Türkiye Ulaşım Sektörü İhtisaslaşmış İnteraktif Haber Forum Merkezi

Tam Görünüm: Otomarsan Hikayeleri
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6
Otomarsan'ın kendi yayınlarından, 302'den V8'e, Sivas'tan Şam'a, Davutpaşa'dan Aksaray'a, Otomarsan hikayesi yakında....

[attachment=5427]
Otobüs terminallerinin hemen yakınlarındaki otobüs park alanlarına şöyle bir bakın, konunun gerçek yanıtını hemen bulursunuz. Bir OTOMARSAN ordusunu sergiler gibidir park yerleri. Kalkış saatlerinden önce, burada silinip temizlenip, bakımı yapılmaktadır. Bir renk cümbüşüdür alan. Hemen hemen bütün plakaları taşıyan 0302ler yolculuk öncesinin dinlenmesi içindedirler. Konuşur gibidirler. Herkes gönlünce bir şey yazmıştır üzerlerine, yeni bir sözlüğün sayfalarını çevirir gibi geçersiniz aralarından. ‘’Maşallah’’lar, ‘’Tanrı Korusun’’lar baş yeri alır yazılanlar arasında. Şimdilerde ‘’Televizyonlu’’ sözcüğü de eklenmeye başlanmıştır.


302 OTOMARSAN vezgeçilmezdir. O yüzden yeni hizmetler getirerek yolcunun beğenisini çekmeye çalışırlar. Televizyonla, iyi servisle, güleryüzle, iyi sürücüyle.
Dizi dizi yazıhanelerde, birçok görevli durmadankoltuk numaralarının üzerlerini çizer, biletleri düzenler, çığırtkanlar bağırır ve yolcular büyük bir ustalık büyük bir beceriyle pay edilirler.Bagajlar yerleştirilir, sürücü yerini alır ve yardımcısı ünler: Tamamdır…
Evet tamamdır, yola koyulmanın zamanı gelmiştir. Eskiden olduğu gibi çığırtkanlar otobüs markaları sayıp dökmezler bağırırken. ‘’302 Mercedes hemen gidiyor’’ sözü artık söylenmez olmuştur. Yolcununda’’ hangi otobüs gidiyor’’ diye bir soru yönelttiği yoktur. 0302 Otomarsan’la yolculuk etmek, yada onunla taşımacılığı yürütmek doğaldır bugün için. Yolcu bilir 0302 Otomarsan’la gideceğini, niye sorsun, çığırtkanlar neden boş yere kendini yorsun?
Yılların sınavından geçmiştir Otomarsan’lar. Denenmiştir. Güvenilirliği, rahatlığı, konforu milyonlarca yolcu tarafından kanıtlanmıştır. O yüzden eskiden olduğu gibi sormaz kimse, doğal olan budur deyip kabul etmiştir.

[attachment=5432]

Yolcuları, yolcu edenleri, çığırtkanları, satıcıları,çaycısı,köftecisi,durmadan koşuşan insanlarıyla, bir başka yaşamın kuralları geçerlidir otobüs terminallerinde. Sabahın ilk saatlerinden gece yarılarına kadar süren cıvıl cıvıl bir yaşam.
İster İstanbul’da olsun, ister Kayseri’de, Trabzon’da, Antalaya’da, Erzurum’da olsun aynı yaşamın çizgilerini görürsünüz. Bir büyük şah damar gibi atar Otobüs Terminalleri ve binlerce otobüs buralaradan bir başka terminale doğru taşır yolcularını.
Yolcu taşımacılığının büyük yükü Otobüslerin omuzlarına yüklenmiştir. Bu yük her geçen gün biraz daha artmakta ve yeni araçlar yeni görevleri yüklenmektedirler. Bir bayrak yarışı gibi, yurdun dört köşesine.

Derleyen; Yücel Aydın
Otomarsan Dergisi Sayı 1'den

[attachment=5430]

O yıllarda yaşanan bütün yol,yolculuk güzelliklerini cefakarca sunan 0302,mühendislik okuyan öğrencilerin işçi açığını kapatmak için muhteşem üretimine katkıda bulundukları,tahta kalıplarla ilmek ilmek işleyip şekil verdikleri 0302,o yıllarda güçlü olanın siyasi mevzuatına rağmen yılmadan,bıkmadan en güzel otobüsleri üreten Otomarsan,milyonlarca kilometre gidip gelen 0302 seni o kadar sevdim ki keşke şimdi övdükleri yere göğe sığdıramadıkları Temsa,Man,Neoplan,Setra vs. de bizim ülkemizin yollarına iklimine yolcusuna hitab eden senin gibi bir otobüs üretseydide onuda sevebilseydik,yıldız aşkımı azıcık Süperman aldı, o günden beri devam ediyor,sevemedim Mecedeste standart olan yatak klimasını bile hala koymayan ne Temsayı nede Man ,şoföre kim insan değeri veriyorsa benim yıldızım odur,gerisi hikaye....Yücel ustamada güzel arşivi için teşekkür ederim..
Otomarsan Bayileri 1: Konya...., yıl 1979 civarı.
O zamanlar yollar şimdiki gibi Mercedes otomobil dolu değil, Mercedes sahibi olmak çok zor, haliyle büyük prestij. Almancılar gelecekte Mercedes göreceksiniz.Servislerde de Mercedes otomobil görmek zor. Ama 302 yurdun heryerinde, halkın hizmetinde, haliyle servislerinde en sadık misafiri.[attachment=5434]

Yıllar boyunca gazetelerin promosyon çılgınlıkları tencere tava ansiklopedi'yi aşmış, iş otobüs vermeye kadar gitmiştir. 302'ler, Maratonlar, V8 ler gazete çekilişlerinde promosyon malzemeleri olmuşlardır. Bu 302'de, Güneş gazetesinin tertiplediği bir piyangoda şanslı kişiye teslim edilirken..
[attachment=5436]
O302 yıllar boyu sadece şehirlerarası yolculukların yükünü sırtlamakla kalmamış, Türkiye'nin pek çok şehrinin sokaklarında caddelerinde belediye otobüsü olarak başarıyla halkın hizmetinde olmuştur.


[attachment=5500]
[attachment=5501]
[attachment=5502]
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6
Referans Adresler