Türkiye Ulaşım Sektörü İhtisaslaşmış İnteraktif Haber Forum Merkezi

Tam Görünüm: Güleryüz Cobra Gd 272 LF
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
[Resim: 339u13p.jpg]


Tam alçak tabanlı otobüs üretiminde ülkemizdeki rekabeti Mercedes'in üretimi olan, yeni Conecto ile başlaması ve ardından Bmc'nin Procity,Temsanın Avenue,Otokarın'da Kent modelleri ile piyasaya farklı model ve sınıflarda seçenekler sunması ile üst yapı üreticileri arasında farklı olan Güleryüz markasınıda harekete geçirerek tam alçak tabanlı otobüs üretimine yönlendirmiştir.

Bugünlerde ve ilerleyen günlerde şehir içi toplu taşımacılık sektöründe,faaliyet gösteren,bireyselcilerin arayışlar ve seçenekler ile bu kadar ayrınıtlı ilgilenmesinin bir sebebide,malum ab taşımacılık uyum kuralları çerçevesinde düzenlenen,yeni şartlardır.Bu şartlar,öğrendiğim kadarı ile 2012 yılına kadar ,da esnetilmiş,verilen tarihe kadarda gerekli değişikliklerin yapılması şart koşulmuştur.


Evet şehir içi taşımacılık sektöründe,gerek belediyelerin yenilik ihtiyaçlarına gerek ise bireyselcilerin ihtiyaçlarına karşılık olarak,Güleryüz'de rekabete ortak olarak 12 metre uzunluğun'daki 2001 yılında üretilen cobra modelini yenileneyerek,Cobra Gd 272 tam alçak tabanlı modelinin,tanıtımını ilk kez busworld 2010 istanbul fuarında gerçekleştirmiştir.Bir kaç üretiminin yanında,yarı alçak ve tam alçak taban olmak üzere iki seçenek sunan Güleryüz cobra serisinde,ise deutz'un yanında ağırlıklı olarak Man motorlarını kullanmaktadır.

[Resim: xoldhi.jpg]

Evet ilk olarak dışarıdan başlayalım.

Dış Tasarım;Arac üçüncü nesil cobra olarak karşımıza çıkmıştır.

1-Araç'da Ön dijital hat tabelası

2-Ön farlar,daha önceki seride travegonun farlarıydı,ancak bu seride ise araca farklı bir görsellik kazandırılarak farlar değiştirilmiş daha özgün bir tasarıma sahip olmuş.

3-Ön göğüs kısmı ise biraz mütevazi çizgilere sahip.

4-Kapılar'daki giriş çıkışların ferah olması, bu tip otobüslerin artık ortak noktası.

5-Aracın sağ ve sol bordosunda düz çizgilere sahip olması,karekterist özelliği ile beraber uyum içinde inşaa edilmiş.[Resim: 4iy49.jpg]
İç mekan tasarımı

1-Şöför mahali oldukça sade biçimde tekrar yenilenmiş.Güleryüz'ün yıllardır kullanmış olduğu hazır gösterge saatlerini ve diğer düğmeleri terk ederek biraz daha farklısını kullanmaya özen göstermiş.Ancak direksiyon konusunda yoğun olarak mercedes takıntıları,bir çok yerli markada da devam etmesi,güleryüzde de devam ettiğin gösteriyor Smile.

[Resim: ankdud.jpg]

2-Koltuklar ise ilginç bir şekilde yerleştirilmiş tam detaylı olmadığı için ve hafızamda detayı kalmadığı için ısrarcı bir şekilde farklı bir şey ürettiklerini söyleyemeyeceğim.

[Resim: 52xw5w.jpg]


3-Tavan lambaları ve gri renk malzeme kullanımları ve aracın havlandırılması için kullanılan,kelebek camlar ise rakipleri ile aynı modern çizgilere sahip.

4-Dik motor seçeneği olduğu için koltuk mesafesi,malasef bu tip araçlarda başlı başına bir olumsuz durumun göstergesi.

5-Arka oturma grubu rakiplerinde 3-4 arası iken cobrada 2 ile sınırlı kalmış.Motorun diğer tarafında ise diğerlerinde iki olan koltuk cobrada 3'lü olarak konumlandırılmıştır.(fotoğraf en kısa zamanda yayınlanacaktır)

6-Aracın içerisi,oldukça ferah bir şekilde inşaa edilmiş.

9-Güleryüz Cobra 272 Lf'de,MAN 280 beygir euro 4 normunda adr'siz dik motor kullanılmış.

Şimdilik bu kadar başlığımızda fotoğraflar kısa sürede güncelenecektir.
5-Arka oturma grubu rakiplerinde 3-4 arası iken cobrada 2 ile sınırlı kalmış.Motorun diğer tarafında ise diğerlerinde iki olan koltuk cobrada 3'lü olarak konumlandırılmıştır.(fotoğraf en kısa zamanda yayınlanacaktır)

İşte ilginç bir mimari Smile


[Resim: 33esimb.jpg]

[Resim: dcwnpz.jpg]
Referans Adresler