamen O302'lerin hakimiyeti altındaydı.O302 en lüks otobüstü.Ancak bizler bu DAF'ları gözümüzde çok büyütür,bunlar için efsaneler uydururduk.Bunlardan bir tanesi de aslında bu otobüslerin 200 km/h hızı bile yapabildikleri ,dolayısıyla şoförlere baskı yapılmasa 2,5-3 saat gibi sürelerde İstanbul'a girebilecekleri masalıydı.Big GrinBig Grin

Bu resim de muhtemelen Taksim'de çekilmiş.Öndeki yuvarlak saç içerisinde "Bosfor Turizm otobüslerine aittir" yazıyor.Birisi gelip park edip gitmesin diye önlem almışlar.Park sorunu o yıllarda bile İstanbul'un sorunlarından çünkü.

Otobüsümüzün önünde levha yok.İstanbul'a gelince hostes hanım çıkartmış.

Resim siyah-beyaz ama çekildiği saatin akşam üzeri olduğunu söyleyebiliriz.Yani muhtemelen Ankara'dan sabah hareket eden otobüs gelmiş.Millet yolcularını karşılıyor.

Arkadaki bayrak da bu günün bir bayram ama yaz günü oluşu sebebiyle 30 Ağustos Zafer Bayramı veya eski bayramlardan 27 Mayıs olduğuna işaret ediyor.Eskiden şimdi olduğu gibi aklına esen bayrak asamazdı.

Bir ilginç husus da otobüsün 22 yani Edirne plakalı oluşu.Bosfor Turizm'in ilk sahibi Feyyaz Tokar aslen gazeteciyken daha sonra ticaret hayatına atılmıştır,ancak Edirne ile bir ilişkisi olduğunu sanmıyorum.

Otobüsün ön tarafı DAF'ın feyz aldığı Amerikalıların otobüslerini andırıyor.Ön panjurdaki keskin hatlar,çiftli far sistemi ve eğik kapılarıyla değişik bir tasarım.Jonckheere bildiğiniz gibi bir kasa üreticisi.Bu otobüsler de Bosfor Turizm için özel olarak üretilmiş olabilir.Mustafaoe üstadım bu konuda çok daha engin bilgilere sahiptir.Onu yorumlarına ihtiyacımız var.

Fatih bu resimler için çok koşturup çok çaba,emek ve para harcadı.Kendisine sitemiz adına tekrar teşekkür ediyoruz.
Muhteşem bir yazı eyvallah üstad.
Sayfalar: 1 2
Referans Adresler