Türkiye Ulaşım Sektörü İhtisaslaşmış İnteraktif Haber Forum Merkezi

Tam Görünüm: İrizar PB Türkiye
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Merhaba,

Uzun bir aradan sonra site'ye giriş yapma sorunumu çözdüm ve Fatih ile Ramazan bey'in sitem dolu geri dönüşleriyle benimde birkaç cümle yazmamı istediklerini öğrendim İrizar'lar konusunda.

Öncelikle bende bu araçların yükseklik/uzunluk oranının göze hoş görünmemesinden rahatsızım. Bir kısa versiyonu göze daha çok hitap ediyor, tabi bu benim düşüncem.

[Resim: u5NmYzo.jpg]
Araca beyaz rengin de yakışmadığını düşünüyorum. Aracın ön yüzünde firma adının yazıldığı yerin siyah olması ve siyah üstüne beyaz Varan yazısı çok daha şık durabilirdi. Ayrıca jant ya da jant kapaklarını da beğenmediğimi söyleyebilirim.

Bunlar haricinde aracın koltukları ve iç mekan geçer not alabilecek gibi duruyor. Fakat ben yine de bir kısa versiyonunu altın rengiyle 2+2 düzenli Gold Edition ve gri renkli 2+1 düzenli De Luxe olarak görmek isterdim.

Web'de bulduğum bu örnek tam'da istediğim 2+2 modeli gösteriyor. Jant'lar da aşina olduğumuz ve benim de beğendiğim bir model.

[Resim: irizargold169.jpg]

Tek dingilli olmasına rağmen detaylarda ki farklılıklarla göz alıcı görünen bu model de bizim İrizar'ların neden böyle vasat göründüğünü daha iyi anlatıyor. Ayrıca aracımıza uygulanan Varan kuşaklarının vasat görüntüsü de bu araçların albenisini daha da azaltmış. Kısacası benim düşüncem de bu haliyle olmamış ne yazık ki.

[Resim: YaKg2q2.jpg]
Gözümüzün alışmadığı bir araç olduğu için yadırganması normal, ben de yadırgıyorum zira Smile Şöyle bir bakıp ta "Vay be elin oğlu yapmış" dedirtmiyor araba...Heybetli ama uyumsuz bir yapısallığı var...90'ların sonunda çıkan modeli bu kasadan daha kibar duruyordu...Tasarımla uğraşan biri olarak ilk notumu görselliğe kullandığımda geçer not vermek zor...İç yapısı oldukça hoş ama ön cam direklerindeki ebat farklılığı da biraz sırıtıyor içerde...Aynı uyumsuz çizgiler Temsa Diamond ve Neoplan Tourliner' da da vardı...Bu otobüslere baktıkça hayıflandığımı bile söyleyebilirim zira şöyle kendi tasarımlarımla karşılaştırınca ciddi manada üzülüyorum...Tabi ki neticede birileri bu aracı tasarlayıp üretmişler, bu bağlamda bizim fikrimizin de pek bir önemi yok aslında...Buna da yolcu karar verecek ama ben genelde bu tür izlenimlerimde hiç yanılmadım...Varan'da görev yaparken daha ilk seferini yapan yepyeni 315 Setra'ya "Bu ne be minibüs gibi" diyebilen bir zihniyeti bile tanımış olduğumdan Scania Irizar'ın alacağı tepkiyi merak ediyorum aslında...Ben bu kasa Irizar ile 2003-2004 senesinde tanışmıştım, o yıllar için oldukça değişik bir yapısı vardı ama aradan 10 yıl geçti ve aslında kasa olarak eski ve makyajlanmış bir model...Setra 5 serisinin de tasarım olarak tam olarak bekleneni veremediğini düşünsem de şöyle ince eleyip sık dokuyunca İrizar'dan çok daha güzel bir araç olduğunu görüyorum...Velakin bu ticari bir girişimdir, farklı bir markanın daha bu piyasaya katılmasını, artılarını, eksilerini hep beraber görecek ve ilerde de konuşacağız...Her zaman deriz ya, yeni yenidir Smile Umarım hayırlı ve uğurlu olsunlar, Allah kaza bela göstermesin...

Dipnot: Benim değinmek istediğim bir konu da Varan otobüslerindeki yazı kirliliği...Varan, Ulusoy grubuna geçmeden evvel araçlarda bu kadar çok VARAN yazısı yoktu ve sade idi...Velakin şimdi arabanın sağı, solu, önü arkası hem VARAN yazısından ve hem de Sentör logosundan geçilmiyor...Biri büyük ve diğeri küçük olmak üzere yanlarda ikişer tane logo ve yazı, önde logo ve hemen yanında yazı, arkada logo ve hemen yanında yazı, arkada internet adresinde yine varan ibaresi...Eskisi gibi kalsa çok daha uygun olurdu, bilhassa ön ve arkada yazı önünde logo pek yakışmıyor...Sanırım Ulusoy grubuna uygun düşsün diyerek yapılmış bir uygulama...Zira Ulusoy'un yazı ve logo dizilimi ile aynılar...Ulusoy logo ve yazıları pek sırıtmıyor ama Varan olarak çok sırıtıyor... Naçizane fikrim bu yönde, bilmiyorum belki benimle ortak düşünenler vardır...Saygılar.
Videoları izledim, özellikle ataşehir videosu harika olmuş ellerine sağlık Kocaoğlu...üstadların aksine ilk günden gözüm ısınmıştı araca ama yazılar ve logodan sonra daha da bir güzel olmuş. sadece tek eleştirim olur yanlardaki büyük varan yazısı ve logo daha şık ve sade olurdu. küçük varan yazı ve logosuna gerek yok aslında...

ayrıca ataşehir videosunun sonundaki ablama helal olsun yalnız...fatih bile diyorki kurtardı kurtardı. boş araba kurtarır elbet ancak 58 yolcu + 3 personel ve dolu bagajla o araç oradan çıkış yapamaz. yıllar önce ramazan doğan üstadın bir ataşehir boss setra 317 fotoğrafı vardı, onun gibi olur mazallah...
Benim durduğum nokta ve diğer kişinin durduğu nokta aynı değil maalesef.

Aracı tekrar çapraz inişe zorladık,orada da sonuç aynı oldu burada yapılacak tek şey lastiklerin,2.95'iken 3.15 oalrak değişitirlmesi gerekiyor ya da yolun traşlanması 10 arabadaki maaliyet terminalin giriş çıkışının tekrar inşaa edilmesi açısından daha evla oluyor Big Grin

Necdet

Tebrikler hayirli ugurlu olsun volvo ulusoy icin Fatih'inde belirttigi gibi maliyet anlamında avantaj.

(26/05/2013 10:39 PM)Fatih Kocaoglu Yazılan: [ -> ]Magazinulaşım Özel

Ramazan Doğan'la Birlikte Test'e Dair Videolar

Viseon ve Irizar Smile

[Resim: dsc1029o.jpg]

[Resim: dsc1031b.jpg]
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Referans Adresler