Türkiye Ulaşım Sektörü İhtisaslaşmış İnteraktif Haber Forum Merkezi

Tam Görünüm: İrizar PB Türkiye
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Beğendiğim markalardan biriydi benimde İrizar. Aynı modelleri görmekten sıkılmıştık, Yollarda değişik yeni markalar görmek güzel. Hayırlı uğurlu olsun. Ancak konu başlığındanda olduğu gibi PB modeli bekliyordum doğrusu.
(18/05/2013 04:21 AM)Burak KAYNAŞ Yazılan: [ -> ]Genelde Travego 17 shd ve 403 lerde aracın yan yüzeyinde, en arka camın önünde görmeye alışık olduğumuz küçük cam bölmesi, burada nikelaj kuşağın hemen arkasında, yani yan yüzeyin hemen ön tarafında yer almış buna nedense pek gözüm alışamadı... İlk sıradaki cam çıtası kaldırılırabilirse şayet, göze daha hoş gelebilir görüşündeyim..

Bunun haricinde genel anlamda iç dış tasarım, özellikle de koltuklar hiç fena değil... Hayırlı olsun Allah kazasız belasız hayırlı yolculuklar nasip etsin..

Katılıyorum estetik açısından fakat! klima tertibatı aracın ön tarafında olduğundan ötürü bu bölümü güçlendirmek için o kolonları oraya koyduklarını düşünüyorum durum böyle olunca küçük cam önde kaçınılmaz görünüyor.

Yollarda değişik bir yüz görecek olmak güzel ayrıca yürüyen aksam Volvo olunca benim için akan sular durur Smile

Hayırlı uğurlu olsun.
Hayırlısı olsun ülkemiz yollarına...şeklen şemalen heybetli bir araç, birde logolar yazılar vs yazılsın daha şekil olur elbet diye düşünüyorum. koltuk tasarımı oldukça değişik her iki araçta da...benzer düşünce viseon'da da olmuştu, 3 numara da rahat edemezken arka sıralarda diz mesafesi bile yeterli gelmişti bana...ilk boş tarih 2 haziran pazar bu araca binmem için kısmet olursa Ulusoy-Varan bir kombin yapar dener test ederiz aracı... haber için Fatih ve Onur'a teşekkürler, ellerinize sağlık...
Hayırlı uğurlu olsun..
Ben Viseon'da olduğu gibi bu aracı da yüksek kasa olmamasından dolayı beğenmedim, ama arka ve ön tasarım güzel..Yan tarafta yukarıda bahsedilen çıtaların görüntüsü bence de güzel değil..
Benim için en önemli konu olan, aracın yüksek kasa olmaması ise en büyük çirkinliği.. Bundan dolayı aracın diğer özellikleri ile ilgili fazla yorum yapmaya gerek duymuyorum..Koltuklar ve multimedia özellikleri mutlaka güzeldir..

Zaten multimedia özelliklerinden dolayı artık otobüslerin peron otobüsü olması da sanki önemini yitirmiş gibi..

Ancak burada önemli olan Ulusoy'un Viseon ve Irızar ile bence boşu boşuna macera arayan tavrı..
Vakti zamanında, 2004-2005 yıllarında eski Starliner'ları, en önce yenileri ile değiştirip, ister 2+2, ister 2+1 koltuk düzeniyle royal class vs..farklılığını devam ettirmeliydi..
Başka firmalar (özellikle Metro) Neoplan Starliner2 leri almadan, biz nette aracın fotolarına bakıp vay be ne araba derken, en önce Ulusoy'da bu araçları görsek (ciddi sayıda tabiki) nasıl bir farklılık olurdu?

Adın yıllarca her açıdan Dünya'nın en iyi otobüslerinden biri olan Neoplan ile özdeşleşsin, sonra inanılmaz bir vurdumduymazlıkla filoyu yenilemede geç kal, rakip firmalar Starliner2 leri boy boy dizerken seyret, sonra yok Viseon, yok Irızar ile farklılık oluşturmaya çalış..Geçmiş olsun..Daha çok uğraşırsınız..Bunun sonu da aynen Viseon gibi olacak..Bence çok zor ama, tutarsa Irızar farkından değil, multimedia özelliklerinden ve 2+1 olmasından dolayı tutar..

Daha söylenecek çok şey var ama şimdilik aklıma bunlar geldi..
Ayrıca aklıma gelmişken Ulusoy'un Varan'ı düşürdüğü şu duruma da söylenecek çok şey var ama sonra devam ederiz…Şimdilik keşke Ulusoy almasaydı Varan'ı da bu hallere düşürmeseydi diyorum..

Ülkemizde açık konuşmak gerekirse bugüne kadar büyük otobüs şirketlerine yıllardır yapılan temennilerde ''Neden bu otobüs bizim ülkemizde yok ? '' gibi bir cümleyle karşılaşabiliyordunuz.

Bugün yeniden tasarlanmış ya da makyajlanmış bir tasarımla karşılaştığımızı da göz ardı etmemek lazım.Üretilen otobüslere baktığınızda,hepsi düz ya da küt kasalarda hafif eğimli tasarımlara sahipken Avrupa'nın Mercedes-Benz Setra,Man Neoplan grubundan sonra yıllık 1.200 adet satışıyla 3'üncü büyük otobüs üreticisi ve 2 büyük ana üreticinin de tedarikçisi olan İrizar'ın 15 metre olarak tasarladığı oval ön cam,geniş bagaj hacmi ve ferah bir iç mekana sahip olması Starliner'la kıyaslandığında çok önde olabileceğini ve bu aracın bende yarım kalan balina kasa otobüslerin verdiği o hissi tekrar uyandırdı.Araçla ilgili yapılan genel olarak olumlu eleştirilere baktığımda ilk etapta yakın gözle görülmediği için belki eleştirilerin haklılık payı olabilir diye düşünmekteyim.


Bu arada araç park halinde çalışır durumdayken tam dijital bir donanıma sahip.Malumunuz ülkemizde meraklı olanlar bu arabanın şoför mahalline oturduğunda gaz pedalına dokunduklarında her hangi bir tepki alamayacaklarını altta fotoğraflarda görebileceğiniz üzere alkolmetreye üflemeden aracın hareket etmediğini de belirtmek isterim.

[Resim: nDw0uvv.jpg]
[Resim: jHfOE0X.jpg]
[Resim: 5zzhBJp.jpg]
Alıntı:"Araçlar, 15 Metrelik büyük metrajlı İrizar'ın Pb İ6 Volvo B10B modeli ve 460 beygir Euro 5 motora sahip"

Volvo B10B alt yapımı?

Yanlışlık var. B10B mi kaldı belki 10 sene oldu B10B biteli. B12 dese hadi belki diyeceğim. B13R'dir bu araçlar.

Bana Ulusoy'un araçları alçak değil de yüksek kasa gibi geldi. Irizar PB'nin bildiğim kadarıyla 3,68 ve 3,90 mt yükseklikte iki tipi var. Türkiye'de bu saatten sonra bu aracın yüksek kasasını getirmek saçma bence. Aralarında en az yüzde 5-6 yakıt farkı olur alçak kasa ile yüksek kasanın arasında. Bir de araç uzun iyice yakıtı artacak. Bu araçların Batı ve Sahillerde çalışacağını düşünürsek ve 15 mt kasanın yeterli bagajı olması sabebiyle ne gerek var yüksek kasaya Karadenize çalışıp turşu taşımayacak. Alçak kasa iyidir her bakımdan. Yüksek kasa leylek gibi arabadan inince yolcu sarhoş gibi iniyor. Ama gördüğüm kadarıyla arabalar yüksek kasa fotoğraf yanıltmıyorsa beni. Canlı görünce heybetli olduğu anlaşılacak.

Ufak bir ayrıntı. O jant kapaklarından hemen kurtulmak lazım. Alcoa jant şart bu araçlara.

İki hafta önce Meksika'daydım. Orası tam bir Irizar cenneti. Meksika'daki Irizar fabrikası büyük çoğunluğu Scania olmakla birlikte MAN (Volvo dışarıya şasi vermiyor olmalı kendisi Volvo kasa 9700 ve 9400 leri üretiyor piyasada söz sahibi modeller) alt yapılı araçlar üretmekte tabi mazot orada 2,5 tl civarında. Yüksek kasa olanlar çoğunlukta.


[Resim: futura+9001+irizar+pb+MAN+6x2.JPG]


[Resim: IRIZAR+PB+2000.jpg]
*Resimler alıntıdır.

Bir soru. İkinci resimdeki otobüsün tekerlerindeki "zımbırtı" ne işe yarar?
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Referans Adresler