Türkiye Ulaşım Sektörü İhtisaslaşmış İnteraktif Haber Forum Merkezi

Tam Görünüm: İlk Yerli Renault Premium.
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Uluslararası ve Yurt içi Nakliye sektöründe,tercih edilmeye başlanan Premium'lar bakalım pazar paylarını yerli üretim fiyatları ile Bmc,Ford,Mercedes Benz karşısında nasıl yapılandıracak.
Türkiye'de üretim başladı; Yerli Premium yolda

Karsan Bursa tesislerinde, Renault Trucks Türkiye ve Karsan ortaklığı ile üretilmeye başlanan ilk Renault Trucks'ın teslimat töreni gerçekleştirildi.

2007 yılının Mayıs ayında Fransa'daki Renault Trucks genel merkezinden alınan onay doğrultusunda proje izni alınan ve Türkiye'de bir fabrika kurma çalışmalarına başlayan Renault Trucks Türkiye'nin ilk yerli aracı olan Premium 440 DX, Eyüp Lojistik firmasına teslim edildi. Düzenlenen törene Renault Trucks Türkiye Genel Müdürü Gino Costa, Renault Trucks Satış ve Pazarlama Direktörü Ömer Bursalıoğlu, Karsan CEO'su Murat Selek ve Eyüp Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık katıldı.

Renault Trucks Genel Müdürü Gino Costa, Karsan Fabrikası'nda 15 Eylül 2008 tarihinde ilk şasinin montaj hattına girdiğini, bütün aşamalar tamamlandıktan sonra bir hafta içinde de ilk Premium 440 DX'in hattan çıktığını belirtti. Yerli üretim olan Renault Trucks'ların beklenenin üzerinde bir kaliteye sahip olduğunu vurgulayan Gino Costa, Renault Trucks'a güvenip 8 ay öncesinden ilk aracın siparişini veren Eyüp Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık'a teşekkür plaketi sundu.

Karsan CEO'su Murat Selek ise Karsan fabrikasının Renault Trucks'ın Türkiye'deki üretim merkezi olmasının kendileri için büyük öneme sahip olduğunu belirterek Avrupa ile aynı standartlarda bir kamyon üretmeye başladıklarını belirtti.

Yerli araçlar hem uzunyol serisi hem de inşaat serisi

Karsan Bursa Fabrikasından çıkan ilk araçların kalitelerinin Fransa'da üretilenlerden bile iyi olduğunu gördüklerini vurgulayan Gino Costa, farklı segmentlerde araç üretmeye başladıklarını belirterek, " Yapılan anlaşmaya göre yıllık üretilecek olan 5000 araç içerisinde uzunyol serisi kapsamında Renault Premium, inşaat segmentinde ağır işçilikte kullanılacak olan Renault Kerax ve hem şantiye içi hem de dışında kullanılan Lander'i üreteceğiz" dedi.

İlk Yerli Premium

Renault Trucks'ın Eyüp Lojistiğe teslim ettiği Premium 440, Fransa'da üretilen araçla tamamen aynı özelliklerde bulunuyor. Yeni DX motoruyla kullanıcıya optimum fayda sağlayan araç yakıttan tasarruf edilmesini sağlıyor. Uzun ömürlü DX motor, Renault Trucks ve Volvo firmalarının ortak çalışmalarıyla geliştirilmiş.

Araçta 16 senkromeçli ileri vitesli ZF şanzıman bulunuyor. Yüksek ve geniş kabinden oluşan aracın dışında gözenekli ızgara, aydınlatma, kapama tutanağı, donanımlı ön panjur, entegre sis farlı metalik iç farlar, elektrikli tavan havalandırma, ön cam erişim basamağı, saydam dış ön güneş siperliği, 4 noktalı dengeleyici pnömatik kabin süspansiyonu gibi özellikler bulunuyor. Aracın içerisinde ise 2 adet yatak, havalı sürücü koltuğu, saklama dolabı, 2 elektrikli cam açma kumandası, telsiz ön donanımı, düsk yükleme çekmeceli ve gösterge tablosundan bilgileri gösteren takograf gibi pek fonksiyon barınıyor. Aracın şasi genişliği ise önde 1080 mm ve arkada 850 mm. Araçta 7500 kg ön dingil yükleme kapasitesi bulunurken arka tahrikli dingilinde ise 13.000 kg olarak tasarlanmış. 490 litre yakıt deposu bulunan aracın 570, 730 ve 790 litre opsiyonel yakıt tankları da mevcut. Araçta 315/80 R 22.5 lastik bulunuyor. Fren donanımında ise opsiyonel olarak hidrolik retarder bulunuyor.

[Resim: 22102008122383pt4.jpg]
Referans Adresler