Türkiye Ulaşım Sektörü İhtisaslaşmış İnteraktif Haber Forum Merkezi

Tam Görünüm: Mercedes-Benz O560 Intouro
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Sayfalar: 1 2 3
Mercedes-Benz O560 Intouro

2000 Yılında pazara sunulan O350 ve O403'ün haricinde kısa mesafe otobüs pazarı için üretilen alt model bir otobüs idi.Mercedes-Benz Türk'ün ''Yollar daha da kısalıyor'' sloganı ile O560 İntouro iç pazarda satışa sunulduğunda, hatrı sayılır satış rakamlarına sahip idi.

DEVAMI GELECEK[attachment=9522]
[attachment=9523]
.


Mercedes-Benz O560 Intouro

1999 yaz aylarında peronlarda iki araç dedikodusu vardı. Biri Mercedes-Benz kartal bakışlı bir otobüs çıkartıyor dedikodusu diğer taraftan Mitsubishi Samuray ismiyle O403'e rakip bir otobüs çıkartacak dedikodusu.


Dedikodular gerçek oldu, fakat Samuray ismi gerçek olmadı. Oysa Safir'den isim olarak çok daha uygun olurdu.

O560 yani herkesin bildiği ismi ile INTOURO alçak yapısı ile RHD hatta RH tip otobüslerden bile alçaktır. Adeta şehir içi alçak tabanlı otobüslerin turizm versiyonu olarak üretilmiş tipte bir otobüstü.

İç hacmi şehirlerarası yolculuklar için geniş, ferah ve yeterli olsada bagaj hacmi yetersiz, peronda duruşu ile rakiplerinin yanında oldukça zayıftı.

Aslında şehir içi ve yakın mesafe turistik geziler için ideal bir araçtı. Zaten ismi olan INTOURO da bunu tam olarak anlatıyordu.

Fakat sektörün yıldız sevdası bu otobüsü şehirlerarası yollların amansız rekabetine soktu. Kısa bir süre içinde de bu otobüsün 2-3 saati aşacak şehirlerarası seyahatlere uygun olmadığı ortaya çıkarak yerini daha yüksek bir versiyonuna bıraktı ve bagaj hacmi dezavantajını ortadan kaldırarak şehirlerarası yollara hızlı bir dönüş yaptı.

O yıllarda yeni model Mitsubishi Safir'in dar koltuk aralıkları ve yolcu konforunu sağlayamayan iç tasarımının yanında bu yeni model geniş ve ferah bir iç tasarım sunmuştu yüksek modeli ile.

Yüksek model bagaj hacmi sorununu ortadan kaldırmıştı, otobüsün konforu iyiydi, motoruda güçlüydü fakat kullanılan ekonomik malzemeler ve çözümler Mercedes-Benz yıldızlı bir otobüse yakışmıyordu.

Yolcu, kullanıcı ve işletmecinin gözünden ve aklından çok uzun sürmeden bu model de bir kaç yıl içinde kayboldu.

Bu modelin çıkma sebebi öncelikle O403'e alternatif ucuz bir model çıkarmaktı. O403 piyasayı o kadar domine etmişti ki alım sıralarında aylarca bekleyen kullanıcılar oluşmuştur o yıllarda.

Bir diğer sebep ise yeni çıkacak Mitsubishi Safir'e karşı pazar payını korumak için iki model ile piyasada olma stratejisidir Mercedes-Benz'in.

2000-2004 yılları arasında bu hamleler yapılırken MAN'da S2000 ile yavaş yavaş yavaş pazardan pay almaya başlamıştı.

INTOURO ve Safir modellerini bitiren bir diğer hamle de Setra TopClass 400 serilerinin Türkiye'ye girişi ve sektörde dingilli araçların revaçta olmaya başlamasıdır.

Ardından gelen yerli üretim arkada çift dingilli Yerli Travego ve ülke ekonomik şartların iyileşmesiyle ucuz otobüs talebi sektörde kalmamıştır.


Eşref Biryıldız,otogarları dolaştı bu İntouroları satmak için çok çaba harcadı,ama bizim otobüsçüler daha önceki yıkımlardan dolayı yoğurdu üfleyerek yemek istediler ve bu güzelim arabalara,peron arabası değil etiketini yapıştırıp gönderiverdiler,o günden beride zarar ziyandalar Allah hayreylesin....
2000 yılında Bursa Uludağ, Eskişehir-İstanbul seferlerine Intouro'lar ile başlamıştı. Yanlış hatırlamıyosam 6 adet Intouro ile İsmail Ayaz, Buzlu ve Yüksel'in arasına iddalı girmişlerdi.

Hostes, geniş ikram çeşitliliği ve yeni araçlarıyla ilk tercihim olmuştu. Üstüne İstanbul'daki servis hizmetleri avantajıyla.

Araçların iç konforu ve estetik özellikleri yeterli olsa da peronda 403 ve Safir'in yanında şehir içi otobüsü gibi duruyordu.

2-3 saatlik kısa yolculuklar için ideal bir araçtı, fakat İstanbul-Eskişehir arasında bu araçlara yeteri ilgi olmadı. Bir süre sonra bu araçlar tamamen seferden çekildi ve Pamukova Metin Tesisleri'nin 403'leri ile beraber İstanbul Eskişehir seferleri devam etti Bursa Uludağ'ın.

Mercedes-Benz Türk Eskişehir Bayi Has-Es'in otoparkından İsmail Ayaz, Buzlu, Zümrüt, Anka, Sedef, Ceylan firmalarına ait bir kare. Bu otobüsler sanırım firmalara tanıtım için Eskişehir firmalarının isimleri ile donatılmıştı. Çünkü Anka ve Zümrüt'te INTOURO çalıştığını fakat diğer firmalarda çalıştığını hiç hatırlamıyorum.


[attachment=9543]
Avrupa'da uzun yol, kısa mesafe, şehiriçi yolcu taşımacılığı görevleri için bu görevlere uygun farklı sınıf otobüsler kullanılıyor olsa da, ülkemizde durum biraz farklıdır. Otobüs deyince akla ilk şehirlerarası otobüsler gelir, heybetli gösterişlidirler. Peronlarda ömürleri dolunca da aslında çokta uygun olmadıkları halde Avrupa'da kendi sınıfına ait otobüslerin yüklendikleri görevleri yüklenirler. Servis otobüsü, ilçe otobüsü haline gelirler.Hatta geçmişte V8leri, 304ʼleri,çift katlıları belediye otobüsü olarak görmüş olmak bile en güzel örneğidir.
O560ʼta esasında bir görev otobüsüydü. Kısa mesafe, şehir içi servis gibi görevler için idealdi, ancak maalesef yukarıda bahsettiğim gibi o günki koşullarda Türk otobüsçülük sistemine uygun değildi. Peronda cılız kalıyordu, albeniden uzaktı.
Alçak kasa O560 az sayıda satılmış olsada isteneni veremedi. Bunun üzerine Mercedes'in yeni marka, stratejisinede uygun olarak yeni ismiyle Intouro RHD modeli piyasaya sürüldü. Özellikle HAS turizmdeki Royal koltuk düzenli, baldır dayamalı, azaltılmış koltuklu modeli konfor anlamında isteneni versede yine de 403 ün heybetinin gölgesinde kalmasının önüne geçemedi, o dönemdeki 3 akslı furyası ise bu otobüsün yollarda çok sayıda görebilmenin önüne geçti. Bugun bakacak olursak ise yerini Tourismo'nun aldığını, günümüz ekonomik koşulları sebebiyle ise beklentilerin değiştiğini, o gün beğenilmeyen burun kıvrılan bu sınıfın, yüksek satış rakamlarıyla en populer sınıf olduğunu söyleyebiliriz.


[attachment=9541]
Nişikli Turizm 0560 Intouro

[attachment=9654]
Sayfalar: 1 2 3
Referans Adresler