Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Firmaların İstanbul-İzmir Rekabetinde Raund 2!
03/07/2020, 04:35 PM
Mesaj: #1
Firmaların İstanbul-İzmir Rekabetinde Raund 2!
.

Firmaların İstanbul-İzmir Rekabetinde Raund 2!


   


Kamil Koç’un 2019 Eylül ayında seferlerine başladığı Ekspres ‘Yeni otoban üzerinden molasız İstanbul-İzmir’ seferlerine karşılık, Pamukkale Turizm 2019 Ekim ayında ‘Yeni otoban üzerinden molasız İstanbul-İzmir’ seferlerine ‘Jumbo’ alt markası ile başlamıştı.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında yaptığımız ve çok okunan ‘Firmaların İstanbul-İzmir Rekabeti Otoban’a Taşındı!’ başlıklı haberimizin devamı niteliğindeki bu karşılaştırmada, Alman FlixBus’ın sahip olduğu Kamil Koç’un, Pamukkale Jumbo‘yu hedeflediği yaz girişimi Ege Hat’tını ele alacağız ve elimizdeki mevcut güncel bilgilerle Jumbo Hat ile karşılaştıracağız.

Kamil Koç Ege Hat

‘Karayolu yolcu taşımacılığının lider ve yenilikçi firması Kâmil Koç, yazı “Ege’ye özel” bir hatla karşılıyor, “yepyeni 36 otobüsle” İstanbul ve Ege’yi birbirine bağlıyor, yolcuları için en yüksek konfor standartlarıyla çıtayı yine kendisi yükseltiyor.

Kamil Koç filosuna yeni katılan 27 Man Lion’s Coach ve 9 Mercedes Travego otobüs ile İstanbul-İzmir arasında seyahat deneyimi yeni bir boyuta taşınıyor, yazın seyahat daha da konforlu hale geliyor.

Konforlu ve “yepyeni” – Kamil Koç’un Ege Hat için özel olarak tahsis ettiği 36 “yepyeni” otobüs iç mekan genişliği, yüksek kalitede oturma alanı ve erişimi kolay servis alanları ile dikkat çekiyor. Kamil Koç’un yeni filosu, 2+1 koltuk düzeniyle yolcularına “Business Class” konforuyla seyahat imkanı veriyor. Ege Hat otobüsleri koltuk arası bardak tutucuları ve saklama gözleri, geniş bagaj rafları ile de gözalıcı!

Ayrıca, büyük cam tavan pencereleri, üst seviye UV filtreleri ile yolculuk keyfi daha da artıyor. Ege Hat ile yolculuklar artık “hiç bitmesin” diyeceğiniz bir tatile dönüşüyor.’


Kamil Koç Basın Bülteninde yer alan tanıtım metni yukarıdaki gibi tarafımıza iletildi.


Bu metin ile tarafımıza ulaşan bilgiler arasında uyuşmayan bazı konular var. Yanlış olduğunu düşündüğünüz bilgiler varsa sizler de yorumlarınızda bunları bize iletmenizi rica ederiz.

Yepyeni 36 otobüs tanımlamasında yer alan ve tespit ettiğimiz Travego araçlar daha önce Havaist filosunda yer alan araçlar arasında. 9 Mercedes Travego teslimatı son zamanlarda Kamil Koç’a yapılmadığı için bu bilginin yanlış olma ihtimali mevcut.


Kamil Koç filosuna yeni katılan 27 Man Lion’s Coach tanımlamasında yer alan 27 aracın tümünü henüz tespit edemedik. Filoya katılan 08 Artvin plakalı bireysel yatırımcı araçları haricinde öz mal araçlar var mı, bu da önümüzdeki günlerde kesin olarak tespit edilecek.


Yüksek kalitede oturma alanı tanımlamasında kastedilen yeni otobüsler Lion’s Coach’un 13 metrelik 40 kişilik standart 2+1 modeli. Bu oturma düzenindeki araçlar bir çok firmanın filosunda şu anda mevcut. Bu otobüslerdeki diz mesafesi özellikle 1,80 m uzunluğundaki yolcular için ekstra bir konfor düzeyi sağlayamıyor ne yazık ki.

Business Class konforuyla seyahat imkanı tanımlaması için yeterli açıklama yapılmamış. İş insanlarına yolculuk sırasında veya öncesinde/sonrasında diğer firmalardan farklı olarak hangi hizmetler veriliyor, basın bülteninde bu bilgilere ne yazık ki ulaşamadık.


Sonuç olarak; Kamil Koç Ege Hat’da hizmet verecek otobüsler standart donanıma ve diz mesafesine sahip 2+1 ve 2+2 özellikte araçlar. Tümü ‘yepyeni’ değil ve verilen otobüs içi hizmetler standart Kamil Koç Rahat Hat araç içi hizmetlerinden farklı görünmüyor.

Pamukkale Jumbo

Pamukkale Turizm, “JUMBO” araçlarında standart koltuk sayısını azaltmış ve 34 koltuklu Neoplan Tourliner 2+1 koltuk dizilimli araçlarla hizmet veriyor.

– Koltuk arası mesafesi 75 cm olan bu aotobüsler, Türkiye’deki en geniş koltuk aralığına sahip otobüs olma özelliğini taşıyor.


Baldır dayama, ayak koyma aparatları ve koltukların geniş açıda yatırılma özellikleri ile daha rahat bir yolculuk ve konforlu uyku imkanı sağlıyor.

Türkiye’nin yerli ulaşım markası Pamukkale; yolcuların tüm ihtiyaçları düşünülerek tasarladığı “JUMBO” araçlarında genişletilmiş bir ikram ve hizmet menüsü farklılığına da sahip.

Kamil Koç Ege Hat mı? Pamukkale Jumbo mu?

Kamil Koç Ege Hat otobüslerinin siyah renkte olması ve bireysel yatırımcı olarak filoya katılan 08 Artvin plakalı 2020 Model 40 kişilik 2+1 oturma düzenli 13 mt. MAN Lion’s Coach olması dışında araç donanımı bakımında filosundaki diğer standart Rahat Hat Man Lion’s Coach otobüslerinden herhangi bir farkını göremedik.

Otobüs içi ikramlar ve genel verilecek hizmetler konusunda da bir farklılaştırma olmadığını düşünüyoruz. Yani Rahat Hat ve Ege Hat otobüs içinde aynı hizmet ve ikram standardına sahip olacaksa neden böyle bir alt marka yaratıldı anlam veremiyoruz.

Kamil Koç Ege Hat filosuna şimdiye kadar katılan orijinal siyah renkteki Man Lion’s Coach otobüsler yurt dışı ihracat için üretilmiş 2+2 otobüsler olup daha sonra yurt içine satışa yapılıp MAN yetkili servisinde 2+1 koltuk düzenine çevrilen otobüsler olduğu da dikkatimizi çekti. Sonradan 2+1’e çevrilen koltukların döşemelerinin Kamil Koç’un kurumsal rengi mavi değilde kırmızı olmasına ise anlam veremedik.

Peki bilet fiyatlarına bakarsak, bu iki rakip arasında nasıl farklılıklar mevcut.

Pamukkale Jumbo Bilet Fiyatları Ne Kadar?

2+1 koltuk düzenli 34 kişilik araçlarla hizmet veren Pamukkale Jumbo, bu yazının yazıldığı tarihte (3 Temmuz 2020) yaptığımız incelemeye göre bilet fiyatlarını şu şekilde belirlemiş;

11 Temmuz 2020 Cumartesi (Sefer Sayısı / Bilet Fiyatı)


İstanbul – İzmir / 5 Sefer / 125 TL
İstanbul – Bursa / 3 Sefer / 90 TL

Kamil Koç Ege Hat Bilet Fiyatları Ne Kadar?

2+1 koltuk düzenli 40 kişilik araçlarla hizmet veren Kamil Koç Ege Hat, bu yazının yazıldığı tarihte (3 Temmuz 2020) yaptığımız incelemeye göre bilet fiyatlarını şu şekilde belirlemiş;

11 Temmuz 2020 Cumartesi (Sefer Sayısı / Bilet Fiyatı)

İstanbul – İzmir / 9 Sefer / 125 TL
İstanbul – Bursa / 6 Sefer / 90 TL

Sonuç
Sonuç olarak Kamil Koç’un yeni alt markası Ege Hat’tın rakibinin Pamukkale Jumbo’dan ziyade Pamukkale Pamukyol olduğunu düşünüyoruz.

Bu tespitler çerçevesinde daha geniş koltuk aralığı, 34 kişilik 2+1 oturma düzeni, ikram ve hizmet kalitesi ve aynı bilet fiyat olması ile Pamukkale Jumbo İstanbul -İzmir hattında tercih edilebilir.


   
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
03/07/2020, 06:20 PM
Mesaj: #2
Firmaların İstanbul-İzmir Rekabetinde Raund 2!
.


Pamukkale ve Kamil Koç


1990'lardan 2000'li yıllara,uçak yerine otobüsü tercih eden yolcu Ulusoy ve Varan Turizm ile ayrıcalıklı olarak seyahat etmenin farkını yaşardı.

Bu konsept 2000'lerden sonra araçlarla birlikte değişti.Mevcut hizmet anlayışını yerel ve ulusal yeni ve eski köklü firmalarda dahil hepsi hemen hemen ''bizlerde veriyoruz'' iddiasında bulunsa da, son 10 yılda Ulusoy ve Varan'ın varlığında ve yokluğunda bu ayrıcalıklı hizmeti ulusal firmalar bir çok farklı hizmet adı altında doldurmaya çalışsa da,ara mahallelerden kalkışlı dernek otobüsçülüğü yapanlar da,yapılan işin özünü kavrayamadan 2+1 modasına uyarak bu sınıfta olan hizmetin kavramını güçlendirmek yerine zayıflattı.

Hâl böyleyken aynı fiyata satılan tekli koltuklar,anlam ifade etmedi sadece gereksiz rekabetin ateşini fitilleyen belirleyici unsur olsa da,başta da belirttiğim gibi Ulusoy ve Varan Turizm'in sunduğu farkı yaşatamadı.

Şimdi bu fark ile Pamukkale Turizm'in hakkını teslim ederek,demografik olarak değişen yolcunun alışkanlıklarını tekrar geri kazandırması onca krizlerin ardından gerçekten alkışlanacak büyük başarıdır.Bugün Cumhuriyet tarihi ile yaşıt bir Kamil Koç markasının ise sadece PR alanında bunu hissettirmesi,hizmet alanında ise fark yaratamaması ''Rahat'' hat geleneğinde takılı kalması,EGE yolunda ki rekabeti sanırım boşa çıkaracak.

Sitemiz de yayımlanan makalelerin ve fotoğrafların her türlü hakkı yazarlarımıza aittir.
İzinsiz Kullanılması ve çoğaltılması 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suçtur.

magazinulasim@yahoo.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
03/07/2020, 06:52 PM
Mesaj: #3
RE: Firmaların İstanbul-İzmir Rekabetinde Raund 2!
Kamil Koç Ege Hat filosunda Man Yeni Lions Coach ve Mercedes Benz Yeni Travego 15 SHD ile hizmet vermektedir. Şuana kadar Ege Hat filosunda gördüğüm kadarıyla 1 adet 2019 Model 34 plakalı Man Yeni Lions Coach bulunmaktadır. Mercedes Benz Yeni Travego 15 SHD'ler ilk Başta Artvin Ses filosunda çalışıp daha sonra Havaist filosunda hizmet vermiştir. Geçtiğimiz günlerde Bursa'da 34 KM 7867 ve 34 SU 0761 plakalı Mercedes Benz Yeni Travego 15 SHD'ler siyah renkte kaplanıp, 2+1 koltuk dizilimine çevirilip, araçlara koltuk arkası TV takılmıştır. Araç görselleri;

   
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | MagazinUlasim.Com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS