Türkiye Ulaşım Sektörü İhtisaslaşmış İnteraktif Haber Forum Merkezi

Tam Görünüm: Yıllara Göre Otobüsler / Rakip Modeller
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Sayfalar: 1 2 3
Aynı yıllarda üretilmiş, birbirine rakip olmuş modelleri birarada görmenin faydalı olacağı görüşüyle bu başlıkta yıllara göre modelleri sunmaya çalışacağım.
50'lerden başlamanın uygun olacağını düşünüyorum. 50'ler otobüslerde devrimlerin olduğu yıllar. Kamyon şasili otobüsler değilde artık arkadan motorlu otobüse uygun üretilmiş şasilerin, havalı süspansiyonların yollara çıktığı yıllar.
İlk aracımız 1951 yılında üretime başlayan Mercedes-Benz O6600 H. Mercedesin ilk kamyon etkisi olmayan bağımsız otobüsü.

[Resim: 51o6600.jpg]

[Resim: 6600.jpg]


O6600H dan bahsetmişken aynı dönemlerde üretilen ve Mercedesin en başarılı modellerinden biri olan O3500den bahsetmemek olmaz sanırım. 1949 ile 1955 yılları arasında üretilen model görüldüğü üzere O6600H tan farklı olarak kamyon tabanlı bir modeldir.
[Resim: mercedesbenzo3500allweap.jpg]


1951 yılında tanıtılan Setra S8.
Setra isminin ilk kez kullanıldığı otobüs. Otto Kassbohrer tarafından tasarlanan kendini taşıyan gövdeli ve yine bir Kassbohrer ilki olan ve otobüslerde bir devrim yaratan arkadan motor uygulmalı.

[Resim: 53setras8.jpg]

[Resim: 61705156.jpg]
Bu Setra S8 modelinde sanıyorum motor arkada olmakla birlikte arkada yeterli hava alamayıp soğutma sağlayamayacağı endişesi ile radyatör öne monte edilmiş.Ön taraftaki şişkinlik ve hava girişlerinin sebebi bu olsa gerek.

Bu düzeni 1980 lerde 120L modeli Skoda binek otomobillerinde de görmüştük.

Çok güzel bir konu başlığı olmuş.Devamını sabırsızlıkla bekliyoruz.
[Resim: s82.jpg]

Öndeki radyatör aynı zamanda motoradamı ait siz daha iyi bilirsiniz M.Ali Bey ,bunun yanında öndeki ızgara kalorifer sisteminin hava girişi. Buradan giren hava öndeki radyatörden geçerek bagajdaki kanal yoluyla cam diplerinde ve koridordaki hava çıkışlarından çıkarak ısıtma sağlamakta.
Bu son resim işi biraz daha aydınlatıyor.Evet buradaki radyatör motora ait.Çünkü resimde görülen boyutta bir radyatör kalorifer için buraya konmuş olamaz.Ama bu yüksek kapasiteli radyatör iki yönlü olarak kullanılmış.Hem motoru soğuturken aynı zamanda da camdaki ve alttaki hava kanalları yoluyla iç ısıtmaya da yardımcı oluyor.Ama kalorifer sistemi sadece bu radyatörün ısıtmasından ibaret olabilir mi,ilave kalorifer sistemi var mıdır tam bilemiyorum.
Setra S8ve Mercedes O6600H ile yeni modeller piyasaya sürerken Gottlob Auwarter'de geleceğin otobüslerinin kamyonlardan ayrı gelişmesi gerekliliğinin farkındaydı. Ve oda kamyonlardan tamamen farklı bir otobüs tasarladı.Bu otobüse diğerlerinden ayıracak birde isim gerekliydi. Yunanca yeni manasına gelen NEO ile PLAN kelimesini yanyana getirerek yeni planı; NEOPLAN'ı bu yeni otobüsüne marka olarak koydu ve NEOPLAN markasıda böylece doğmuş oldu. 1953 sonunda da Neoplan yollardaydı.

Yıl 1953, Üretilen ilk Neoplan otobüs:
[Resim: derersteneoplan1953.jpg]

1955 model Neoplan SH30
[Resim: 55sh30konradauwarterde.jpg]
(1.resim http://www.neoplan.de adresinden,2.resim http://www.konradauwarter.de adresinden alıntıdır)
Sayfalar: 1 2 3
Referans Adresler