Türkiye Ulaşım Sektörü İhtisaslaşmış İnteraktif Haber Forum Merkezi

Tam Görünüm: Yutong HTC
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Sayfalar: 1 2
İşte Tasarım...

Yıllar önce bu işleri ilk başlattığımız bir internet forumun da Türkiye ile alakalı olarak Çün Malları tehlikesine dikkat çekilmişti,hatta tüm medya yerli malına vurgu yapmış adeta bir bardak su da fırtına koparmaştık.

Kısaca Çin'in basit otobüs üretiminden ve ülkemize ilk gelen çift katlı halk otobüs olan Zonda'lar la beraber bu konuda başarılı olamayacağını Bursa'nın bu konuda desteklenmesi gereğini söylemiştim.Bu söylemlerime karşılık olarak bir radikal arkadaşı ; “Japonlar da böyleydi,ama bugün otomotiv piyasasın da Dünya'da ciddi pazar payına sahipler...Çin ve ürettiği otobüsler böyle olacak.” dediğin de tepki göstermiştim,ama galiba Yutong Bus HTC modeli ile benim bütün tezlerimi hatta fuar da bu arabayı inceleyen herkesi hayrete düşürdü.

Fotoğrafları ve tasarımı inceleyelim sonra ben yazayım sizce haksız mıyım ben bunu kabullenemedim. Big Grin


[Resim: 1zqc2zd.jpg]

[Resim: oisvtk.jpg]

[Resim: 9a9543.jpg]

[Resim: dng402.jpg]
Alıntı:Bu söylemlerime karşılık olarak bir radikal arkadaşın Japonlar da böyleydi,ama bugün otomotiv piyasasın da Dünya'da ciddi pazar payına sahipler,Çin ve ürettiği otobüsler böyle olacak dediğin de tepki göstermiştim,ama galiba Yutong Bus HTC modeli ile benim bütün tezlerimi hatta fuar da bu arabayı inceleyen herkesi hayrete düşürdü.

Arkadaş radikal değil sadece olanı söylemiş Fatih sana Smile

Japon ve Kore otomotiv sanayi zaten kopya tasarım ve teknoloji ithali ile büyümelerini hızlandırmışlardır.

Geçtiğimiz sene Higer ile Scania'nın başarılı ortak çalışmasından sonra bugün Yutong yarın belki Zonda belki başka bir üretici özgün tasarımları ve dünya standartlarına yaklaşan üretim kaliteleriyle bir çok pazarda söz sahibi olacaktır.

Zaten bu üreticiler uzun zamandır zaten domine ettiği Asya pazarı başta olmak üzere, Ortadoğu, Afrika ve Güney Amerika'da pazardan pay almakta.

Yutong'da Çin'de en çok üretim yapan marka sanırım

Alıntı:As the No.1 bus brand in China, Yutong boasts powerful R&D capability and has the largest bus production base in the world.

Bu büyüklükteki bir firmaya pazarlama bilimi açısından söylenebilecek şeyler ise;

Çince olan ismini İtalyanca - İngilizce ya da Latince bir marka ismi ile değiştirip Avrupa - Ortadoğu - Afrika üçgeninde lojistik olarak en uygun yer olan (aynı zamanda işçi maliyetleri bakımından) Türkiye'de üretim yaparak Çin malı damgasından kurtulması.

asan70

Nedense, bu Çinli arkadaşın yakın zamanda Türkiye'ye gelme ihtimali düşündürdü!!!
KOpya veya özgün olsa da ülkemiz ve Avrupa dışında her tarafa ihracat veya montaj/üretim le ulaşmaya çalışıyorlar. Bir zaman sonra maliyet hesapları yüzünden kaçınılmaz bir şekilde Çin ürünlerine elektronik ve diğer alanlardaki gibi teslimiyet inşallah olma
z!
Benim de gönlüm geleneksel markalardan yana olsa da Uzakdoğu markalarının zaman içerisinde bu geleneksel görünüp de istediği gibi at koşturan,kafasına göre fiyat ve model politikalarıyla milleti üçkağıda getiren tekelleşmiş firmaları silip süpüreceği de bir gerçek.

İlk renkli Tv çıktığında ben gidip Alman malı diyerek Saba marka bir televizyon almıştım. Bir yakınım da tipsiz bir Samsung almıştı.Allah biliyor ya ben "kaktırmışlar buna, Kore kendisi ne ki ne televizyonu yapacak" diye içten içe gülmüştüm.İşin gerçeği Samsung benim Saba'dan daha net ve renkleri pırıl pırıldı.Yıl 1986 idi.O televizyon halen çalışıyor,Saba'nın tozu bile kalmadı.

Benim düşüncem, aynen elektronik piyasasında yaşandığı gibi otomobil,otobüs ve kamyon piyasasında da bu çekik gözlüler ibreyi kendi lehlerine çevirecekler.Yutong için şimdi tuğla markası diye dalga geçenler yarın öbür gün Metro,Ulusoy,Kamil gibi firmalarda bunları görünce bana hak verecekler.

Safir'le de dalga geçmiştik.Ama yollar Safirlerle doldu gitti.Çünkü devir ekonomi devri.Alırken ucuz alacaksın, kullanırken az yakacak, bakımı fahiş fiyatlara yapılmayacak.

Otobüsçü bu işi nam için yapmıyor."Benim arabam Mercedes, ya da MAN .Ben herkesten prestijliyim" demek karın doyurmuyor. Neticede bu otobüslerin para kazanması en önce gelen faktör. Şimdikilere göre daha ucuz, daha az yakan ve daha kullanışlı ve de hafifçe de gösterişli bir Çinli bu piyasayı anında alt üst edebilir.Bekleyip göreceğiz.
Eşyanın tabiatına uygun olan her gelişmeyi gönülden destekliyorum. Otobüsçülükte nedir eşyanın tabiatı? Otobüs, otobüsçüye çalışır. Otobüs neticede bir eşya. İnsan eşya için değil, eşya insan içindir. Smile Otobüsçünün otobüse çalışması eşyanın tabiatına taban tabana zıt bir durum. Er ya da geç yok olup gidecek bir durum, olmuşsa öyle bir durum.

Otobüs belli bir kalitede olduktan sonra, güvenle ve konforla bir yerden bir yere ulaşımı sağladıktan sonra ne marka, ne de şekil şemal önemli değildir. Herkesin parası her devirde değerli. Hele bir de şimdi havayolunun ve demiryolunun karayoluna ciddi alternatifler sunmasıyla daralan otobüsçülük pazarında! Akaryakıt uçmuş gitmiş, otogar ücretleri uçmuş gitmiş... Algıya oynamak için verecek kuruşu olan, ekmeğini tehlikeye atar.

Bu sebeple, Yutong'u destekliyorum. Birebir taklitle başladılar belki ama şu tasarım düzeyine ulaşmış olmaları sevindirici bir gelişme. Görüntü hiç bir şey, sermaye birikimi her şey. Herkes için bu böyle. En zengininden en ucu ucuna denk getirenine kadar.
Abim şu an Çin'de.Yutong marka otobus fotografı çekmesini,yada bilgi isteyeceğim.
Sayfalar: 1 2
Referans Adresler