Türkiye Ulaşım Sektörü İhtisaslaşmış İnteraktif Haber Forum Merkezi

Tam Görünüm: Mercedes Benz Burunlu Çekici ve Kamyonlar
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
.
L 2623 AK Canakkale Havalimani, bu yaz..
[attachment=6702]
İlginç ve Süper Nostalji Smile

Petrol Ofisi bu arabaları benim bildiğim götdüğüm kadarı ile kırıma yollamıştı.Hatta bu arabaların yerlerine,bizim işyerlerimizin yanında olan petrol ofisi depolarına havalanlarında yakıt ikmali için hizmet verecek 89 ve ya 90 yıllarında emin değilim ama Avrupa üretimi Sk'lar gelmişti.
Burunlu Mercedeslerle alakasi yok ama konusu gectigi icin buraya yaziyorum. Ucak yakiti yada daha tehlikeli likitler icin özel tankerler üretilmekte.
Önde gelen firmalar:
LAG, Van Hool, Spitzer, Kässbohrer, Scheurle, Chereau, Titan ve Hendricks.

Bu firmalar sadece tanker, silo, frigo, lovbed v.s üretmekte. Diger ülkelerin kamu kuruluslari siparis verdigi zaman; örnegin Macaristan Hava Yollari>> 20 tane ucak yakiti tankeri << siparis verilen sirkete kendi ürettikleri araclari yolluyorlar ve kendi araclarinin üzerine bu tankerleri monte ettiriyorlar. Böylece hem tasarruf hemde fuarlarda kendi piyasalarini tanitiyorlar.

Bizde ise ( siyaset yapmak istemiyorum ) alalim kardesim güzelmis bunlar, ofisin arka bölümünde bir görüselim, pasta, kahve birde dolu bir zarf var.

Güzel YURDUMUZ bu konuda da iyi bir kazik yemistir. Simdi Fatih, aynen senin yazdigin gibi bizde Mercedes ürezilirken neden Almanya dan önce burunlu AK, sonra LP ve NG daha sonrada SK modelleri kullanilmistir ?????

Gel burdan yakmi demek lazim yoksa fransiz mi kalalim ?

Saglicakla
[Resim: rtdatx.jpg]
Cok uzakta olup modelini tam kestiremedigim bir Mercedes, L 6600 olabilir.

Kaynak: caccavalle
Deniz Beye teşekkürler..
[attachment=6703]
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Referans Adresler