Türkiye Ulaşım Sektörü İhtisaslaşmış İnteraktif Haber Forum Merkezi

Tam Görünüm: İrizar PB Türkiye
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
(23/05/2013 10:26 AM)M.Ali Sade Yazılan: [ -> ] Geçen gün İstanbul Yolu üzerinde durakta beklerken uzaktan simsiyah bir otobüs kopup geldi.Baktım Viseon'muş.Üzerinde de "Ataşehir Belediyesi ......etkinliği " gibi bir şey yazıyordu.Bir kaç yıl önce Viseon'lar büyük ümitlerle ithal edilmiş ama neticesinde bir yere gelinememişti.İşte bu Viseon'un da Ataşehir Belediyesi'ne kadar düşmesi de bunun sonucu olsa gerek.

İrizar görünüm olarak oldukça gösterişli,alt yapıları da Çinlilerin elinde de olsa Volvo'dan dolayı güçlü.Avrupa'da gerçekten bilinen ve tutulan bir kasa üreticisi.İsveç'li alt düzen üreticileri ile dirsek temasında güzel işler yapıyor.

Ancak İrizar da neticesinde bir kasa üreticisi.

Az sayıda ithal edilen markaların en büyük sorunu şu:Esenler'de peronda dururken benim gibi şoförlüğü zayıf kaptanın birisi geldi arkadaki o uzun stop lambasına patlatıp kırdı.Ya da yolda motordan bir arıza verdi.Parça nereden,kimden bulunacak?Servis olarak Volvo servisleri mi bakacak,yedek parçasını kim getirecek,nerede ve kaça satacak?Bunlar en önemli işler.

Bizim Bursa'lı kasa üreticilerimiz bu alt yapıyla aynı iç düzen ve lüksle bir otobüs yapsa ve İrizar'dan da ucuza satsa maalesef alan olmaz.Çünkü yolcu da otobüscü de buna markalı olmadığı için sıcak bakmaz.Bu otobüslerin altındaki B12 Volvo alt yapısını sanıyorum Güleryüz veya Tezeller daha önce kullanıp yaptığı otobüsleri de ihraç etmişti.Resimlerini Fatih sitede ilgili başlığa yüklemişti.Kaldı ki B12 Volvo'ları biz yıllar öncesindeki çift katlı furyasında hem çift katlı ve hem de jumbo (1,5 katlı) olarak görmüştük.

Netice:Maliyet olarak satınalma ve işletme maliyetleri düşük olur da bireysel otobüscülere inebilirse yaşar ve devam eder.Ulusoy/Varan koruması altında bireyselciye düşmeden hayatını sürdürebilir.Ama o zaman da Kırşehirlilerin Van Hool otobüsleri gibi olur.Kendilerinden başka kimse kullanmaz.

Hem fiyatı pahalı olup hem de oluk oluk mazot yakar,en ufak parçası için İspanya'dan kargo beklenirse ilerleyen zamanda bunlar da Keçiören Belediyesi Çamkoru etkinliklerinde boy gösterir.

Bütün bunları zaman gösterecek.Hayırlısı neyse o olsun.Parça sıkıntısı olmadığı Orta Avrupa Ülkelerinde dahi arabanın her çeşit yedek parçalarının olduğu yönün de bilgi var.Ulusoy'un tercihi farklı olmak ve en büyük avantajı,Volvo'nun Türkiye eski mümessili olması ve elinde servis merkezlerinin ve yedek parçanın bol olması sürdürülebilir maliyet filo ve turizm teşvik paketiyle,girdi maliyetleriyle 15 adım önde olduğunu gösteriyor.

Not;Bu araçlar kısa zamanda Varan'ın en özel sıralarında boy gösterecek. Big Grin
Aslında Ulusoy Grubu ve Irızar ortaklığında Türkiye'de bir otobüs fabrikası kurulsa hem Mercedes Benz ve Man'a rakip olurlar hem de Ulusoy'un Volvo servislerinin verdiği güvenle yurtiçinde ve aracılarla çevre ülkelerde daha fazla otobüs satışı yapılabilir.Bir zamanlar Varan'ın Firması Varsan'da Setra'ları ülkemizde üretmişti.Şu an yanlış bilmiyorsam Ulusoy bünyesinde olduğu için Varsan ve Irızar'ın tecrübeleri birleştirilerek de bu iş yapılabilir.
Alıntı:İrizar görünüm olarak oldukça gösterişli,alt yapıları da Çinlilerin elinde de olsa Volvo'dan dolayı güçlü

Alt yapı tamamıyle Made İn Espana Big Grin Bugün biraz arabaların altını üstüne getirme vaktim oldu.Şasi ve iç mekanda biraz ayrıntıları inceledim.Araç tam bir avrupalı,rakiplerine nazaran hiç bir eksiği yok fazlası bulunmakta.

İlk oalrak içinden çıkamadığımız cam konusuna bir açıklık getirelim,normal de evet 5 camlı tavandan klimalı tip ağırlığı desteklemek için bir dikme fazladan atılmış 6 camlı yapılmış.

[Resim: 866uztT.jpg]

Koltuklar ise İrizar üretimi,aracın üzerinde gelen orjinal koltuklar.2+2 58 Kişili araçda diz mesafesi benim gibi 1.85 boyundakiler için oldukça geniş ve uyumak istediğiniz takdirde geriye yaslansanız dahi mesafe kalıyor,ayrıca koltukların bir diğer özelliği de,otogarlardan yastık almanıza son verecek dedirten tipde boyun kısmındaki pedler,boynunuzu sarıyor.

Tavanlar düz ferah beyaz zeminle birlikte,florasan yerine ince led ışıklarla,üst yolcu dolapları açılır kapanır tipde.Yolcu okuma lambası ve klima süzgeçleri sade bir şekilde birbirini tamamlanmış ve ayrıca elektronik eşyalarınız ve diz üstü bilgisayarlarınız için her koltuk altında 220 waltlık priz bulunmakta.

[Resim: 4pDO3EP.jpg]
Kim Cevaplayacak Bu Pedal'ın Görevi Nedir.

[Resim: dsc2085g.jpg]
Olsa olsa direksiyon yükseklik ve derinlik ayar pedalı olur her Volvo kamyonunda olduğu gibi.
Ulusoy için neyi değiştirir bilemiyorum ama yıllar evvel kimsede olmayan SETRA'yı filo olarak seçen ve fark yaratan VARAN için yine piyasada olmayan bir markayı filoya katarak bir ivme kazandıracağını düşünüyorum...Hem ULUSOY hem VARAN için hayırlı olsun, kaza bela vermesin rabbim.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Referans Adresler